Hyppää pääsisältöön
Sanoma
  • Suomeksi Fi FI - Suomeksi
  • In English En EN - In English
  • Sanoma Ad Manager
    Digimainonnan kotimainen itseostokanava
  • Sanoma Media B2B
    Mediaratkaisut ja markkinoinnin palvelut
Kirjaudu sisään
  • Mediat & palvelut
    • Sanoman mediat
      • Aikakausmedia
      • Digimedia
      • Radio ja audio
      • TV ja video
      • Uutismedia
    • Mainonnan ratkaisut
      • Digimainonta
      • Natiivimainonta
      • Radio- ja audiomainonta
      • Printtimainonta
      • TV-mainonta
      • Tapahtumakumppanuudet
      • Videomainonta
    • Markkinoinnin palvelut
      • Asiakasymmärrys ja insight
      • Kasvupalvelu
      • Palvelut markkinointitoimistoille
    • Alueellinen mainonta
      • Uusimaa
      • Varsinais-Suomi
      • Etelä-Karjala & Etelä-Savo
      • Päijät-Häme & Kymenlaakso
      • Pirkanmaa & Kanta-Häme
      • Satakunta
      • Keski-Suomi
      • Lappi
      • Pohjois-Karjala & Pohjois-Savo
      • Etelä-Pohjanmaa, Keski-Pohjanmaa & Pohjanmaa
      • Pohjois-Pohjanmaa & Kainuu
    • SANOMA CONTENT STUDIO
      • Strateginen sisältömarkkinoinnin suunnittelu
      • Sisällöntuotanto kaikkiin kanaviin
      • Tähdet sisältöihisi
      • Tiimi
      • Yhteydenotto
  • Asiakastarinat
  • Ajankohtaista
    • Näkemyksiä markkinoinnista
    • Sanomista juuri nyt
    • Tilaisuudet ja webinaarit
  • Tietopankki
    • Toimialatietoa
      • Autot
      • Asuminen
      • Elintarvikkeet ja juomat
      • Erikoistavarakauppa
      • Finanssi
      • Lääkkeet ja hyvinvointituotteet
      • Matkailu ja liikenne
      • Tele
      • Työnantajakuva ja rekrytointimarkkinointi
      • Verkkokauppa
      • Viihde ja vapaa-aika
      • Vähittäiskauppa
      • Yritykseltä yritykselle - B2B-markkinointi
    • Tutkimustietoa
      • Suomalaiset mediankäyttäjinä
      • Mediakatsaus
    • Oppaat ja työkalut
      • Markkinoinnin vuosikello
      • Markkinoinnin termit
      • Kaikki oppaat ja työkalut
    • Vastuullisuus
    • Markkinoinnin trendit 2026
  • Suunnittelijan työkalut
    • Aineisto- ja varaustiedot
    • Poikkeusaikataulut
    • Hinnat ja myyntiehdot
      • Printtimainonta
      • Display- ja videomainonta
      • TV-mainonta
      • Radiomainonta
      • Myyntiehdot
    • Mediakortit
    • Ajankohtaista tuotetietoa
    • Sanoma Ad Manager -ohjeet
    • Ohjelmallinen ostaminen
    • Poliittinen ja yhteiskunnallinen mainonta
  • Osta mainontaa
    • Pyydä tarjous
    • Sanoma Ad Manager
    • Printti-ilmoitukset
    • Edut Suomen Yrittäjille
  • Yhteystiedot
Ota yhteyttä

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Ajankohtaista

Markkinointi synnyttää työpaikkoja

Hasan Groupin toimitusjohtaja Eka Ruola sanoi Effien palkintojenjaossa, että markkinointi voi pelastaa Suomen. Oikein kuulin korvissani kyynikoiden ajattelevan: ”Mainospelle puhuu paskaa lenkkarit jalassa.” Tsot tsot tsoo! Ei puhunut, Tarja Virmala kirjoittaa.
Tarja Virmala
13.2.2020
Jaa:FacebookXLinkedin

Suomi on veloissa korviaan myöten. Velkasaldo nousee kohta jakaukseen saakka. Me tarvitsemme uusia työpaikkoja. Pian.  Sanna Marinin hallitusohjelman tavoitteena on 60 000 uutta työllistä.

Uudet työpaikat yrityksiin

Jotta taloutemme pääsisi kestävälle pohjalle, uusien työpaikkojen pitää syntyä yrityksiin. Yritysten pitää siis  kasvaa. Yksikään niistä ei kasva ilman markkinointia.

Kun uusi yritys syntyy, se tarvitsee alkuvaiheessa nimenomaan markkinointia. Muuten ei synny kaupaksi käyviä tuotteita ja palveluita. Ilman markkinointia ei löydy markkinoille sopivaa hintaa eikä oikeaa myyntikanavaa.  Markkinoille menemiseen ja myynnin edistämiseen tarvitaan strategista markkinointiajattelua.

Kansainvälisille markkinoille

Maailma on globaali. Suomen markkina on lilliputti. Yritysten pitää ottaa kohteekseen maailmanmarkkinat. Siellä vasta markkinointitaitoja tarvitaankin.

Kansainvälistymistä helpottaisi, jos Suomi olisi tunnettu ja sillä olisi vahva brändi. Kumpikaan ei synny markkinoimatta.

Suomalaiset erottuvat vienninedistämismatkoilla vaikenemalla. Jos puhuisimme, siis markkinoisimme, saisimme enemmän kauppaa aikaiseksi.

Kaupallistamiskyvyt ovat surkeita

Olemme maailman parhaita keksimään, mutta surkeimpia kaupallistamaan, markkinoimaan siis. Se todetaan kansainvälisissä kilpailukykymittauksissa. Meillä on kaksi heikkoutta: markkinointikyvyttömyys ja työmarkkinoiden joustamattomuus.

Jos osaisimme markkinoida ja synnyttää aineetonta arvoa asiakkaalle, ei kiky-tunneista tarvitsisi vääntää sovittelijan oven takana. Kilpailukyky ei tulisi tunneista vaan arvosta asiakkaalle.

Brändit syntyvät markkinoimalla

Jos olisimme osanneet markkinoida, suomalainen Vita Nova olisi kansainvälinen brändi kuten Red Bull. Reititin keksittiin Suomessa, mutta Cisco teki siitä maailmanlaajuisen menestystarinan. Facebookin varhainen versio ideoitiin Suomessa. Tänne se jäi, koska meillä ei ollut Zuckerbergia.

Kuluttajille voidaan luoda tarpeita. Kukaan ei osannut haluta suksisauvoja polulle tai asfaltille ennen kuin luotiin uusi liikuntamuoto: sauvakävely. Markkinoinnilla.

Markkinointi lisää verotuloja

Suomen teollisuus jatkaa sotakorvausteollisuuden avaamaa polkua. Jos osaisimme markkinoida, meillä olisi kansainvälisiä kuluttajabrändejä. Meillä oli Nokia ja meillä on edelleen Supercell. Molemmat ovat tuoneet Suomeen yhteisö- ja ansiotuloveroina satoja miljoonia euroja.

Pelkästään peliyhtiön kaksi perustajaa on maksanut suomalaisten käyttöön 300 miljoonaa euroa veroja. Supercell on hyvä markkinoimaan ja investoi siihen.

Markkinoinnilla voi luoda sellaista lisäarvoa, että asiakas maksaa tuotteesta monikertaisen hinnan sen tuotantokustannuksiin nähden. Sitä kutsutaan brändäykseksi. Se on markkinointia.

Markkinointi ylläpitää mediaa

Mediat rahoittavat toimintaansa mainostuloilla. Demokraattinen, luotettava yhteiskunta tarvitsee uskottavaa ja puolueetonta mediaa. Se ei elä ilman mainontaa, joka on osa markkinointia.

Markkinointi pelastaa Suomen

Ministeri Li Andersson sanoi A-talkissa viime viikolla, että kollegan kommentti oli paskapuhetta. Jos ministeri kiroilee televisiossa, minäkin voin kiroilla blogissani.

Eka ei siis puhunut paskaa. Markkinointi voi pelastaa Suomen. Toivottavasti myös ministerit Andersson, Kulmuni ja Marin ymmärtävät sen, kun ryhtyvät pohtimaan uusia työpaikkoja.

Tarja Virmala toimii  MTL:n eli markkinoinnin, teknologian ja luovuuden liiton toimitusjohtajana. 

Tagit

Vieraskynä Effie

Sinua voisi kiinnostaa myös

  • Effie-tuomaristo valittu – kaksi tuomaristoa valitsee vuoden tuloksellisimmat markkinointiteot

    Vuoden 2025 Effie Awards Finland -kilpailun tuomaristossa on yhteensä 38 asiantuntevaa tuomaria, päätuomarina toimii Annika Payn KONEelta. Kilpailun tuomarointi on kaksivaiheinen ja kummallakin kierroksella on oma tuomaristonsa. Kaksivaiheisella arvioinnilla varmistetaan kilpailun korkea laatu.

    Tagit

    Effie
    Julkaistu
    27.10.2025
    Lue lisää
  • Tauno Tasalakkien aika on ohi – nyt markkinat kaipaavat rohkeutta

    Talousennusteet ovat jatkuvasti olleet ylimyönteisiä. Nyt paranemiseen on vihdoin syytä uskoa, kirjoittaa Omnicom Media Groupin Kari Tervonen.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    22.10.2025
    Lue lisää
  • Tuloksellista luovuutta ja kestävää brändin rakennusta

    Brändi on yrityksen tie asiakkaan sydämeen ja kannatteleva voima läpi muutosten. Siksi odotankin Effie-töiltä paitsi tuloksellisuutta ja luovuutta, myös aitoutta ja osoitusta kestävästä brändin rakentamisesta, kirjoittaa Effie Awards Finland 2025 -päätuomari Annika Payn.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    8.10.2025
    Lue lisää
  • Suomalainen markkinointi on kriisissä

