Hyppää pääsisältöön
Sanoma
  • Suomeksi Fi FI - Suomeksi
  • In English En EN - In English
  • Sanoma Ad Manager
    Digimainonnan kotimainen itseostokanava
  • Sanoma Media B2B
    Mediaratkaisut ja markkinoinnin palvelut
Kirjaudu sisään
  • Mediat & mainonta
    • Digimainonta
    • TV ja video
    • Uutismedia
    • Aikakausmedia
    • Radio ja audio
    • Monimediallinen mainonta
    • Natiivimainonta
    • Alueellinen mainonta
      • Uusimaa
      • Varsinais-Suomi
      • Etelä-Karjala & Etelä-Savo
      • Päijät-Häme & Kymenlaakso
      • Pirkanmaa & Kanta-Häme
      • Satakunta
      • Keski-Suomi
      • Lappi
      • Pohjois-Karjala & Pohjois-Savo
      • Etelä-Pohjanmaa, Keski-Pohjanmaa & Pohjanmaa
      • Pohjois-Pohjanmaa & Kainuu
    • Vaalimainonta
  • Markkinoinnin palvelut
    • Sanoma Content Studio
      • Strateginen sisältömarkkinoinnin suunnittelu
      • Sisällöntuotanto kaikkiin kanaviin
      • Tähdet sisältöihisi
      • Tiimi
      • Yhteydenotto
    • Kasvupalvelu
    • Palvelut markkinointitoimistoille
    • Asiakasymmärrys ja insight
    • Tapahtumakumppanuudet
  • Asiakastarinat
  • Ajankohtaista
    • Näkemyksiä markkinoinnista
    • Sanomista juuri nyt
    • Tilaisuudet ja webinaarit
  • Tietopankki
    • Toimialatietoa
      • Autot
      • Asuminen
      • Elintarvikkeet ja juomat
      • Erikoistavarakauppa
      • Finanssi
      • Lääkkeet ja hyvinvointituotteet
      • Matkailu ja liikenne
      • Tele
      • Työnantajakuva ja rekrytointimarkkinointi
      • Verkkokauppa
      • Viihde ja vapaa-aika
      • Vähittäiskauppa
      • Yritykseltä yritykselle - B2B-markkinointi
      • Rahapelit ja vedonlyönti
    • Tutkimustietoa
      • Suomalaiset mediankäyttäjinä
      • Mediakatsaus
    • Oppaat ja työkalut
      • Markkinoijan vuosi
      • Markkinoinnin termit
      • Kaikki oppaat ja työkalut
    • Vastuullisuus
    • Markkinoinnin trendit 2026
    • Tekoäly markkinoinnissa
  • Suunnittelijan työkalut
    • Aineisto- ja varaustiedot
    • Poikkeusaikataulut
    • Hinnat ja myyntiehdot
      • Printtimainonta
      • Display- ja videomainonta
      • Radiomainonta
      • TV-mainonta
      • Myyntiehdot
    • Mediakortit
    • Ajankohtaista tuotetietoa
    • Sanoma Ad Manager -ohjeet
    • Ohjelmallinen ostaminen
    • Poliittinen mainonta
  • Osta mainontaa
    • Pyydä tarjous
    • Sanoma Ad Manager
    • ilmoita.sanoma.fi
    • Kaikki vaihtoehdot
  • Yhteystiedot
Ota yhteyttä

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Ajankohtaista
  3. Näkemyksiä markkinoinnista

Markkinoinnin muutosvoimat Suomessa – mitä kuluttajat odottavat yrityksiltä?

Markkinointi ei voi vain reagoida, sen täytyy johtaa muutosta. Markkinointistrategi Reetta Thurman nosti esiin Sanoman Get Tomorrow Executive Forum -asiakastapahtuman puheenvuorossaan kolme keskeistä kuluttajakäyttäytymistä muokkaavaa teemaa.
4.9.2025
Jaa:FacebookXLinkedin

Nämä kolme teemaa ovat globaaleja ilmiöitä, mutta näkyvät jo myös suomalaisten kuluttajien käyttäytymisessä. Kyse ei ole pelkästään trendeistä tai uusista teknologioista, vaan arvoista, toiveista ja huolista, joihin vastaaminen on yrityksille keskeistä merkityksellisyyden näkökulmasta.  

1. Mielenterveystalous

Sanoman tekemän tutkimuksen mukaan 41 % suomalaisista kokee, etteivät yritykset ota mielenterveyden haasteita huomioon. Sekä nuorten että työikäisten mielenterveys on historiallisen kovalla koetuksella. THL:n mukaan yli 30 % nuorista tytöistä kärsii vähintään kohtalaisesta ahdistuksesta, ja heistä lähes kolme neljästä raportoi jonkin mielenterveyden ongelman.

Elämme polykriisin aikaa, jossa ilmastonmuutos, taloudellinen ja geopoliittinen epävarmuus sekä digitalisaatio ja tekoäly kasaavat paineita erityisesti nuorille. 

Brändeillä on roolinsa mielenterveyden tukemisessa. Esimerkiksi Helsingin Sanomien Hyviä uutisia -uutiskirje muistuttaa, että maailmassa tapahtuu myös paljon hyvää. DNA:n Älyvapaapäivä rohkaisee irrottautumaan ruuduilta ja olemaan hetki offline. Kosmetiikkabrändi Lush puolestaan poistui kokonaan sosiaalisen median alustoilta, kunnes ne voivat tarjota turvallisemman ympäristön kuluttajille.

Ratkaisut voivat olla pieniä tai suuria, mutta yhteistä niille on aitous ja vilpittömyys. Kuluttajat ja työntekijät arvostavat yrityksiä, jotka ottavat mielen hyvinvoinnin tosissaan. Tämä näkyy sekä asiakasvalinnoissa että työnantajamielikuvassa.

2. Zero Party Data

Kuluttajat ovat valmiimpia jakamaan tietojaan kuin usein ajatellaan. Sanoman tutkimuksen mukaan 37 % suomalaisista on vastannut kanta-asiakasohjelmien palautekyselyihin ja 30 % täydentänyt kanta-asiakasprofiiliaan vapaaehtoisesti viimeisen vuoden aikana.

Zero Party Data on tietoa, jonka kuluttaja antaa itse, tietoisesti ja oma-aloitteisesti. Toisin kuin käytösdata (first-party) tai ostettu data (third-party), se voi paljastaa myös piileviä motiiveja ja vähemmän ilmeisiä asioita, kuten arvoja, toiveita ja tulevia suunnitelmia.

Hyviä esimerkkejä löytyy jo. Netflixin käyttäjäarviot ja Spotifyn räätälöidyt soittolistat perustuvat täysin siihen, mitä asiakas itse kertoo. Suomessa esimerkiksi Musti Group käyttää markkinoinnistaan ja asiakaspalvelustaan samaansa dataa muun muassa tuotekehityksessään.

Zero Party Data erottuu edukseen vain, jos sen kerääminen ja käyttö on avointa ja läpinäkyvää. Asiakas jakaa tietonsa mielellään, kun hän kokee saavansa siitä selkeää hyötyä. Muuten luottamus murenee nopeasti.

3. GEO – Generative Engine Optimization

Tiedonhaku ei enää rajoitu Googleen. Tutkimuksemme mukaan lähes puolet suomalaisista on lisännyt tekoälyn käyttöä tiedonhaussa ja nuorista aikuisista jo 60 %. 

Kun kuluttaja kysyy tekoälyltä esimerkiksi mikä auto kannattaa ostaa, hän saa yhden vastauksen – ei kymmentä linkkiä. Ja vastauksessa on vain muutama brändi, tai ei yhtään. 

Tilanne muistuttaa hakukoneoptimoinnin alkuvuosia: rajat vasta muotoutuvat. Suomessa tehdään kymmeniä miljoonia hakuja päivässä. Kun osa niistä siirtyy tekoälyyn, vaikutus markkinoinnille on valtava.

