Hyppää pääsisältöön
Sanoma
  • Suomeksi Fi FI - Suomeksi
  • In English En EN - In English
  • Sanoma Ad Manager
    Digimainonnan kotimainen itseostokanava
  • Sanoma Media B2B
    Mediaratkaisut ja markkinoinnin palvelut
Kirjaudu sisään
  • Mediat & mainonta
    • Digimainonta
    • TV ja video
    • Uutismedia
    • Aikakausmedia
    • Radio ja audio
    • Natiivimainonta
    • Alueellinen mainonta
      • Uusimaa
      • Varsinais-Suomi
      • Etelä-Karjala & Etelä-Savo
      • Päijät-Häme & Kymenlaakso
      • Pirkanmaa & Kanta-Häme
      • Satakunta
      • Keski-Suomi
      • Lappi
      • Pohjois-Karjala & Pohjois-Savo
      • Etelä-Pohjanmaa, Keski-Pohjanmaa & Pohjanmaa
      • Pohjois-Pohjanmaa & Kainuu
  • Markkinoinnin palvelut
    • Sanoma Content Studio
      • Strateginen sisältömarkkinoinnin suunnittelu
      • Sisällöntuotanto kaikkiin kanaviin
      • Tähdet sisältöihisi
      • Tiimi
      • Yhteydenotto
    • Asiakasymmärrys ja insight
    • Kasvupalvelu
    • Palvelut markkinointitoimistoille
  • Asiakastarinat
  • Ajankohtaista
    • Näkemyksiä markkinoinnista
    • Sanomista juuri nyt
    • Tilaisuudet ja webinaarit
  • Tietopankki
    • Toimialatietoa
      • Autot
      • Asuminen
      • Elintarvikkeet ja juomat
      • Erikoistavarakauppa
      • Finanssi
      • Lääkkeet ja hyvinvointituotteet
      • Matkailu ja liikenne
      • Tele
      • Työnantajakuva ja rekrytointimarkkinointi
      • Verkkokauppa
      • Viihde ja vapaa-aika
      • Vähittäiskauppa
      • Yritykseltä yritykselle - B2B-markkinointi
    • Tutkimustietoa
      • Suomalaiset mediankäyttäjinä
      • Mediakatsaus
    • Oppaat ja työkalut
      • Markkinoinnin vuosikello
      • Markkinoinnin termit
      • Kaikki oppaat ja työkalut
    • Vastuullisuus
    • Markkinoinnin trendit 2026
  • Suunnittelijan työkalut
    • Aineisto- ja varaustiedot
    • Poikkeusaikataulut
    • Hinnat ja myyntiehdot
      • Printtimainonta
      • Display- ja videomainonta
      • TV-mainonta
      • Radiomainonta
      • Myyntiehdot
    • Mediakortit
    • Ajankohtaista tuotetietoa
    • Sanoma Ad Manager -ohjeet
    • Ohjelmallinen ostaminen
    • Poliittinen ja yhteiskunnallinen mainonta
  • Osta mainontaa
  • Yhteystiedot
Ota yhteyttä

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Ajankohtaista
  3. Näkemyksiä markkinoinnista

Unohda pelkkä logo – tältä näyttää sponsoroinnin uusi aika

Kulttuurisponsorointi kasvoi 17,5 % vuonna 2025 festivaalien vauhdittamana.
25.3.2026
Jaa:FacebookXLinkedin

Tuore Sponsor Insightin toteuttama Sponsorointibarometri osoittaa, että kulttuurisponsorointi festivaalien vetämänä kasvoi peräti 17,5 %. Mikä kasvua selittää?

”Brändit ovat löytäneet hyvin tapahtumat ja tapahtumakumppanuudet. Kun media pirstaloituu, tiettyjen kohderyhmien tavoittaminen on vaikeampaa. Parasta on tietenkin näkyä tapahtumassa, jossa tämä kohderyhmä on valmiina”, toteaa Sponsorointi ja tapahtumat ry:n Head of Operations Laura Sandström. 

