Hyppää pääsisältöön
Sanoma
  • Suomeksi Fi FI - Suomeksi
  • In English En EN - In English
  • Sanoma Ad Manager
    Digimainonnan kotimainen itseostokanava
  • Sanoma Media B2B
    Mediaratkaisut ja markkinoinnin palvelut
Kirjaudu sisään
  • Mediat & palvelut
    • Sanoman mediat
      • Aikakausmedia
      • Digimedia
      • Radio ja audio
      • TV ja video
      • Uutismedia
    • Mainonnan ratkaisut
      • Digimainonta
      • Natiivimainonta
      • Radio- ja audiomainonta
      • Printtimainonta
      • TV-mainonta
      • Tapahtumakumppanuudet
      • Videomainonta
    • Markkinoinnin palvelut
      • Asiakasymmärrys ja insight
      • Kasvupalvelu
      • Palvelut markkinointitoimistoille
    • Alueellinen mainonta
      • Uusimaa
      • Varsinais-Suomi
      • Etelä-Karjala & Etelä-Savo
      • Päijät-Häme & Kymenlaakso
      • Pirkanmaa & Kanta-Häme
      • Satakunta
      • Keski-Suomi
      • Lappi
      • Pohjois-Karjala & Pohjois-Savo
      • Etelä-Pohjanmaa, Keski-Pohjanmaa & Pohjanmaa
      • Pohjois-Pohjanmaa & Kainuu
    • SANOMA CONTENT STUDIO
      • Strateginen sisältömarkkinoinnin suunnittelu
      • Sisällöntuotanto kaikkiin kanaviin
      • Tähdet sisältöihisi
      • Tiimi
      • Yhteydenotto
  • Asiakastarinat
  • Ajankohtaista
    • Näkemyksiä markkinoinnista
    • Sanomista juuri nyt
    • Tilaisuudet ja webinaarit
  • Tietopankki
    • Toimialatietoa
      • Autot
      • Asuminen
      • Elintarvikkeet ja juomat
      • Erikoistavarakauppa
      • Finanssi
      • Lääkkeet ja hyvinvointituotteet
      • Matkailu ja liikenne
      • Tele
      • Työnantajakuva ja rekrytointimarkkinointi
      • Verkkokauppa
      • Viihde ja vapaa-aika
      • Vähittäiskauppa
      • Yritykseltä yritykselle - B2B-markkinointi
    • Tutkimustietoa
      • Suomalaiset mediankäyttäjinä
      • Mediakatsaus
    • Oppaat ja työkalut
      • Markkinoinnin vuosikello
      • Markkinoinnin termit
      • Kaikki oppaat ja työkalut
    • Vastuullisuus
    • Markkinoinnin trendit 2026
  • Suunnittelijan työkalut
    • Aineisto- ja varaustiedot
    • Poikkeusaikataulut
    • Hinnat ja myyntiehdot
      • Printtimainonta
      • Display- ja videomainonta
      • TV-mainonta
      • Radiomainonta
      • Myyntiehdot
    • Mediakortit
    • Ajankohtaista tuotetietoa
    • Sanoma Ad Manager -ohjeet
    • Ohjelmallinen ostaminen
    • Poliittinen ja yhteiskunnallinen mainonta
  • Osta mainontaa
  • Yhteystiedot
Ota yhteyttä

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Ajankohtaista
  3. Näkemyksiä markkinoinnista

Sitä saat, mitä mittaat – oikeat mittarit ohjaavat tekemään oikeita asioita

Markkinoinnin vaikuttavuudesta ja sen mittaamisesta pitää pystyä puhumaan yksinkertaisesti ja ymmärrettävästi, jotta markkinointi pystytään perustelemaan investointina eikä kuluna, Kati Alijoki kirjoittaa.
4.10.2024
Jaa:FacebookXLinkedin

Markkinoinnin keinovalikoima on monipuolistunut viime vuosina valtavasti. Datan määrä on lisääntynyt, markkinoinnin mittaamisen vaade on korostunut ja mittareita on ihan valtavasti. Voittajaksi selviytyvät ne, jotka pystyvät hallitsemaan tätä tietoa ja käyttämään sitä hyödyksi.