Tekoäly ei opi vain yrityksen omista sivuista, vaan myös siitä, mitä mediassa, verkossa ja somessa kerrotaan. Brändin ääni ja maine ratkaisevat entistä enemmän sen, löytyykö se huomenna tekoälyn vastauksista vai ei. Ja siksi GEO ei ole vain markkinoinnin asia, vaan vaatii yhteistyötä organisaation sisällä ja kontekstuaalisen mainonnan hyödyntämistä.

Kuluttajien käytös on jo muuttunut

Yhteistä näille kolmelle teemalle on se, että ne vaikuttavat kuluttajien käyttäytymiseen jo nyt – eivät joskus kaukana tulevaisuudessa.

  • Mielenterveyden haasteet haastavat yrityksiä miettimään, miten ne voivat aidosti vähentää kuluttajien kuormaa.
  • Zero Party Data avaa oven parempaan asiakaskokemukseen, jos se tehdään läpinäkyvästi ja asiakas kokee sen palkitsevaksi.
  • GEO mullistaa näkyvyyden niin, että kuluttaja saattaa jatkossa nähdä vain yhden brändisuosituksen.
    Markkinoinnin tehtävä ei ole seurata sivusta, vaan johtaa tätä muutosta.

Mikä on se ensimmäinen askel, jonka voitte ottaa jo tänä vuonna, jotta olette mukana muutoksessa?

Reetta Thurman toimii Sanoma Media Finland B2B:ssä markkinointistrategina. 

Tutustu myös: 

Suomalainen markkinointi on kriisissä

 

Tagit

Näkemyksiä Omakynä

Sinua voisi kiinnostaa myös

  • Robotit eivät rakenna brändejä – kuusi nostoa Cannes Lions -tapahtuman annista

    Sanoman B2B-markkinoinnin vetäjä Leena Koskinen nappasi Cannesin puheenvuorosta oivan kiteytyksen: Olemme täydellistäneet jahtaamisen taiteen, vaikka tehtävämme olisi inspiroida.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    3.9.2026
    Lue lisää
  • Suomessa ohjelmallinen mainonta on vain ostotapa, toisin kuin maailmalla

    Vaikka ohjelmallisen mainonnan perusperiaate on Suomessa sama kuin muissakin maissa, sen merkitys ja sitä koskevan keskustelun vivahteet ovat hyvin erilaisia. Business Manager Digital Minna Kruhse ja Business Manager Programmatic Miia Salmi tuovat terveiset Programmatic Pioneer Summit 2026 -tapahtumasta.

    Tagit

    Digimainonta Näkemyksiä
    Julkaistu
    25.8.2026
    Lue lisää
  • Liitä brändisi kiinnostaviin ilmiöihin – viisi vinkkiä toimivaan ohjelmayhteistyöhön

    Commercial Creative Manager Liisa Palomäki vinkkaa, miten valjastat liikkuvan kuvan erikoisratkaisut kaupallisesti houkuttelevaksi toteutukseksi.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä TV & video
    Julkaistu
    18.8.2026
    Lue lisää
  • Viihdytä, älä hehkuta. Näin viihteellinen sisältö vie kuntamarkkinoinnin maaliin

    Kuntamarkkinoija, mitä jos hehkutuksen sijaan panostaisit siihen, mikä oikeasti ilahduttaa? Viihteellinen sisältö erottuu, koskettaa ja leviää, kirjoittaa Sanoma Content Studion liikkuvan kuvan vetäjä Markus Malvisalo.

    Tagit

    Mainostuotanto ja luovat ratkaisut Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    18.8.2026
    Lue lisää
  • Hyvä markkinointi ei ala kampanjasta, se alkaa ymmärryksestä

    Kun kampanjoiden vaikuttavuutta mitataan, brändin kehitystä seurataan ja kohderyhmiä ymmärretään syvällisemmin, markkinointia ei tarvitse rakentaa oletusten ja tottumusten varaan, Solutions & Insight Strategist Paula Kahila kirjoittaa.

    Tagit

    Mittaaminen Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    10.8.2026
    Lue lisää
  • Tunnettuus ei riitä – tuleeko brändisi mieleen oikealla hetkellä?

