Hyppää pääsisältöön
Sanoma
  • Suomeksi Fi FI - Suomeksi
  • In English En EN - In English
  • Sanoma Ad Manager
    Digimainonnan kotimainen itseostokanava
  • Sanoma Media B2B
    Mediaratkaisut ja markkinoinnin palvelut
Kirjaudu sisään
  • Mediat & palvelut
    • Sanoman mediat
      • Aikakausmedia
      • Digimedia
      • Radio ja audio
      • TV ja video
      • Uutismedia
    • Mainonnan ratkaisut
      • Digimainonta
      • Natiivimainonta
      • Radio- ja audiomainonta
      • Printtimainonta
      • TV-mainonta
      • Tapahtumakumppanuudet
      • Videomainonta
    • Markkinoinnin palvelut
      • Asiakasymmärrys ja insight
      • Kasvupalvelu
      • Palvelut markkinointitoimistoille
    • Alueellinen mainonta
      • Uusimaa
      • Varsinais-Suomi
      • Etelä-Karjala & Etelä-Savo
      • Päijät-Häme & Kymenlaakso
      • Pirkanmaa & Kanta-Häme
      • Satakunta
      • Keski-Suomi
      • Lappi
      • Pohjois-Karjala & Pohjois-Savo
      • Etelä-Pohjanmaa, Keski-Pohjanmaa & Pohjanmaa
      • Pohjois-Pohjanmaa & Kainuu
    • SANOMA CONTENT STUDIO
      • Strateginen sisältömarkkinoinnin suunnittelu
      • Sisällöntuotanto kaikkiin kanaviin
      • Tähdet sisältöihisi
      • Tiimi
      • Yhteydenotto
  • Asiakastarinat
  • Ajankohtaista
    • Näkemyksiä markkinoinnista
    • Sanomista juuri nyt
    • Tilaisuudet ja webinaarit
  • Tietopankki
    • Toimialatietoa
      • Autot
      • Asuminen
      • Elintarvikkeet ja juomat
      • Erikoistavarakauppa
      • Finanssi
      • Lääkkeet ja hyvinvointituotteet
      • Matkailu ja liikenne
      • Tele
      • Työnantajakuva ja rekrytointimarkkinointi
      • Verkkokauppa
      • Viihde ja vapaa-aika
      • Vähittäiskauppa
      • Yritykseltä yritykselle - B2B-markkinointi
    • Tutkimustietoa
      • Suomalaiset mediankäyttäjinä
      • Mediakatsaus
    • Oppaat ja työkalut
      • Markkinoinnin vuosikello
      • Markkinoinnin termit
      • Kaikki oppaat ja työkalut
    • Vastuullisuus
    • Markkinoinnin trendit 2026
  • Suunnittelijan työkalut
    • Aineisto- ja varaustiedot
    • Poikkeusaikataulut
    • Hinnat ja myyntiehdot
      • Printtimainonta
      • Display- ja videomainonta
      • TV-mainonta
      • Radiomainonta
      • Myyntiehdot
    • Mediakortit
    • Ajankohtaista tuotetietoa
    • Sanoma Ad Manager -ohjeet
    • Ohjelmallinen ostaminen
    • Poliittinen ja yhteiskunnallinen mainonta
  • Osta mainontaa
  • Yhteystiedot
Ota yhteyttä

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Ajankohtaista
  3. Näkemyksiä markkinoinnista

Onko markkinointi kriisissä vai kriisi markkinoinnissa?

Tuloksellinen markkinointi tarvitsee vahvaa johtamista. Markkinoinnin ja markkinoijien tehtävä on viimeistään nyt pitää ääntä siitä, että katse kannattaa kääntää takaisin ulospäin ja asiakkaisiin, kirjoittaa Leena Koskinen.
2.3.2026
Jaa:FacebookXLinkedin

Kuluneen vuoden aikana olen kuullut yhä useammin kysymyksen: onko markkinointi Suomessa kriisissä?

Aalto-yliopiston työelämäprofessori Antti Vassinen nosti tämän esiin tilaisuudessamme syyskuussa, ja akateemisen maailman kulmasta katsottuna vastaus oli aika lailla: ”kyllä, huolestuttavaa on.”

Markkinointi ei ole tällä hetkellä se kampuksen kuumin pääaine, ja joidenkin opiskelijoiden mielikuva työharjoitteluista on suoraan sanottuna lohduton: markkinoijat ovat niitä tyyppejä, joilta odotetaan lähinnä kanuunan lataamista ja sen jälkeen summittaista ammuntaa, samaa skeidaa eri kanaviin.

Samaan aikaan kansainväliset tutkimukset kertovat, että vaikka markkinointiviestinnän panostukset globaalisti kasvavat, niiden tulokset heikkenevät. Suomessa tilanne on vielä karumpi: panostamme markkinointiin suhteessa liikevaihtoon keskimäärin vähemmän kuin muut, ja tuloksetkin näyttävät enemmän alaspäin kuin ylöspäin.