    Työt tyhmentyvät, halventuvat ja ala houkuttelee yhä vähemmän, kirjoittaa työelämäprofessori Antti Vassinen Aalto-yliopistosta. Vassinen puhui aiheesta Sanoman Get Tomorrow Executive Forum -asiakastilaisuudessa.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    5.9.2025
    Lue lisää
  • Effie-kilpailussa on kyse koko markkinointialan yhteisestä oppimishetkestä

    Kilpailut luovat yhteistä kulttuuria ja muistuttavat siitä, että markkinointi ja viestintä eivät ole irrallinen osa liiketoimintaa, vaan sen kasvun moottoreita, kirjoittavat Marketing Finlandin Riikka-Maria Lemminki ja Sanoman Leena Koskinen.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä Omakynä Vieraskynä
    Julkaistu
    3.9.2025
    Lue lisää
  • Näin Grand Oneen ilmoitettiin töitä – tilastoja ja trendejä

    Alan haastava vuosi heijastui kilpailuun vain vähän. Kaikki avainluvut kasvoivat. Tilastoja avaa kilpailun tuottaja Rami Ahonen.

    Tagit

    Digiratkaisut Vieraskynä
    Julkaistu
    28.2.2025
    Lue lisää
  • Tokmannin Suomen rakastetuin markkinointikone vei Effien kirkkaimman palkinnon

    Maailman laajin markkinoinnin tehokkuutta mittaava kilpailu Effie Awards järjestettiin Suomessa 23. kerran. Kilpailu huipentui 13.2.2025 järjestetyssä gaalassa, jossa palkittiin suomalaisia markkinoinnin töitä yhdellä Grand Effiellä ja kahdella kultaisella, viidellä hopeisella sekä kuudella pronssisella Effiellä.

    Tagit

    Effie
    Julkaistu
    13.2.2025
    Lue lisää
  • Nämä ovat markkinoinnin trendit vuonna 2025

    Joukko markkinoinnin ammattilaisia suuntaa katseensa vuoteen 2025. Näkemyksissä nousevat esiin tekoälyn kehitys, asiakasymmärrys, brändin rakentaminen ja kulutuskäyttäytymisen muutos.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä Trendit 2025 Vieraskynä
    Julkaistu
    22.1.2025
    Lue lisää
  • Verkkokaupan trendit 2025: Elämyksellisyys, asiakasymmärrys, tekoäly, kumppanuudet ja vastuullisuus

    Verkkokaupan asiantuntijat kertovat, mitkä ovat verkkokaupan trendit ja menestyksen avaimet vuonna 2025.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä Trendit 2025 Vieraskynä
    Julkaistu
    15.1.2025
    Lue lisää
  • Effie 2024 -finaaliin 21 markkinointityötä

    Effie Awards Finland 2024 -ohjausryhmä on valinnut ensimmäisen kierroksen tuomaroinnin pisteiden perusteella kilpailun finalistit. Toiselle tuomarointikierrokselle pääsi yhteensä 21 markkinointityötä, joista seitsemän on ehdolla useammassa kategoriassa.

    Tagit

    Effie
    Julkaistu
    18.12.2024
    Lue lisää
    Effie somejako.jpg
  • Mitättömän mainonnan hinta

    Lähes 700 miljoonaa euroa markkinointi-investoinneista jättää suomalaiset kylmiksi. Dagmarin strategi Leena Koskinen analysoi, miten tähän on tultu ja miten sadat miljoonat eurot saadaan tuottamaan paremmin.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    9.12.2024
    Lue lisää
  • Menestyminen mainostoimistossa vaatii huippu-urheilijan mentaliteettia, ja pääsy Effien shortille on kuin paikka olympialaisissa

    Jos on valmistautunut Effieen koko vuoden kuin huippu-urheilija, jäljellä on enää the näytönpaikka. Hetki, johon kiteytyvät kaikki ne tunnit, keskustelut ja tunteet, joita huippusuoritukseen vaaditaan, Elina Bono kirjoittaa.

    Tagit

    Effie
    Julkaistu
    28.10.2024
    Lue lisää
    Sanoma

    Markkinoinnin kumppani kaikenlaisille yrityksille.

    Saat meiltä mutkattomasti markkinointiin ja mainontaan liittyviä palveluja ja ratkaisuja – niin paikallisesti kuin valtakunnallisesti.

    Closure

    • Etusivu
    • Ajankohtaista
    • Alueellinen mainonta
    • Asiakastarinat
    • Mediat ja palvelut
    • Tietopankki
    • Suunnittelijan työkalut
    • Osta mainontaa
    • Yhteystiedot
    • Ota yhteyttä

    Yrityspalvelu mainostaja- ja toimistoasiakkaille
    Arkisin klo 8-16

    yrityspalvelu@sanoma.fi

    010 80 80 85

    Soitto yrityspalveluun maksaa paikallisverkko- tai matkapuhelinmaksun verran.

    • Facebook
    • Linkedin

    Footer menu

    • Tietosuoja
    • Responsible Disclosure Statement

    ©2025 Sanoma Media Finland