”Ihmisten mielentila tapahtumassa ja festareilla on vastaanottavainen. Brändit tuovat myös kävijöille paljon lisäarvoa. Kaupalliset kumppanuudet mahdollistavat myös tapahtumiin paljon kivaa tekemistä”, Sandström sanoo. 

Aitoutta ja elämyksellisiä kohtaamisia 

Sandström uskoo, että talouden epävarmoista käänteistä huolimatta on tulossa kova festarikesä. Sponsorointibarometrin mukaan 76 % yrityksistä aikoo kasvattaa sponsorointi-investointiensa tasoa vuonna 2026 tai pitää sen ennallaan. Ala on kasvanut jo useiden vuosien ajan ja kasvuodotukset ovat edelleen hyvät. 

”Markkina on vakaa ja kasvava, eivätkä yritykset leikkaa. Suurin osa jatkaa investointeja”, vakuuttaa myös Sanoman tapahtumien kaupallistamisesta vastaava Business Manager Olavi Kajantie. 

”Festivaalien, median ja vaikuttajien yhdistäminen on juuri sitä, mitä markkina nyt arvostaa. Brändit haluavat elämyksiä, aitoutta ja dataohjautuvuutta. Pystymme tarjoamaan näitä kaikkia saman katon alta”, Kajantie sanoo. 

Miten brändin kannattaa olla festivaaleilla kannattaa olla läsnä? 

”Ehdottomasti niin, että asiakas pääsee mukaan”, Sandström vastaa. 

”Kannattaa panostaa aitoihin kohtaamisiin. Elämyksellisyys on tärkeää, ei vain logonäkyvyys. Festivaalitekeminen on vain yksi osa kokonaisuutta. Kannattaa miettiä mitä tehdä ennen tapahtumaa, itse tapahtumassa ja sen jälkeen. On ilahduttavaa, että asiakkaamme hyödyntävät tapahtumia monimediallisesti”, Kajantie sanoo. 

Sponsorointi & Tapahtumat ry:n vuosittainen SPOT Awards palkitsee vuosittain Suomen parhaat sponsorointiteot. Festivaalit olivat hienosti edustettuna kilpailun finalistien joukossa. Pääpalkinnon voitti Tuskassa kumppanina ollut Hautaustoimisto Mikko Mononen. 

”Suunnittele omat hautajaisesi oli ideana valtavan nerokas. Tätä ennen ei ole varmaan ikinä nähty hautaustoimistoa festarikumppanina. Kun ajattelee niin sanotusti boxin ulkopuolelta, tuloksena on ihan huikeita juttuja”, Sandström sanoo. 

Sandström kehuu myös finalistien joukossa ollutta Sanoman ja Pirkan yhteistyötä. 

”On järkevää, että sama toimiva konsepti on käytössä useilla festivaaleilla. Se osoittaa hyötyajattelua ja toi hienoa näkyvyyttä Pirkan brändille.” 

Vaikuttajamarkkinointi kasvoi Sponsorointibarometrin mukaan viime vuonna 13,3 %. 

”Festareilla tuodaan yhä useammin vaikuttajat osaksi kaupallista kumppanuutta. Vaikuttajien ja vaikkapa radiopromootion yhdistäminen kumppanuuteen saa näkyvyyden kasvamaan paljon tapahtumaa laajemmalle. Esimerkiksi Pirkan brändilähettileiden Jukka Hildénin ja Millu Haatajan radiopromootioon liittyvät postaukset saivat somessa yhteensä yli 2,5 miljoonaa näyttökertaa”, Olavi Kajantie kertoo. 

Vaikka Suomessa nähdään paljon hienoja toteutuksia, sponsorointiin käytetty summa kalpenee kansainvälisessä vertailussa. Jo naapurimaa Ruotsissa sponsoroinnin arvo on kymmenen kertaa suurempi. 