    Brändi voi olla kategoriansa tunnetuin ja silti hävitä valinnassa, jos se ei tule mieleen oikeassa tarvetilanteessa, kirjoittaa markkinointistrategi Reetta Thurman.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    16.6.2026
    Lue lisää
  • Voita asiakkaan huomio jo ennen ostoa ja 4 muuta oppia Lykon markkinoinnista

    Vahvassa kasvussa oleva ruotsalainen kosmetiikan verkkokauppa Lyko perusti Suomeen ensimmäisen myymälänsä 2023. Lyko on Pohjoismaiden suurin beauty-yhteisö, joka on päättänyt kilpailla eri keinoin kuin perinteisimmin toimivat verkkokaupat. Richard Lyko jakoi oppejaan markkinoinnista eCom Summit -tapahtumassa.

    Tagit

    Näkemyksiä Verkkokauppa
    Julkaistu
    15.6.2026
    Lue lisää
  • Sanoma tutki: Näin tekoälyä hyödynnetään markkinoinnissa – 5 keskeistä nostoa

    Tekoälyn käyttö on suomalaisissa yrityksissä vielä kapeaa. Osaamisen puute on suurin hidaste.

    Tagit

    Näkemyksiä Tutkittua
    Julkaistu
    15.6.2026
    Lue lisää
  • Miten Sortter raivasi tiensä tulokkaasta markkinajohtajaksi?

    Kotimainen lainavertailupalvelu on rakentanut brändiään kotimaisessa mediassa. Yhteistyö Sanoman kanssa on siivittänyt Sortterin menestystä. Sortterin Reetta Sinelampi ja Sanoman Minna Kruhse kertoivat tuloksellisesta yhteistyöstä eCom Summitissa.

    Tagit

    Markkinoinnin suunnittelu Näkemyksiä
    Julkaistu
    21.5.2026
    Lue lisää
  • Markkinointi hakee uutta tasapainoa – tästä Advertising Week Europessa puhuttiin

    Advertising Week Europessa pohdittiin dataa, tekoälyä, luovuutta ja ennen kaikkea sitä, millainen tasapaino näiden asioiden välille tulisi löytää, kirjoittaa Satu Kaitaranta.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    19.5.2026
    Lue lisää
  • Tuloksellinen markkinointi ei synny sattumalta – hyppää kolmiloikka tuloksellisuuteen

    Miten varmistat markkinointisi tuloksellisuuden? Tuloksellinen markkinointi edellyttää selkeää suuntaa, rohkeutta ja ymmärrystä siitä, miten markkinointi vaikuttaa sekä lyhyellä että pitkällä aikavälillä. Lue Sanoman asiantuntijoiden vinkit.

    Tagit

    Markkinoinnin suunnittelu Näkemyksiä
    Julkaistu
    4.5.2026
    Lue lisää
  • Sukupolvien ymmärtäminen on yksi markkinoinnin tärkeimmistä kilpailueduista

    Henry Rose Lee ravisteli käsityksiä ikäryhmistä Sanoman Get Tomorrow -asiakastilaisuudessa.

    Tagit

    Get Tomorrow Markkinoinnin suunnittelu Näkemyksiä
    Julkaistu
    27.4.2026
    Lue lisää
    Sanoma

    Markkinoinnin kumppani kaikenlaisille yrityksille.

    Saat meiltä mutkattomasti markkinointiin ja mainontaan liittyviä palveluja ja ratkaisuja – niin paikallisesti kuin valtakunnallisesti.

    Closure

    • Etusivu
    • Ajankohtaista
    • Asiakastarinat
    • Mediat ja mainonta
    • Markkinoinnin palvelut
    • Tietopankki
    • Suunnittelijan työkalut
    • Osta mainontaa
    • Yhteystiedot
    • Ota yhteyttä

    Yrityspalvelu mainostaja- ja toimistoasiakkaille
    Arkisin klo 8-16

    yrityspalvelu@sanoma.fi

    010 80 80 85

    Soitto yrityspalveluun maksaa paikallisverkko- tai matkapuhelinmaksun verran.

    • social-facebook Facebook
    • social-linkedin Linkedin

    Footer menu

    • Tietosuoja
    • Responsible Disclosure Statement

    ©2026 Sanoma Media Finland