Eli onko markkinointi kriisissä? Oma vastaukseni on: kyllä ja ei.

Valonpilkahduksia Effien konepellin alta

Toimiessani Effie-kilpailun tuomarina näin läheltä, millaisia töitä Suomen parhaat markkinoijat oikeasti tekevät. Shortlistatut työt todistivat, että kriisi ei koske kaikkia ─ ei todellakaan. Joissakin yrityksissä markkinoinnin strateginen rooli liiketoiminnan kasvun ajurina ymmärretään upeasti, ja tulokset ovat sen mukaisia.

Mutta samaan aikaan moni yritys on ollut vuosien ajan polykriisien kourissa. Katseet ovat kääntyneet sisäänpäin: kustannustalkoot, organisaatiomuutokset, toimintataparemontit, irtisanomisuhat ja irtisanomiset. Ymmärrettävästi ne vievät happea. Siinä tilanteessa on vaikea rakentaa lennokasta markkinointia.

Johtajuus ratkaisee, ja ripaus hulluutta ei haittaa

Tuloksellinen markkinointi tarvitsee vahvaa johtamista. Markkinoinnin ja markkinoijien tehtävä on viimeistään nyt pitää ääntä siitä, että katse kannattaa kääntää takaisin ulospäin ja asiakkaisiin.

Vahva markkinointijohtaminen ei ole pelkkää rohkeutta, vaan myös kunnianhimoa, riskinsietokykyä ja kykyä selittää muille, miksi pitkäjänteisyys tuottaa parhaat tulokset. Tarvitaan visio, uskoa omaan tekemiseen ─ ja kyllä, vähän tervettä hulluutta.

Tästä hyvä esimerkki on Effie Grand Prix -voittaja Puuilo. Tuomaristossa kuvailimme tekemistä näin: johdonmukainen, vähän pähkähullu ja kansanomainen. Tällä reseptillä on rakennettu ikoninen brändi, jossa jokainen kampanja vahvistaa edellistä.

Kuten Puuilossa, vahvoissa yrityksissä markkinointi on nostettu strategian ytimeen. 

Markkinointi on muutakin kuin kampanjointia

Markkinoinnin johtaminen ei kuitenkaan ole vain spottia, spottia ja spottia.

Me Sanomalla teimme viime vuonna ison linjauksen: tuloksellisuus on meidän peli.

Tämä lupaus syntyi aiemmin tehdyn positiotyön pohjalta ja laajasta ymmärryksestä kohderyhmästämme, Suomessa toimivista mainostajista. Tuloksellinen markkinointiviestintä ei ole helppoa, ja roolimme on auttaa asiakkaitamme tässä tehtävässä. 

Olen itse kokenut, että markkinointiviestintämme on ollut vain piskuinen osa kokonaisuutta. Suurempi muutos on tapahtunut siinä, miten asiakkaidemme tuloksellisuus on noussut työntekijä- ja asiakaskokemuksemme kulmakiveksi. Paljon on vielä tehtävää, mutta Sanomalla katseet ovat vahvasti ulospäin.

Eikä se ole sattumaa. Se on päätös. 

Kirjoittaja vetää Sanomalla B2B-markkinointia. 
 

Tagit

Näkemyksiä Omakynä

Sinua voisi kiinnostaa myös

  • Miten kohdentaa digimainontaa fiksusti – pikaopas pk-yrityksille

    Digimainonta ei ole taikatemppuja eikä salatiedettä. Kohdentaminen on ihan perusasiaa: tavoitetaan oikeat ihmiset, oikeilla viesteillä, oikeaan aikaan. Kun tämä tehdään hyvin, pienikin markkinointibudjetti riittää pitkälle, kirjoittaa Veli-Matti Nurmela.

    Tagit

    Ad Manager Digiratkaisut Näkemyksiä Omakynä Uutismedia
    Julkaistu
    24.2.2026
    Lue lisää
  • Effie-voittaja Puuilo lopetti mutuilun ja alkoi tehdä dataohjattua ja monikanavaista markkinointia

    Luottakaa omaan äänensävyynne ja tehkää systemaattisesti omaa juttuanne, Puuilon Perttu Partanen kannustaa.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä
    Julkaistu
    16.2.2026
    Lue lisää
  • Tuloksellista mainontaa syntyy siellä, missä huomio ja luottamus kohtaavat

    Digimainontaa mitataan enemmän kuin koskaan, mutta mitataanko oikeita asioita? Kun huomio sirpaloituu ja klikeistä tulee päätavoite, unohtuu helposti se, missä mainonta todella vaikuttaa, kirjoittaa Team Lead, Digital Sales Minna Kruhse.