Kaikki asiat eivät kuitenkaan ole muuttuneet. Ihmisen peruskäyttäytyminen, tunne ja järki, on edelleen monen päätöksemme takana. Neurotieteiden avulla kuluttajien ostokäyttäytymistä tutkineet ovat tulleet siihen johtopäätökseen, että ennen kuin selitämme ostopäätöksemme rationaalisesti, on päätös jo tehty alitajunnassa. Tunteella on siis suuri vaikutus ostopäätösten tekoon. Tämä tekee markkinoinnin mittaamisesta yhä haastavampaa ja mielenkiintoisempaa.

Brändin rakennus on unohtunut digihuumassa 

Itse uskon siihen, että tietyt markkinoinnin lainalaisuudet eivät ole muuttuneet. Mitä markkinoinnissa sitten tulisi mitata?

Markkinoinnissa on viime aikoina korostunut lyhyen aikavälin tekeminen ja vaikuttaa siltä, että markkinoinnista on tullut lyhytjänteisempää. Lyhyen aikavälin toimenpiteitä voidaan usein myös mitata välittömästi. Vaarana on, että digitaalisella aikakaudella on yhä helpompi sortua mittaamaan vain sitä, mikä on helppoa. Jos markkinointi muodostuu välittömän myynnin kulueräksi, niin myös tekeminen, mittaamisesta puhumattakaan, saattaa ohjautua väärille urille.

Brittiläisten markkinoinnin tehokkuuden asiantuntijoiden Les Binet’n ja Peter Fieldin vahva argumentti on, että brändin rakennus on unohtunut viime vuosien digihuumassa. He pohtivat, pitääkö olla huolissaan lyhytjänteisyydestä, liiallisesta fokuksesta ROI:hin ja aktivoivan tekemisen ylikorostumisesta.

Binet ja Field ovat puhuneet 60/40-säännöstä: 60 % brändimarkkinointia ja 40 % taktista markkinointia on heidän mukaansa tuottanut parhaat liiketoiminnalliset tulokset. Verkkokaupoissa online-haut ovat merkittävässä roolissa. Binet’n ja Fieldin havaintojen mukaan brändimarkkinoinnin pitäisi korostua entisestään verkkokauppaan panostavissa yrityksissä. He toteavat, että myös brändin rakennusta pystyy mittaamaan, mutta se vaatii pitkäaikaista datan keräämistä ja seurantaa.

Alle puolet mainontaa huomanneista tunnistaa mainostajan

Useassa viime aikojen tutkimuksessa on noussut esiin, että markkinoinnin tehokkuus on laskussa. Tässä yhteydessä on pohdittu, onko massamedian aika ohi. Binet ja Field ovat tulleet analyyseissään toisenlaiseen johtopäätökseen: niissä kampanjoissa, joissa liiketoiminnalliset tavoitteet toteutuivat parhaalla mahdollisella tavalla, on muun muassa tv:n, lehtien ja radion tehokkuus kasvanut entisestään.

Jos markkinoinnilta vaaditaan mitattavuutta ja dataa on yhä enemmän käytössä, niin miten on mahdollista, että käsityksemme siitä mikä toimii eroaa niin paljon siitä, mitä todennetaan tutkimuksen kautta?       

Olen ehdottomasti sitä mieltä, että markkinoinnilta tulee vaatia mittavuutta. On ehkä syytä pysähtyä miettimään mitä mittaat, sillä sitä saat, mitä mittaat.

Jos mietimme markkinoinnin mittausta esimerkiksi perinteisen ”ostosuppilon” kautta ei pelkästään riitä, että tavoitat kohderyhmäsi ja viestisi huomataan, vaan pitää pystyä rakentamaan myös tunnettuutta ja brändisuhdetta. 

Tunnettuuden rakentaminen ei kuitenkaan ole ihan helppo juttu. Olemme tehneet Sanomalla paljon monimediallisia kampanjamittauksia. Näiden tutkimusten mukaan alle puolet mainontaa huomanneista tunnistaa mainostajan. Se, että viestisi huomataan, ei vielä takaa sitä, että myynti kotiutuu. Mieti mikä viestinnän linjasi on, valitse tehokkaat kanavat ja varmista, että viestissä on jotain uniikkia, jotta markkinoinnin tulokset kotiutuvat juuri sinulle.

Markkinoinnin vaikuttavuudesta ja sen mittaamisesta pitää pystyä puhumaan yksinkertaisesti ja ymmärrettävästi, jotta markkinointi pystytään perustelemaan investointina eikä kuluna.

Kaikki lähtee markkinoinnin tavoitteista. Ymmärrä mitä mittaat, mutta ennen kaikkea mittaa.    

Kirjoittaja toimii Sanoma B2B:ssä Head of Strategic Development -roolissa. 

Lisää aiheesta:

Markkinoinnin mittaaminen ja tuloksellisuus

Brändin rakentaminen on verkkokaupoille elinehto

 

 

Tagit

Markkinoinnin suunnittelu Mittaaminen Näkemyksiä Omakynä

Sinua voisi kiinnostaa myös

  • Miten kohdentaa digimainontaa fiksusti – pikaopas pk-yrityksille

    Digimainonta ei ole taikatemppuja eikä salatiedettä. Kohdentaminen on ihan perusasiaa: tavoitetaan oikeat ihmiset, oikeilla viesteillä, oikeaan aikaan. Kun tämä tehdään hyvin, pienikin markkinointibudjetti riittää pitkälle, kirjoittaa Veli-Matti Nurmela.

    Tagit

    Ad Manager Digiratkaisut Näkemyksiä Omakynä Uutismedia
    Julkaistu
    24.2.2026
    Lue lisää
  • Effie-voittaja Puuilo lopetti mutuilun ja alkoi tehdä dataohjattua ja monikanavaista markkinointia

    Luottakaa omaan äänensävyynne ja tehkää systemaattisesti omaa juttuanne, Puuilon Perttu Partanen kannustaa.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä
    Julkaistu
    16.2.2026
    Lue lisää
  • Tuloksellista mainontaa syntyy siellä, missä huomio ja luottamus kohtaavat

    Digimainontaa mitataan enemmän kuin koskaan, mutta mitataanko oikeita asioita? Kun huomio sirpaloituu ja klikeistä tulee päätavoite, unohtuu helposti se, missä mainonta todella vaikuttaa, kirjoittaa Team Lead, Digital Sales Minna Kruhse.

    Tagit

    Digiratkaisut Omakynä Uutismedia
    Julkaistu
    13.2.2026
    Lue lisää
  • ”Kaikkien aikojen Grand One -suosikkityöni on…”

    Pyysimme Grand Onen juhlavuoden kunniaksi kuutta digialan asiantuntijaa valitsemaan suosikkinsa vuosien varrelta.

    Tagit

    Digiratkaisut Näkemyksiä Omakynä Vieraskynä
    Julkaistu
    10.2.2026
    Lue lisää
  • Nämä teemat puhuttavat liikkuvan kuvan mainonnassa maailmalla: Mitattavuus, partneroituminen ja ostamisen helppous

    Suomi surffaa monessa asiassa kehityksen aallonharjalla. Sina Reunala ja Tuomo Sinkkonen nostavat esiin loppuvuoden The Future of TV Advertising -seminaarissa esillä olleita aiheita.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä TV & video
    Julkaistu
    3.2.2026
    Lue lisää
  • Mikä on vikana, jos mainonta ei toimi eikä tuota tuloksia?

    Mainonnan tuloksellisuuden tärkein mittari on se, tapahtuuko asiakkaiden käyttäytymisessä tai ajattelussa oikea muutos: paraneeko yrityksesi tunnettuus tai alkaako ovipumppu tai verkkokaupan kassa laulaa.

    Tagit

    Digiratkaisut Markkinoinnin suunnittelu Mittaaminen Näkemyksiä
    Julkaistu
    2.2.2026
    Lue lisää
  • Mediankäyttö muuttuu sekä hitaasti että nopeasti

    Pelkkä aitous ei riitä median kilpailueduksi tekoälyn aikakaudella, vaan kyky valita, kirjoittaa Kalle Pirhonen.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026
    Julkaistu
    2.2.2026
    Lue lisää
  • Säväytä, löydy ja muistuta – tuo asiakkaat luoksesi tehokkaan digimainonnan avulla!

    Nosta digimainontasi teho uudelle tasolle monimediallisella näkyvyydellä – ilman taivaisiin kohoavaa budjettia. Tällä tehokkaalla digimainonnan kolmikolla pääset vauhdilla liikkeelle.

    Tagit

    Digiratkaisut Google Ads Näkemyksiä
    Julkaistu
    26.1.2026
    Lue lisää
  • Monimediallinen kampanja pesee tehokkuudessa yksittäisen mainoksen

    Monimedialliset kampanjat ovat tehokkaita ja tuovat tuloksia moninkertaisesti. Monimediallisuus ei välttämättä vaadi enempää budjettia kun roolitat mediat fiksusti.

    Tagit

    Aikakausmedia Alueellinen mainonta Audio & radio Digiratkaisut Mainostuotanto ja luovat ratkaisut Markkinoinnin suunnittelu Natiivimainonta Printtiratkaisut TV & video
    Julkaistu
    26.1.2026
    Lue lisää
    Mies kuuntelee radiota ja katselee puhelinta
  • Verkkokaupan trendit 2026: interaktiiviset brändialustat, AI-ostaminen ja algoritmit

    Verkkokaupan asiantuntijat kertovat, mitkä ovat verkkokaupan trendit ja menestyksen avaimet vuonna 2026.

    Tagit

    Digiratkaisut Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026 Vieraskynä
    Julkaistu
    16.1.2026
    Lue lisää
  • Hyvinvoinnin trendit 2026: Hyvä olo saa näkyä ulospäin

    Hyvinvointia koskevat trendit koosti Hyvä terveys ja ET Terveys -lehtien päätoimittaja Päivi Virkkunen.

    Tagit

    Aikakausmedia Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026
    Julkaistu
    14.1.2026
    Lue lisää
  • Kauneuden trendit 2026: luonnollisuus, hauskanpito ja rohkea vanheneminen

    Me Naisten päätoimittaja Katja Sipilä ja Glorian päätoimittaja Kristiina Raitala poimivat kauneudessa korostuvat trendit.

    Tagit

    Aikakausmedia Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026
    Julkaistu
    13.1.2026
    Lue lisää
    Sanoma

    Markkinoinnin kumppani kaikenlaisille yrityksille.

    Saat meiltä mutkattomasti markkinointiin ja mainontaan liittyviä palveluja ja ratkaisuja – niin paikallisesti kuin valtakunnallisesti.

    Closure

    • Etusivu
    • Ajankohtaista
    • Alueellinen mainonta
    • Asiakastarinat
    • Mediat ja palvelut
    • Tietopankki
    • Suunnittelijan työkalut
    • Osta mainontaa
    • Yhteystiedot
    • Ota yhteyttä

    Yrityspalvelu mainostaja- ja toimistoasiakkaille
    Arkisin klo 8-16

    yrityspalvelu@sanoma.fi

    010 80 80 85

    Soitto yrityspalveluun maksaa paikallisverkko- tai matkapuhelinmaksun verran.

    • Facebook
    • Linkedin

    Footer menu

    • Tietosuoja
    • Responsible Disclosure Statement

    ©2025 Sanoma Media Finland