Sanoma-yhteistyö on tuonut Invesdorin palveluun merkittävästi uusia kävijöitä
”Listaamattomiin yhtiöihin sijoittaminen on ollut perinteisesti hyvin pienen piirin etuoikeus. Invesdorin kaltaisten digitaalisten sijoituspalveluyhtiöiden myötä pienillä sijoituksilla voi päästä mukaan listaamattomiin kasvuyrityksiin ja olla vaikka seuraavan Supercellin omistaja", Chief Marketing Officer Antti Kaihlanen avaa Invesdorin toimintamallia.
“Invesdorin näkökulmasta tarvitsemme perinteisen massamedian tukea siihen, että saamme ylipäätään rakennettua tietoisuutta tästä mahdollisuudesta. Sanoman medioiden avulla kasvuyritysten brändin tunnettuus − ja sitä kautta todennäköisesti myös tulorahoitus − saadaan kasvuun nopeammin”, Kaihlanen kertoo.
Esimerkiksi kuopiolaisen ruokapalveluyritys KomeroFoodin osakeanti Invesdorissa keräsi 480 000 euroa 273 sijoittajalta, ja KomeroFoodin jälleenmyyjien määrä kasvoi huhtikuussa 213 prosenttia vuotta aiempaan verrattuna.
Yhteistyössä on ennen kaikkea kyse kasvuyritytysten seuraavan kasvuloikan mahdollistamisesta tunnettuutta parantamalla.
Keväällä 2019 alkanut Sanoma-yhteistyö on tuonut Invesdorin palveluun merkittävästi uusia kävijöitä.
”Nyt alkaa meidän työmme siinä, että saamme opastettua enkelisijoittamisen pariin kaikki ne kymmenettuhannet ihmiset, jotka tulivat Invesdorin sivuille ensimmäistä kertaa”, Kaihlanen toteaa.
Kuva: Sanoman Client Manager Satu Salminen ja Invesdorin Antti Kaihlanen
Tavoite
Kampanjan tavoitteena on Invesdorin kohderyhmän laajentaminen piensijoittajiin sekä tietoisuuden kasvattaminen sijoitusmahdollisuuksista listaamattomiin yrityksiin.
Toteutus
Kampanja on toteutettu monikanavaisena Helsingin Sanomissa ja sekä kohdistettuna digikampanjana Sanoman verkostossa.
Tulokset
Niissä osakeanneissa, joissa Sanoma-yhteistyö on ollut mukana, liikenteestä noin 20−30 % on tullut Sanoman kanavista. Sanoman mediat ovat toimineet näiden osakeantien merkittävimpänä tunnettuuden ja siten liikenteen rakentajana. Suurin osa rahoituskierroksista on edennyt tavoitteiden mukaisesti.
Esimerkiksi kuopiolaisen ruokapalveluyritys KomeroFoodin osakeanti Invesdorissa keräsi 480 000 euroa 273 sijoittajalta, ja KomeroFoodin jälleenmyyjien määrä kasvoi huhtikuussa 213 prosenttia vuotta aiempaan verrattuna.
Sanoma-yhteistyön kautta pystymme tarjoamaan kasvuyrityksille ammattimaista markkinointiapua. Sanoman medioiden avulla kasvuyritysten brändien tunnettuus saadaan kasvuun nopeasti. Yhteistyö Sanoman kanssa on sujunut erittäin hyvin. Invesdorin ja kohdeyhtiöiden omat tarpeet on aina otettu huomioon.
Invesdor Group on eurooppalainen digitaalisen sijoittamisen ja rahoittamisen alusta eri kasvuvaiheissa oleville yrityksille aina startupeista suuriin konserneihin. Emoyhtiönsä Invesdor Oy:n kautta Invesdor Groupilla on sijoituspalvelutoimilupa, ja se tarjoaa laajan kattauksen digitaalisia rahoitusratkaisuja. Invesdor Groupilla on 50 000 rekisteröitynyttä käyttäjää yli 150 maasta, ja he ovat sijoittaneet yhteensä yli 130 miljoonaa euroa.