    Tagit

    Digiratkaisut Omakynä Uutismedia
    Julkaistu
    13.2.2026
    Lue lisää
  • ”Kaikkien aikojen Grand One -suosikkityöni on…”

    Pyysimme Grand Onen juhlavuoden kunniaksi kuutta digialan asiantuntijaa valitsemaan suosikkinsa vuosien varrelta.

    Tagit

    Digiratkaisut Näkemyksiä Omakynä Vieraskynä
    Julkaistu
    10.2.2026
    Lue lisää
  • Nämä teemat puhuttavat liikkuvan kuvan mainonnassa maailmalla: Mitattavuus, partneroituminen ja ostamisen helppous

    Suomi surffaa monessa asiassa kehityksen aallonharjalla. Sina Reunala ja Tuomo Sinkkonen nostavat esiin loppuvuoden The Future of TV Advertising -seminaarissa esillä olleita aiheita.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä TV & video
    Julkaistu
    3.2.2026
    Lue lisää
  • Mikä on vikana, jos mainonta ei toimi eikä tuota tuloksia?

    Mainonnan tuloksellisuuden tärkein mittari on se, tapahtuuko asiakkaiden käyttäytymisessä tai ajattelussa oikea muutos: paraneeko yrityksesi tunnettuus tai alkaako ovipumppu tai verkkokaupan kassa laulaa.

    Tagit

    Digiratkaisut Markkinoinnin suunnittelu Mittaaminen Näkemyksiä
    Julkaistu
    2.2.2026
    Lue lisää
  • Mediankäyttö muuttuu sekä hitaasti että nopeasti

    Pelkkä aitous ei riitä median kilpailueduksi tekoälyn aikakaudella, vaan kyky valita, kirjoittaa Kalle Pirhonen.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026
    Julkaistu
    2.2.2026
    Lue lisää
  • Säväytä, löydy ja muistuta – tuo asiakkaat luoksesi tehokkaan digimainonnan avulla!

    Nosta digimainontasi teho uudelle tasolle monimediallisella näkyvyydellä – ilman taivaisiin kohoavaa budjettia. Tällä tehokkaalla digimainonnan kolmikolla pääset vauhdilla liikkeelle.

    Tagit

    Digiratkaisut Google Ads Näkemyksiä
    Julkaistu
    26.1.2026
    Lue lisää
  • Verkkokaupan trendit 2026: interaktiiviset brändialustat, AI-ostaminen ja algoritmit

    Verkkokaupan asiantuntijat kertovat, mitkä ovat verkkokaupan trendit ja menestyksen avaimet vuonna 2026.

    Tagit

    Digiratkaisut Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026 Vieraskynä
    Julkaistu
    16.1.2026
    Lue lisää
  • Hyvinvoinnin trendit 2026: Hyvä olo saa näkyä ulospäin

    Hyvinvointia koskevat trendit koosti Hyvä terveys ja ET Terveys -lehtien päätoimittaja Päivi Virkkunen.

    Tagit

    Aikakausmedia Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026
    Julkaistu
    14.1.2026
    Lue lisää
  • Kauneuden trendit 2026: luonnollisuus, hauskanpito ja rohkea vanheneminen

    Me Naisten päätoimittaja Katja Sipilä ja Glorian päätoimittaja Kristiina Raitala poimivat kauneudessa korostuvat trendit.

    Tagit

    Aikakausmedia Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026
    Julkaistu
    13.1.2026
    Lue lisää
  • Ruuan trendit 2026: Elämyksiä minipanostuksella, autenttisuutta ja fuusiota

    Glorian ruoka & viinin päätoimittaja ja HS ruokatoimituksen vetäjä Sanna Maskulin kertoo, mitkä trendit korostuvat ruokailussa.

    Tagit

    Aikakausmedia Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026
    Julkaistu
    12.1.2026
    Lue lisää
    Sanoma

    Markkinoinnin kumppani kaikenlaisille yrityksille.

    Saat meiltä mutkattomasti markkinointiin ja mainontaan liittyviä palveluja ja ratkaisuja – niin paikallisesti kuin valtakunnallisesti.

    Closure

    • Etusivu
    • Ajankohtaista
    • Alueellinen mainonta
    • Asiakastarinat
    • Mediat ja palvelut
    • Tietopankki
    • Suunnittelijan työkalut
    • Osta mainontaa
    • Yhteystiedot
    • Ota yhteyttä

    Yrityspalvelu mainostaja- ja toimistoasiakkaille
    Arkisin klo 8-16

    yrityspalvelu@sanoma.fi

    010 80 80 85

    Soitto yrityspalveluun maksaa paikallisverkko- tai matkapuhelinmaksun verran.

    • Facebook
    • Linkedin

    Footer menu

    • Tietosuoja
    • Responsible Disclosure Statement

    ©2025 Sanoma Media Finland