Vain elämää ja Erikoisjoukot saavuttivat uusia katseluennätyksiä
Sanoma TV:n syksy käynnistyi vauhdikkaasti Koripallon EM-kisojen parissa. Pelkästään Suomi-peleillä (9 ottelua 27.8−.14.9.) tavoitettiin yli 51 % suomalaisista Nelosella, eli lähes 2,8 miljoonaa katsojaa. Jännittäviä hetkiä koettiin mitalipaikan taistelussa 14.9., jolloin lähetyksen keskikatsojamäärä Nelosella oli 884 000.
Vain elämää -ohjelman uusin tuotantokausi on saavuttanut uusia katseluennätyksiä Ruudussa sekä nuorten parissa että koko väestössä.
16. tuotantokausi käynnistyi syyskuun alkupuolella, ja Käärijän jakso on kaikkien aikojen katsotuin Vain elämää -jakso Ruudussa sekä 15–24-vuotiaiden kohderyhmässä että koko väestön parissa. 15–24-vuotiaiden kohderyhmässä Käärijän jakso rikkoi aiemmat ennätykset Anna Puun päivän vuonna 2023 ja Erika Vikmanin päivän vuonna 2022.
Nuoret viihtyvät Sanoman ohjelmien parissa
Nuoret ovat viihtyneet hyvin Sanoman tv-kanavien parissa. Alkusyksyn aikana (viikot 35–38 vuonna 2025) Sanoman kaupallinen katseluosuus oli huimat 42,1 % 15–24-vuotiaiden kohderyhmässä.
Erikoisjoukot-ohjelman suosio jatkuu, ja erityisesti Ruudussa ohjelma kerää runsaasti katsojia. Kauden ensimmäiset jaksojen keskikatsojamäärät Ruudussa ovat olleet yli 300 000 katsojaa. Ohjelma on erityisen suosittu 25–44-vuotiaiden kohderyhmässä. Kauden ensimmäinen jakson tv + online TRP-määrä oli 22,4, eli lähes joka neljäs 25–44-vuotias on katsonut jakson televisiosta tai Ruudusta. Ruudun osuus jakson katselusta oli 61 %. Tämä neljännen tuotantokauden aloitusjakso on kaikkien aikojen katsotuin Erikoisjoukot-jakso 25–44-vuotiaiden kohderyhmässä.
Lähdetiedot: Finnpanel Oy, tv-mittaritutkimus ja Total TV -tutkimus
Brändisi mukaan syksyn ilmiöohjelmiin?
Tutustu ohjelmayhteistyönhön ja muihin liikkuvan kuvan erikoisratkaisuihin
Kysy lisää Sanoman yhteyshenkilöltäsi tai ota yhteyttä.