SPOT Awadsin voittajatöitä on usein palkittu kansainvälisessä ESA Awards -kilpailussa. Sandström uskoo, että niukkuus tuo suomalaisille töille kilpailuetua. 

”Kustannustehokkuus pakottaa luovuuteen. Lähdemme toteutukseen idea edellä, ja se näkyy”, Sandström sanoo. 

Pelialan toimijat tuovat vahvaa kasvua sponsorointiin

Sandström ja Kajantie ovat vakuuttuneita siitä, että sponsorointiala on tällä hetkellä vahvassa nosteessa, ja pelialan tuleminen markkinalle kiihdyttää vauhtia entisestään. 

Rahapelitoimijoiden tuleminen markkinalle tulee SPOT ry:n arvion mukaan kasvattamaan sponsorointia vähintään 60 miljoonan euron verran. 

”Tämä tulee näkymään isosti urheilussa ja myös tapahtumissa. Rahapelialalta tulee tosi ammattimaisia sponsoroinnin ostajia. Ala on tunnetusti käyttänyt pitkään sponsorointia markkinointimuotona, ja he tietävät mitä he ostavat”, Sandström kertoo. 

Ammattimaiset ostajat tietävät, että tunteita herättäviin asioihin yhdistyminen luo pitkän muistijäljen. 

”Urheilu ja musiikki herättävät vahvoja tunteita ja tarjoavat unohtumattomia elämyksiä”, Kajantie toteaa. 

”Sponsorointi tulee olemaan yhä useamman brändin työkalu tulevaisuudessa. Sillä saadaan aikaan upeita tuloksia”, Sandström summaa.  

 

Olavi Kajantie 
Business Manager, Events
Sanoma 

 

Laura Sandström
Head of Operations
Sponsorointi & Tapahtumat ry
 

Lue lisää tapahtumakumppanuudesta

Tagit

Näkemyksiä Tapahtumat

Sinua voisi kiinnostaa myös

  • Uudenlaista valuuttaa ja riskinottoa – Grand One -kilpailun voittajakampanjoissa näkyy rohkea ote

    Verkkokauppa.com nappasi Kampanjat-sarjan Grand Prix -palkinnon. Ebike Center palkittiin Tuloksellisin kampanja -sarjassa.

    Tagit

    Digiratkaisut Näkemyksiä
    Julkaistu
    20.3.2026
    Lue lisää
  • Offline on uusi luksus – aikakauslehdet tarjoavat syventäviä näkökulmia

    Tarjoamme huolella tuotettua sisältöä, jonka pariin lukija haluaa pysähtyä, sanoo Sanoma Lifestylen johtaja Matilda Akkola.

    Tagit

    Aikakausmedia Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    19.3.2026
    Lue lisää
  • Tekoäly ei pelasta, jos ei ole sanottavaa

    Kone puhuu dataa. Ehkä markkinoijankin pitäisi, kirjoittaa Taina Ahtela.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    13.3.2026
    Lue lisää
  • Verkkokaupan murros – opit Euroopasta ja Kiinasta

    Verkkokauppa elää suurta murrosta. Asiakkaiden käyttäytyminen muuttuu, sisältöstrategiat monipuolistuvat ja kilpailu kovenee. Markkinointistrategi Mia Lähdesalmi avaa, mitä suomalaiset verkkokaupat voivat oppia Euroopan ja Kiinan edelläkävijöiltä.

    Tagit

    Digiratkaisut Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    12.3.2026
    Lue lisää
  • Tiedätkö mihin ohjelmallisen ostamisen mainoseurosi kuluvat?

    Kolmen kohdan avulla varmistat, että yrityksesi tekee ohjelmallista ostamista fiksusti ja budjettisi kuluu laadukkaisiin medioihin.

    Tagit

    Digiratkaisut Näkemyksiä
    Julkaistu
    9.3.2026
    Lue lisää
    Sanoma Ad Manager tarjous.jpg
  • Onko markkinointi kriisissä vai kriisi markkinoinnissa?

