"Nykyaikaa vaivaa hätäisyys ja pikavoittojen hakeminen"

Mitä työnkuvaasi kuuluu?
Markkinointiarkkitehtinä työskentelen asiakkuusryhmän johtajana, jossa vastuullani on tietyt nimetyt asiakkuudet. Vastaan toimintamme tuloksellisuudesta asiakkaan suuntaan. Asiakkuuden kehittämiseen kuuluu mm. brändin kehittämiseen liittyviä toimenpiteitä ja tutkimusten ideointia.
Olen lisäksi keskittynyt erilaisiin koulutuksiin. Suunnittelen luovia koulutuksia yhdessä Jani Halmeen kanssa. Toteutamme median ja mainonnan uusiin tuuliin liittyviä koulutuksia, tiettyyn mediaryhmään tai toimialaan keskittyviä koulutuksia tai mediamaiseman tarkasteluja. Koulutukset räätälöidään asiakkaan tarpeen mukaan. Olemme järjestäneet myös luovuus- ja tarinakouluja sekä konseptikehitystä. Minulla on pitkä tausta asiakkaan puolella, jossa tein pitkään brändi- ja konseptikehitystä. Hyödynnän tätä osaamispalettia nykyisessä työssäni.
Tällä hetkellä työpöydällä on vuosisuunnittelu, loppuvuoden suunnitelmat ja kampanjoiden hiomiset.
Mikä median muutosvoima vaikuttaa tällä hetkellä eniten työhösi?
Taloudellinen epävarmuus ja sen vaikutus kuluttajien käyttäytymiseen on johtanut siihen, että nykyaikaa vaivaa tietynlainen hätäisyys ja pikavoittojen hakeminen. Tähän on varmasti osaltaan vaikuttanut se, millaisia mediaryhmiä viime vuosien aikana on tullut käyttöön. Nämä mediaryhmät ovat helposti mitattavia ja käyttöönotettavia, ja niiden käyttö on liian helppoa ja houkuttelevaa pikavoittojen toivossa. Tarkastelemme liikaa tehokkuusmittareita, klikkejä ja konversioita, emmekä niinkään vaikuttavuutta.
Mielestäni pitäisi keskittyä vahvemmin pitkäjänteiseen brändinrakennukseen, joka tuottaisi tuloksia pidemmällä aikavälillä. Aktivointiin tähtäävä viestintä saattaa vaikuttaa siihen, että saadaan aikaan lyhytaikainen myyntipyrähdys, mutta se ei vaikuta pitkällä aikavälillä myynnin eikä varsinkaan brändin kasvuun. Vahvalla brändillä on vaikutusta siihen, että brändi ei ole niin hintaherkkä.
Mihin mediastrategiaoppiin tai näkemykseen nojaudut eniten työssäsi?
Toivoisin, että pystyttäisiin lähtemään enemmän Les Binet’n ja Peter Fieldin The Long and the Short of it -ajatteluun ja tasapainotettaisiin enemmän pitkän ja lyhyen aikavälin toimenpiteitä.
Teesini on Back to brand. Keskittymällä brändiin kehitykseen voimme luoda vaikuttavaa markkinointia. Vaikuttavuus vaatii sitä, että käytetään aikaa ajatteluun, brändin erottuvuuden, tunnistettavuuden ja muistettavuuden kehittämiseen.
Etenkin muistettavuus on lempilapseni. Muistetaanko juuri sinun brändisi ostotilanteessa? Muistettavuus edellyttää, että brändi yhdistetään kuluttajille merkityksellisiin ja motivoiviin asioihin, oikeissa hetkissä, tunnistettavasti ja vaikuttavasti. Jos brändillä on vahva identiteetti ja tunnistettavat brändielementit, voimme hyödyntää niitä myös luovassa mediaratkaisussa ja tuottaa näkyvyyttä kaiken hälyn läpi vaikuttavasti. Lisäksi pystymme ToinenPHD:llä todentamaan pitkän aikavälin vaikutuksen myynnin mallinnuksella.
Usein lyhytaikaisessa tekemisessä iso osa budjetissa halutaan laittaa hakukonemarkkinointiin. Mutta täytyy muistaa, että sitä brändiä myös haetaan, joka muistetaan parhaiten.
Kerro selviytymisvinkkisi arjen kiireen keskelle
Urheilu on minulle todella tärkeä stressin lievittäjä. Pelaan tennistä, ja silloin on pakko keskittyä siihen mitä tekee.
Toinen työstä irtauttaja ovat lapset. Heihinkään ei voi keskittyä miettimällä työasioita. Minulla on kaksoset, joiden kanssa vietän paljon aikaa. Toisen kanssa askarrellaan ja taiteillaan, toisen kanssa urheillaan ja pelataan jalkapalloa.
Ystävien kanssa käyn leffassa ja taidenäyttelyissä. Aina kun käyn katsomassa jonkin näyttelyn, se herättää uusia ajatuksia ja näkökulmia, joita ei ole koskaan tullut ajatelleeksi. Se on todella virkistävää.
Katso aiemmat Näkemyksiä mediasta -artikkelit: