Effie-voittaja Puuilo lopetti mutuilun ja alkoi tehdä dataohjattua ja monikanavaista markkinointia
Effie Awards Finland -gaalassa pääpalkinto Grand Effien ja Erikoissarjan kultaa voittanut Puuilo on tehnyt bränditunnettuudessa mielettömän nousun viime vuosien aikana.
”Johdonmukainen, vähän pähkähullu ja kansanomainen tekeminen on rakentanut ikonisen brändin, jossa jokainen kampanja vahvistaa edellistä. Tuloksena on erottuva, hymyä herättävä ja kaupallisesti tehokas kokonaisuus, josta monen brändin kannattaisi ottaa oppia”, Effien tuomaristo kuvaili voittajaa.
”Yksi iso selitys menestykselle on ollut markkinoinnissa viisi vuotta sitten tapahtunut muutos. Mediastrategiamme muuttui ihan täysin. Printtivetoisesta perinteisestä halpakaupasta on tullut monikanavaista ja dataohjattua markkinointia tekevä yritys. Tämä yhdistettynä pitkäjänteiseen tekemiseen luovassa ja konsepteissa on tuonut tuloksia”, kertoo Puuilon markkinointijohtaja Perttu Partanen.
Puuilon konseptiin ei kuulu pelkään En-Tuun -hokemat tai Morjensta pöytään. Se on laajentunut myös Firman piikkiin ja Oispa-kaljaan.
Puuilon Tuutko hakeen? -radiokonsepti on jo kahdeksan vuoden takaa.
”Konseptissa on hienoa se, että se skaalautuu moneen. Viikoittain vaihtuva dialogi mahdollistaa sen, että tarinankerronta ei happane. Moni kääntää autossa volyyminapin kovemmalle, koska haluaa kuulla mitä sieltä tällä kertaa tulee. Monesti mainostajat vaihtavat konsepteja liian nopeasti. Me olemme pysyneet johdonmukaisina ja luottaneet omaan äänensävyymme. Puuilosta on tullut tietyllä tapaa ilmiö.”
Partanen muistuttaa, että siinä vaiheessa, kun markkinoijat kyllästyvät omaan konseptiinsa, se alkaa vasta löydä läpi ja jättää muistijälkiä.
”Pitäisi vain uskoa, että toistolla on voimaa.”
Kuva: Petri Mast
Katso myös:
Luovuus, strategia ja tulokset kohtasivat – Effie Awards Finland 2025 kruunasi tehokkaimman markkinoinnin