Liikkuva kuva liikuttaa sekä ihmisiä että bisnestä
Liikkuvan kuvan uusi aika on tehnyt tuloaan jo vuosia. Se kiteytyy kahteen teemaan: liikkuvan kuvan kulutuksen muutokseen ja kehittyvään teknologiaan. Siinä missä teknologian kehitys muovaa ihmisten tapaa kuluttaa liikkuvaa kuvaa, muuttuneet kulutustavat ohjaavat teknologista kehitystä uusiin suuntiin. Syntyy jatkuva kehityksen sykli, joka auttaa markkinoijia entistä toimivimpiin ratkaisuihin.
Tuoreet luvut tältä syksyltä kertovat selkeää kieltä kulutustottumuksien muutoksesta. Syksyn suurimpien ilmiöohjelmien, Vain elämään ja Amazing Racen, katselusta neljäsosa tulee Ruudun kautta. Keväällä jättisuosioon nousseen Erikoisjoukot-sarjan katselusta Ruudun kautta tulee jo puolet.
Tämä osoittaa, että kaikkien liikkuvan kuvan markkinoinnin parissa työskentelevien on tärkeä olla mukana muutoksessa kohti päätelaiteriippumattomuutta. Suomen markkinalle vastikään lanseerattu SpotOn-mittaus ei voisi tästä näkökulmasta tulla parempaan hetkeen osaksi työkalupakkia. Mittauksen avulla pystymme viimein todentamaan, miten hyvin liikkuvan kuvan kampanjakokonaisuudet tavoittavat yleisöä – nimenomaan alustariippumattomasti.
Sanoma haastaa kansainväliset jätit
Isolla ruudulla on kiistatta ja tutkitusti isoin vaikutus tunnejälkeen ja muistamiseen. Kansainväliset pelurit muovaavat kuitenkin tapaa, jolla kulutamme sisältöjä. Siinä missä suoratoistopalveluista katsotaan pitkiä sisältöjä, TikTokin kaltaiset ympäristöt tuovat tarjolle toisenlaista kulutusta.
Olemme Sanomalla kehittäneet toimintaamme vahvasti siihen suuntaan, että pystyisimme kilpailemaan mainoseuroista myös globaalilla tasolla. Väitän, että Sanoma on Suomen markkinassa se mediatalo, joka pystyy parhaiten haastamaan kansainväliset jätit. Isolla ruudulla näkyvän mainonnan lisäksi tarjoamme ja kehitämme jatkuvasti ratkaisuja digitaalisen uutisympäristöön. Haluamme olla kehityksen kärjessä tarjoamassa mahdollisuuksia kaikkiin liikkuvan kuvan tarpeisiin.
Luovuus on paras ase
Muutos tuo mukanaan mahdollisuuksien lisäksi haasteita. Uskon, että paras ase muuttuvan markkinan pyörteissä on luovuus. Luovuus tehdä toimivia mainosvideoita, ja toisaalta myös luovuus suunnitella mediakampanjoita hyödyntäen uutta teknologiaa – tai tuttuja ratkaisuja uudella tavalla. Kun luovuus valjastetaan kaikkeen tähän, saadaan aikaan vaikuttavia tuloksia.
Liikkuvalla kuvalla on täysin poikkeuksellinen kyky jättää muistijälki, herättää tunteita, naurattaa ja liikuttaa. Niin, liikkuva kuva tosiaan liikuttaa. Se liikuttaa sekä ihmisiä että bisnestä. Juuri tämän takia uskomme Sanomalla liikkuvan kuvan voimaan.
Kirjoittaja vastaa Sanomalla Business Manager, Total TV & Video -roolissa liikkuvan kuvan ratkaisujen kaupallisesta kehityksestä.
Katso myös: