Hyppää pääsisältöön
Sanoma
  • Suomeksi Fi FI - Suomeksi
  • In English En EN - In English
  • Sanoma Ad Manager
    Digimainonnan kotimainen itseostokanava
  • Sanoma Media B2B
    Mediaratkaisut ja markkinoinnin palvelut
Kirjaudu sisään
  • Mediat & palvelut
    • Sanoman mediat
      • Aikakausmedia
      • Digimedia
      • Radio ja audio
      • TV ja video
      • Uutismedia
    • Mainonnan ratkaisut
      • Digimainonta
      • Natiivimainonta
      • Radio- ja audiomainonta
      • Printtimainonta
      • TV-mainonta
      • Tapahtumakumppanuudet
      • Videomainonta
    • Markkinoinnin palvelut
      • Asiakasymmärrys ja insight
      • Kasvupalvelu
      • Palvelut markkinointitoimistoille
    • Alueellinen mainonta
      • Uusimaa
      • Varsinais-Suomi
      • Etelä-Karjala & Etelä-Savo
      • Päijät-Häme & Kymenlaakso
      • Pirkanmaa & Kanta-Häme
      • Satakunta
      • Keski-Suomi
      • Lappi
      • Pohjois-Karjala & Pohjois-Savo
      • Etelä-Pohjanmaa, Keski-Pohjanmaa & Pohjanmaa
      • Pohjois-Pohjanmaa & Kainuu
    • SANOMA CONTENT STUDIO
      • Strateginen sisältömarkkinoinnin suunnittelu
      • Sisällöntuotanto kaikkiin kanaviin
      • Tähdet sisältöihisi
      • Tiimi
      • Yhteydenotto
  • Asiakastarinat
  • Ajankohtaista
    • Näkemyksiä markkinoinnista
    • Sanomista juuri nyt
    • Tilaisuudet ja webinaarit
  • Tietopankki
    • Toimialatietoa
      • Autot
      • Asuminen
      • Elintarvikkeet ja juomat
      • Erikoistavarakauppa
      • Finanssi
      • Lääkkeet ja hyvinvointituotteet
      • Matkailu ja liikenne
      • Tele
      • Työnantajakuva ja rekrytointimarkkinointi
      • Verkkokauppa
      • Viihde ja vapaa-aika
      • Vähittäiskauppa
      • Yritykseltä yritykselle - B2B-markkinointi
    • Tutkimustietoa
      • Suomalaiset mediankäyttäjinä
      • Mediakatsaus
    • Oppaat ja työkalut
      • Markkinoinnin vuosikello
      • Markkinoinnin termit
      • Kaikki oppaat ja työkalut
    • Vastuullisuus
    • Markkinoinnin trendit 2026
  • Suunnittelijan työkalut
    • Aineisto- ja varaustiedot
    • Poikkeusaikataulut
    • Hinnat ja myyntiehdot
      • Printtimainonta
      • Display- ja videomainonta
      • TV-mainonta
      • Radiomainonta
      • Myyntiehdot
    • Mediakortit
    • Ajankohtaista tuotetietoa
    • Sanoma Ad Manager -ohjeet
    • Ohjelmallinen ostaminen
    • Poliittinen ja yhteiskunnallinen mainonta
  • Osta mainontaa
    • Pyydä tarjous
    • Sanoma Ad Manager
    • Printti-ilmoitukset
    • Edut Suomen Yrittäjille
  • Yhteystiedot
Ota yhteyttä

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Ajankohtaista

Myötätuntomarkkinointi tulee tarpeeseen

Kaiken uhan keskellä on aina mahdollisuus, jopa oikeus ja velvollisuus, osoittaa esimerkkiä. Ne brändit ja yritykset, jotka omien huoliensa keskellä alkavat toimia nyt, voittavat sydämiä, Tommi Laiho kirjoittaa.
Tommi Laiho
18.3.2020
Jaa:FacebookXLinkedin

Olen huolissani, vaikka kampailen sitä tunnetta vastaan. Mietin läheisiä, tuntemiani vanhuksia, ystäviä, yritystämme, työntekijöitä ja heidän perheitään. Keskustelen asiakkaitteni kanssa, jotka joutuvat joka päivä suureen paineen alla tekemään vaikeita päätöksiä. Kuulen äänessä stressin. Pohdin kavereiden firmoja, tuttuja pk-yrittäjiä, naapurissa sijaitsevaa suljettua ravintolaa, tyhjiä tiloja, joissa on isoja kuluja, lomautettuja, suljettuja ovia, tyhjiä katuja, ihmisiä eristyksissä. Miten heidän päänsä kestävät? Murehdin miten meidän käy viruksen, rajoitteiden ja alkaneen lamakauden keskellä. Kun yksilö ei enää koe hallinnan tunnetta, hän ahdistuu ja lamaantuu. Se on burn-outin ydinsyy. Entä jos se laajenee kansaa koskevaksi?

Ihminen on tunneolento. Näinä aikoina tunteet ovat pinnassa, kärjistyneinä. Koemme koko tunteiden kirjon, ilosta suruun, rakkaudesta pelkoon. Yhteistä meille kaikille on huoli. Sitä on enemmän kuin milloinkaan ennen. Jos huolen määrän voisi mitata, se huutaisi punaisella. Se kovanaamakin, joka ei ikinä osoita tunteitaan, kärsii, hiljaa. Miten voimme auttaa ihmisiä, yhteisöjä, pienyrittäjiä, siskoja ja veljiämme näinä aikoina?

Kaiken korjaavaa yhtä vastausta, täydellistä yhtälöä tai patenttiratkaisua ei ole. On kuitenkin olemassa huolen vastavoima, sen kumoava tunne. Se on myötätunto. Kun tunnet ettet ole yksin, vaan sinusta välitetään, sinua kuullaan ja parhaimmillaan sinua autetaan teoin, huoli kevenee. Yksilö tai yritys saa myötätunnosta voimia kamppailla lamaantumista vastaan. Tiedät sen tunteen. Olet varmasti saanut näinä päivinä viestin, soiton tai videon, jonka jälkeen sinulla on vähän parempi mieli. Ehkä joku yllättävä taho on tehnyt jotain, mikä teki päivästäsi hyvän.

Kaiken uhan keskellä on aina mahdollisuus, jopa oikeus ja velvollisuus, osoittaa esimerkkiä. Ne brändit ja yritykset, jotka omien huoliensa keskellä alkavat toimia nyt, voittavat sydämiä. Ne brändit, jotka osoittavat myötätuntoa sanoin ja teoin, löytävät itselleen uskollisia asiakkaita. Sen ei ole pakko olla mitään suurta, mutta jostain kannattaa aloittaa. Poikkeustilan jälkeen sankariteot muistetaan. Niin on ollut aina. 

Juuri nyt yksikään pitkän aikavälin strategia ei päde. Loputon palaverointi tai ennustaminen ei johda mihinkään. Joka päivä on yllätyksiä ja odottamatonta täynnä. Sen sijaan, että brändi jää poteroon odottamaan miten tilanne kehittyy, sen kannattaisi tulla esiin asiakkailleen, myötäelää. Oli kohderyhmä tai segmentti mikä hyvänsä, kaikkia ihmisiä koskeva insight on tiedossa. Se on näkyvä ja tuntuva. Se on huoli, jopa hätä.  Se on ydinongelma. Myötätunnolle ja siitä johdetuille ratkaisuille on huutava tarve. Liikaa myötätuntoa ei voi antaa. Myötätuntoa voi osoittaa myös toimialalle, kumppaneille, tavarantoimittajille, jopa kilpailijoille. Idea, sanoitus, tyyli ja keinot on syytä suunnitella huolella kuten ennenkin, mutta ideasta toteutukseen kuluva aika vaatii nyt poikkeuksellista nopeutta ja notkeutta. Sitä on viime vuosina treenattu, joten on hyvä aika panna se oppi käytäntöön. Jälkikäteen siitä tulee itselle ja kaikille tiimiläisille hyvä mieli, kun voi sanoa tehneensä jotain kriisinkin keskellä.

Paljon rohkeutta ja tahtoa teille kaikille, rakkaat kollegat.

Kirjoittaja Tommi Laiho vastaa markkinointitoimisto Folkin strategiatyöstä ja uusasiakashankinnasta.

Kokkikartanon monikanavainen kokosivu Hesarissa 18.3.2020

Vinkkejä ja sisältöä markkinoijalle kriisin aikana

Tagit

Vieraskynä

Sinua voisi kiinnostaa myös

  • Tauno Tasalakkien aika on ohi – nyt markkinat kaipaavat rohkeutta

    Talousennusteet ovat jatkuvasti olleet ylimyönteisiä. Nyt paranemiseen on vihdoin syytä uskoa, kirjoittaa Omnicom Media Groupin Kari Tervonen.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    22.10.2025
    Lue lisää
  • Tuloksellista luovuutta ja kestävää brändin rakennusta

    Brändi on yrityksen tie asiakkaan sydämeen ja kannatteleva voima läpi muutosten. Siksi odotankin Effie-töiltä paitsi tuloksellisuutta ja luovuutta, myös aitoutta ja osoitusta kestävästä brändin rakentamisesta, kirjoittaa Effie Awards Finland 2025 -päätuomari Annika Payn.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    8.10.2025
    Lue lisää
  • Suomalainen markkinointi on kriisissä

    Työt tyhmentyvät, halventuvat ja ala houkuttelee yhä vähemmän, kirjoittaa työelämäprofessori Antti Vassinen Aalto-yliopistosta. Vassinen puhui aiheesta Sanoman Get Tomorrow Executive Forum -asiakastilaisuudessa.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    5.9.2025
    Lue lisää
  • Effie-kilpailussa on kyse koko markkinointialan yhteisestä oppimishetkestä

    Kilpailut luovat yhteistä kulttuuria ja muistuttavat siitä, että markkinointi ja viestintä eivät ole irrallinen osa liiketoimintaa, vaan sen kasvun moottoreita, kirjoittavat Marketing Finlandin Riikka-Maria Lemminki ja Sanoman Leena Koskinen.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä Omakynä Vieraskynä
    Julkaistu
    3.9.2025
    Lue lisää
  • Näin Grand Oneen ilmoitettiin töitä – tilastoja ja trendejä

    Alan haastava vuosi heijastui kilpailuun vain vähän. Kaikki avainluvut kasvoivat. Tilastoja avaa kilpailun tuottaja Rami Ahonen.

    Tagit

    Digiratkaisut Vieraskynä
    Julkaistu
    28.2.2025
    Lue lisää
  • Nämä ovat markkinoinnin trendit vuonna 2025

    Joukko markkinoinnin ammattilaisia suuntaa katseensa vuoteen 2025. Näkemyksissä nousevat esiin tekoälyn kehitys, asiakasymmärrys, brändin rakentaminen ja kulutuskäyttäytymisen muutos.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä Trendit 2025 Vieraskynä
    Julkaistu
    22.1.2025
    Lue lisää
  • Verkkokaupan trendit 2025: Elämyksellisyys, asiakasymmärrys, tekoäly, kumppanuudet ja vastuullisuus

    Verkkokaupan asiantuntijat kertovat, mitkä ovat verkkokaupan trendit ja menestyksen avaimet vuonna 2025.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä Trendit 2025 Vieraskynä
    Julkaistu
    15.1.2025
    Lue lisää
  • Mitättömän mainonnan hinta

    Lähes 700 miljoonaa euroa markkinointi-investoinneista jättää suomalaiset kylmiksi. Dagmarin strategi Leena Koskinen analysoi, miten tähän on tultu ja miten sadat miljoonat eurot saadaan tuottamaan paremmin.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    9.12.2024
    Lue lisää
  • Markkinalähtöisyydelle on helppo nyökkäillä − mutta toteutus vaatii näitä viittä radikaalia muutosta

    Markkinalähtöisyys, tai paremminkin sen puute, nostetaan usein esiin leimallisesti suomalaisten yritysten heikkoutena, kirjoittaa Kuulas Helsingin Emilia Lillberg.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    11.10.2024
    Lue lisää
  • Oikeissa töissä

    Effie on koko alalle todellinen näytön paikka, ja henkilökohtaisesti lupaan, että otamme siitä kaiken irti juhlimalla helmikuussa 2025 ei vain oivaltavia kampanjoita, vaan myös yrityksiä, joille markkinointiin panostaminen on strateginen päätös ja liiketoiminnan ajuri, kirjoittaa Effie Awards Finland 2024 -kilpailun päätuomari Elli Tuominen.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    8.10.2024
    Lue lisää
  • Markkinointi kasvun tuojana − viisi keskeistä ajuria

    Mitä markkinoinnin asettaminen kasvusuunnitelmien ytimeen tarkoittaa? Nappaa talteen Dentsun Anna Salon vinkit.

    Tagit

    Markkinoinnin suunnittelu Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    23.9.2024
    Lue lisää
  • Luovuuden ja tuloksellisuuden liitto: Miksi Effie on tärkeämpi kuin koskaan?

    Luovuus on markkinoinnin sydän, joka onnistuessaan inspiroi, innostaa ja liikuttaa sekä tuo entistä parempia tuloksia, kirjoittavat Riikka-Maria Lemminki ja Leena Koskinen.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä Omakynä Vieraskynä
    Julkaistu
    2.9.2024
    Lue lisää
    Sanoma

    Markkinoinnin kumppani kaikenlaisille yrityksille.

    Saat meiltä mutkattomasti markkinointiin ja mainontaan liittyviä palveluja ja ratkaisuja – niin paikallisesti kuin valtakunnallisesti.

    Closure

    • Etusivu
    • Ajankohtaista
    • Alueellinen mainonta
    • Asiakastarinat
    • Mediat ja palvelut
    • Tietopankki
    • Suunnittelijan työkalut
    • Osta mainontaa
    • Yhteystiedot
    • Ota yhteyttä

    Yrityspalvelu mainostaja- ja toimistoasiakkaille
    Arkisin klo 8-16

    yrityspalvelu@sanoma.fi

    010 80 80 85

    Soitto yrityspalveluun maksaa paikallisverkko- tai matkapuhelinmaksun verran.

    • Facebook
    • Linkedin

    Footer menu

    • Tietosuoja
    • Responsible Disclosure Statement

    ©2025 Sanoma Media Finland