    Tuloksellinen markkinointi tarvitsee vahvaa johtamista. Markkinoinnin ja markkinoijien tehtävä on viimeistään nyt pitää ääntä siitä, että katse kannattaa kääntää takaisin ulospäin ja asiakkaisiin, kirjoittaa Leena Koskinen.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    2.3.2026
    Lue lisää
  • Miten kohdentaa digimainontaa fiksusti – pikaopas pk-yrityksille

    Digimainonta ei ole taikatemppuja eikä salatiedettä. Kohdentaminen on ihan perusasiaa: tavoitetaan oikeat ihmiset, oikeilla viesteillä, oikeaan aikaan. Kun tämä tehdään hyvin, pienikin markkinointibudjetti riittää pitkälle, kirjoittaa Veli-Matti Nurmela.

    Tagit

    Ad Manager Digiratkaisut Näkemyksiä Omakynä Uutismedia
    Julkaistu
    24.2.2026
    Lue lisää
  • Effie-voittaja Puuilo lopetti mutuilun ja alkoi tehdä dataohjattua ja monikanavaista markkinointia

    Luottakaa omaan äänensävyynne ja tehkää systemaattisesti omaa juttuanne, Puuilon Perttu Partanen kannustaa.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä
    Julkaistu
    16.2.2026
    Lue lisää
  • ”Kaikkien aikojen Grand One -suosikkityöni on…”

    Pyysimme Grand Onen juhlavuoden kunniaksi kuutta digialan asiantuntijaa valitsemaan suosikkinsa vuosien varrelta.

    Tagit

    Digiratkaisut Näkemyksiä Omakynä Vieraskynä
    Julkaistu
    10.2.2026
    Lue lisää
  • Nämä teemat puhuttavat liikkuvan kuvan mainonnassa maailmalla: Mitattavuus, partneroituminen ja ostamisen helppous

    Suomi surffaa monessa asiassa kehityksen aallonharjalla. Sina Reunala ja Tuomo Sinkkonen nostavat esiin loppuvuoden The Future of TV Advertising -seminaarissa esillä olleita aiheita.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä TV & video
    Julkaistu
    3.2.2026
    Lue lisää
  • Mikä on vikana, jos mainonta ei toimi eikä tuota tuloksia?

    Mainonnan tuloksellisuuden tärkein mittari on se, tapahtuuko asiakkaiden käyttäytymisessä tai ajattelussa oikea muutos: paraneeko yrityksesi tunnettuus tai alkaako ovipumppu tai verkkokaupan kassa laulaa.

    Tagit

    Digiratkaisut Markkinoinnin suunnittelu Mittaaminen Näkemyksiä
    Julkaistu
    2.2.2026
    Lue lisää
  • Mediankäyttö muuttuu sekä hitaasti että nopeasti

    Pelkkä aitous ei riitä median kilpailueduksi tekoälyn aikakaudella, vaan kyky valita, kirjoittaa Kalle Pirhonen.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026
    Julkaistu
    2.2.2026
    Lue lisää
    Sanoma

    Markkinoinnin kumppani kaikenlaisille yrityksille.

    Saat meiltä mutkattomasti markkinointiin ja mainontaan liittyviä palveluja ja ratkaisuja – niin paikallisesti kuin valtakunnallisesti.

    Closure

    • Etusivu
    • Ajankohtaista
    • Alueellinen mainonta
    • Asiakastarinat
    • Mediat ja palvelut
    • Tietopankki
    • Suunnittelijan työkalut
    • Osta mainontaa
    • Yhteystiedot
    • Ota yhteyttä

    Yrityspalvelu mainostaja- ja toimistoasiakkaille
    Arkisin klo 8-16

    yrityspalvelu@sanoma.fi

    010 80 80 85

    Soitto yrityspalveluun maksaa paikallisverkko- tai matkapuhelinmaksun verran.

    • Facebook
    • Linkedin

    Footer menu

    • Tietosuoja
    • Responsible Disclosure Statement

    ©2025 Sanoma Media Finland