
Suomen suurin viihdetalo esittää: viihteen ja markkinoinnin liitto
Mediankäyttö muuttuu, mutta yksi asia on varmaa: hyvälle viihteelle on aina tilausta. Me ihmiset tarvitsemme viihdettä kohotaksemme arjen yläpuolelle. Viihde rentouttaa. Se tuo kaivattua vaihtelua ja ilon hetkiä elämäämme. Se synnyttää ilmiöitä ja antaa puheenaiheita. Kukapa meistä voisi elää ilman viihdettä? Viihteen avulla voimme olla osana uusia maailmoja, näkökulmia, yhteisiä kokemuksia ja suuria tunteita.
Markkinoijalle viihde tarkoittaa mahdollisuutta saada tähtipölyä tuotteen tai palvelun ympärille. Parhaat markkinointiteot ovat viihdettä itsessään ja omina teoksinaan tekevät maailmasta hitusen paremman paikan. Hyvät tarinat jäävät elämään ja ovat aito syy kiinnostua brändistä ja sitoutua siihen.
Aina tulee sanomista LIVE: Suomen suurin viihdetalo on Sanoma Median 19.11.2020 markkinointialan yhteistyökumppaneilleen järjestämä tilaisuus.
Katso tilaisuuden tallenteet
Viihteen ja populaarikulttuurin merkitys suomalaisille
Kari Laakso ja Karri Ahonen avaavat strategiaa, jolla saavutettiin asema Suomen suurimpana viihdetalona.
Brändit, viihde ja brändiviihde
Jyrki Poutanen, TBWA Helsinki, ja Piia Lähteenmäki, Sanoma, puhuvat yhteistyön, luovuuden ja tarinankerronnan merkityksestä viihteen maailmassa.
Case Genelec: Brändiviihdettä markkinointistrategian ytimestä
Sami Mäkinen kertoo Genelecin ja Voice of Finlandin monivuotisesta yhteistyöstä.
Ohjelma

Webinaarin isäntänä
Jaajo Linnonmaa

Kari Laakso
President, Nelonen Media
Viihteen kummisetä Kari Laakso ollut tärkeässä roolissa Sanoman nousussa Suomen suurimmaksi viihdetaloksi. Hän ei ainoastaan tavoittele tähtiä vaan tekee niitä. Karin napakalla johdolla ja varmalla maulla tarjotaan unohtumattomia elämyksiä suomalaisille kuluttajille monikanavaisesti Helsingistä Nuorgamiin.

Karri Ahonen
Director, Solutions, Sanoma B2B
Markkinoinnin moniottelija Karri Ahonen vastaa Sanoman B2B-tuotteistuksesta, markkinoinnista ja insightista. Nelosen entisenä myyntijohtajana ja viihteen suurkuluttajana hän etsii ja löytää viihteestä aina kaupallisen kulman, joilla autetaan suomalaisia markkinoijia menestymään tänään ja huomenna.

Jyrki Poutanen
Chief Creative Officer \ Partner, TBWA\ Helsinki
Jyrki Poutanen on moneen kertaan alan tärkeimmät palkintopöydät putsannut luova johtaja, jonka töitä leimaa tyypillisesti vahva yhteiskunnallinen kantaaottavuus ja merkityksellisyys. Jos joku tässä maassa osaa ilmiöittää markkinointiteot meitä kaikkia koskettavaksi viihteeksi, niin Jyrki!

Piia Lähteenmäki
Head of Creative, Sanoma Media Finland
Dataa, yleisöä ja sisältöjä menestyksekkäästi käyttävä Piia Lähteenmäki luo markkinoijille tähtipölyä, kimallusta ja toimivia tarinoita. Piia syttyy asiakkaiden haasteista ja onnistuu yllättämään kerta toisensa jälkeen rohkeudellaan ja luovuudellaan.

Sami Mäkinen
Business Manager – AV Installation, Genelec
Kun ääni ratkaisee, vannoutunut audiotaituri Sami hoitaa hommat. Näin myös markkinoinnissa. Vuosien yhteistyö Voice of Finlandin kanssa on esimerkillinen markkinoinnillinen uroteko, joka hakee pitkäjänteisyydessään ja tuloksellisuudessaan vertaistaan. Genelecin myynti ja tunnettuus ovat nousseet vuosi vuodelta brändiviihteen ansiosta.