Erno Reinikainen: ”Uskalla epäonnistua”
Luova toimisto Erma&Reinikainen on napannut Cannes Lions -mainoskilpailusta leijonapystin kahtena peräkkäisenä vuonna Mustin ja Mirrin kampanjoilla.
Miten temppu tehtiin?
”Asiakkaan kanssa on vahva molemminpuolinen luottamus. Molemmat arvostavat toistensa ammattitaitoa ja keskustelu on avointa puolin ja toisin, Erno Reinikainen sanoo.
Erma&Reinikaisen työskentelymallissa Aleksi Erma ja Erno Reinikainen keräävät ympärilleen työryhmän projektin ehdoilla. Ideaa he kypsyttelevät kahdestaan, ja tarvittavaa osaamista hankitaan kumppanuusverkostosta. Kun projekteja ei ole päällä kymmenittäin samaan aikaan, kukin työ saa ansaitsemansa huomion.
”Emme ole halunneetkaan asiakkuuksia, jotka työllistäisivät päivittäin. Mustille ja Mirrillekin teemme vain muutamia brändilähtöjä vuodessa”, Reinikainen kertoo.
Hän sanoo, että järjestelyllä on haluttu säilyttää ikuinen kuherruskuukausi molemmin puolin pöytää.
Brändin rakentaminen alkaa ymmärryksestä
Erno Reinikaisen mukaan brändin rakennus on useimmissa suomalaisissa yrityksissä vielä lapsenkengissä.
”Ymmärretäänkö mikä brändi on ja minkälaista hyötyä yritys voi saada siitä, että sillä on vahva ja tunteisiin vetoava brändi? Esimerkiksi Ruotsissa ja USA:ssa ollaan valovuoden verran edellä siinä, miten paljon yritykset panostavat brändäykseen ja ymmärtävät sen päälle.”
Hän harmittelee siitä, että kovin harva brändi lupaa kuluttajalle mitään ja jos lupaa, se ei useinkaan ole kovin uniikki tai tunteisiin vetoava lupaus.
”Kun brändiä lähdetään kehittämään, asiakkaalle täytyy luvata jotain ja tunteita pitää pystyä herättämään. Miksi valitsen Coca Colan enkä Pepsin? Samankaltaisten yritysten ja tuotteiden välissä kilpailussa brändi on ainoa, joka voi erottaa sinut muista. Jos brändäyksen tekee oikein, se on yritykselle iso kilpailuetu.”
Brändin kehittämiseen on erilaisia tapoja.
”Ensinnäkin tulisi ymmärtää mitä hyötyä brändin rakentamisessa on ja miksi siihen kannattaa panostaa, eikä vain pyrkiä nopeisiin voittoihin”, Reinikainen sanoo.
Kun mainonta muuttuu taktiseksi ja lyhytnäköiseksi, brändistä puuttuu tunne.
”Kun teet kaupan hyllystä valinnan, haluat vähintään alitajuisesti kuulua sen brändin leiriin, joka herättää tunteita ja jonka koet hyväksi ja itsellesi sopivaksi.”
Luota visioosi
Elämme mielensä pahoittamisen maailmassa, ja mainonnasta puuttuu rohkeutta. Välttelemmekö enemmän virheitä kuin haemme todellisia onnistumisia?
”Tavallaan ymmärrän taustalla olevan pelon. Mielikuvalliset ja brändäämiseen liittyvät teot maksavat usein jonkin verran, ja niitä on vaikea mitata. Taktisen markkinoinnin tuloksia pystyy seuraamaan jatkuvasti: tuliko myyntiä, vaikuttiko se bisnekseen?”
Kun Apple oli lanseeraamassa ensimmäistä iPodia, tutkimusosasto olisi halunnut ennakkotestata tuotetta kohderyhmään kuuluvilla kuluttajilla. Steve Jobs oli legendan mukaan vastannut: ei sellaista kannata tutkia, mitä kuluttajat eivät ymmärrä.
”Hän luotti omaan visioonsa, ja hyvin kävi. Toivoisin enemmän tuon kaltaista, omaan intuitioon ja visioon luottamista. Datalla ja tutkimustiedolla on toki paikkansa, mutta eivät ihmiset ole pelkkiä tilastoja. He vaihtavat mieltään ja muuttuvat. Ilman näkemyksellisyyttä data on edelleen vain dataa.”
Erno Reinikaisella on brändinrakennukseen rohkaisun sana.
”Mottoni on ollut pitkään: uskalla epäonnistua. Wieden+Kennedy ei aikoinaan rekrytoinut toimistoonsa ketään, joka ei ollut epäonnistunut tosi pahasti. Vasta epäonnistumisen jälkeen on tarpeeksi ymmärrystä nähdä asiat uudella tavalla. Jos aina vain turvaa selustansa ja varmistelee, ei todennäköisesti koskaan koskaan tee mitään, mikä oikeasti muuttaisi asioita.”
Lisää aiheesta: