Hyppää pääsisältöön
Sanoma
  • Suomeksi Fi FI - Suomeksi
  • In English En EN - In English
  • Sanoma Ad Manager
    Digimainonnan kotimainen itseostokanava
  • Sanoma Media B2B
    Mediaratkaisut ja markkinoinnin palvelut
Kirjaudu sisään
  • Mediat & palvelut
    • Sanoman mediat
      • Aikakausmedia
      • Digimedia
      • Radio ja audio
      • TV ja video
      • Uutismedia
    • Mainonnan ratkaisut
      • Digimainonta
      • Natiivimainonta
      • Radio- ja audiomainonta
      • Printtimainonta
      • TV-mainonta
      • Tapahtumakumppanuudet
      • Videomainonta
    • Markkinoinnin palvelut
      • Asiakasymmärrys ja insight
      • Kasvupalvelu
      • Palvelut markkinointitoimistoille
    • Alueellinen mainonta
      • Uusimaa
      • Varsinais-Suomi
      • Etelä-Karjala & Etelä-Savo
      • Päijät-Häme & Kymenlaakso
      • Pirkanmaa & Kanta-Häme
      • Satakunta
      • Keski-Suomi
      • Lappi
      • Pohjois-Karjala & Pohjois-Savo
      • Etelä-Pohjanmaa, Keski-Pohjanmaa & Pohjanmaa
      • Pohjois-Pohjanmaa & Kainuu
    • SANOMA CONTENT STUDIO
      • Strateginen sisältömarkkinoinnin suunnittelu
      • Sisällöntuotanto kaikkiin kanaviin
      • Tähdet sisältöihisi
      • Tiimi
      • Yhteydenotto
  • Asiakastarinat
  • Ajankohtaista
    • Näkemyksiä markkinoinnista
    • Sanomista juuri nyt
    • Tilaisuudet ja webinaarit
  • Tietopankki
    • Toimialatietoa
      • Autot
      • Asuminen
      • Elintarvikkeet ja juomat
      • Erikoistavarakauppa
      • Finanssi
      • Lääkkeet ja hyvinvointituotteet
      • Matkailu ja liikenne
      • Tele
      • Työnantajakuva ja rekrytointimarkkinointi
      • Verkkokauppa
      • Viihde ja vapaa-aika
      • Vähittäiskauppa
      • Yritykseltä yritykselle - B2B-markkinointi
    • Tutkimustietoa
      • Suomalaiset mediankäyttäjinä
      • Mediakatsaus
    • Oppaat ja työkalut
      • Markkinoinnin vuosikello
      • Markkinoinnin termit
      • Kaikki oppaat ja työkalut
    • Vastuullisuus
    • Markkinoinnin trendit 2026
  • Suunnittelijan työkalut
    • Aineisto- ja varaustiedot
    • Poikkeusaikataulut
    • Hinnat ja myyntiehdot
      • Printtimainonta
      • Display- ja videomainonta
      • TV-mainonta
      • Radiomainonta
      • Myyntiehdot
    • Mediakortit
    • Ajankohtaista tuotetietoa
    • Sanoma Ad Manager -ohjeet
    • Ohjelmallinen ostaminen
    • Poliittinen ja yhteiskunnallinen mainonta
  • Osta mainontaa
    • Pyydä tarjous
    • Sanoma Ad Manager
    • Printti-ilmoitukset
    • Edut Suomen Yrittäjille
  • Yhteystiedot
Ota yhteyttä

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Ajankohtaista
  3. Näkemyksiä markkinoinnista

”Hyvää markkinointijohtajaa jännittää aina aamulla vähän”

Pauligin Tomi Wirtanen ja Sanoman Minna Andersson keskustelivat markkinointiviihteestä Sami Kurosen iltapäivänuotiolla Suomen suurin viihdetalo -webinaarissa.
Viihdetalo Minna Tomi artikkelikuva
23.4.2021
Jaa:FacebookXLinkedin

Tomi Wirtaselle brändi on kaikki kaikessa.

”Populaarikulttuuri, viihde, markkinointi, brändi ja mainonta ovat yksi jatkumo. Brändejä pitäisi johtaa kuin ne olisivat viihdettä. Oma suosikkini brändin määrittelystä on Jeff Bezosin toteamus: brändi on se, miten ihmiset puhuvat sinusta, kun et ole paikan päällä. Me kaikki tunnemme tyypin, joka ottaa itsensä liian vakavasti, eikä ole siksi parasta aina parasta seuraa. Sama pätee brändeihin. Brändien pitää uskaltaa heittäytyä ja vähän nauraa itselleen”, Wirtanen toteaa.

Brändin pitää olla jatkuvassa dialogissa kuluttajien kanssa ja ymmärtää heitä, mikä vaatii tutkimusta ja analysointia.

Asiakasymmärrys on Sanomallakin kaiken keskiössä.

”Tutkimme Sanomalla markkinoinnin vaikuttavuuden lisäksi viihdettä ja sen vaikutuksia. Minkälaisia ohjelmia kuluttajat haluavat nähdä ja kuulla, ja kenestä juontajasta he pitävät ja kuinka paljon”, Minna Andersson kertoo.

Wirtanen luottaa markkinoinnissa tunteiden voimaan.

”Tunteet voittavat datan ja faktat 6─0 tai ainakin 6─1. Ihmiset eivät ole muuttuneet, vaikka on tullut big dataa, analytiikkaa ja exceleitä. Tunteiden aiheuttamisella on iso rooli markkinoinnissa ja brändin rakentamisessa.”

Ihmiset ihastuvat ja rakastuvat myös brändeihin.

”Olen omalla uralla työskennellyt muun muassa McDonald'silla, Elisalla ja Pauligilla. Tietenkin niissä kaikissa on käytetty paljon tietoa, dataa, tutkimusta ja analyysiä, mutta ratkaisevaa on, mitä uskaltaa ja haluaa tehdä.”

Pauligin tuoreen Presidentti Ruby -kahvin markkinointikampanjan kasvona nähdään Paula Vesala. Aiemmissa Pauligin President-kahvin Suomalainen ikoni -kampanjoissa on nähty Jorma Uotinen ja Ville Valo.

Kun taustalla on vahva brändi ja Pauligin tekemä työ kahvin vastuullisuuden parissa, päätös antaa kasvot kampanjalle on helpompaa.

”Nostan suuresti hattua Valolle, Uotiselle ja Vesalalle, että he lähtivät tähän melko rohkeaan ja ironiseenkin kokonaisuuteen mukaan. Pitää olla todellinen ikoni, että voi ja uskaltaa nauraa itselleen.”

Wirtasen mukaan markkinoinnissa on olennaista löytää tasapaino lyhyen ja pitkän aikavälin mittareille ja tavoitteille.

Presidentti-kahvien uudelleen lanseerauksessa uudistettiin kahvin hankinta, pakkausdesign ja -materiaalit sekä mainonta. Vastaanotto on ollut hyvä. Kuluttajat ovat löytäneet sekä uuden Ruby-kahvin kaupoista että Pauligin markkinointiviihteen.

”HS:n etusivun mainos Vesalan kanssa saavutti kaikkien aikojen toiseksi korkeimmat huomioarvoluvut”, Wirtanen iloitsee.

”Vesala on valovoimainen, kantaaottava ja uudistumiskykyinen artisti. Samoja piirteitä peräänkuulutan myös mediakumppaneilta. Median rooli on aivan ratkaiseva, jotta saadaan huomioarvoa ja dialogia aikaiseksi.”

Minna Anderssonin mukaan Sanoma varmistaa olevansa luottamuksen arvoinen tarjoamalla turvallisen ja monikanavaisen mediaympäristön.

”Tavoitamme lähes kaikki suomalaiset. Vahvuutemme on monimediainen työkalupakki. Kun kerrotte meille tavoitteenne ja haasteenne, pystymme poimimaan ne ratkaisut, joilla päästään parhaimpaan mahdolliseen lopputulokseen.”

Wirtasen tavoitteena on nostaa markkinointiviihteen tasoa Suomessa.

Tee pohjatyö kunnolla. Varmista, että ymmärrät asiakkaita ja kuluttajia, ja tuotteen laadun ja vastuullisuuden pitää olla kunnossa. Määrittele oma brändisi näiden pohjalta hyvin. Valitse hyvät kumppanit ja ole heidän kanssaan rohkea. Herätä aktiivisesti tunteita. Hyvää markkinointijohtajaa jännittää aina aamulla vähän.

Näin kuuluvat Wirtasen vinkit markkinoinnin parissa työskenteleville kollegoille.  

Katso Tomin, Minnan ja Samin keskustelu:

Suomen suurin viihdetalo palveluksessasi

 

Tagit

Näkemyksiä TV & video

Sinua voisi kiinnostaa myös

  • Verkkokaupan trendit 2026: interaktiiviset brändialustat, AI-ostaminen ja algoritmit

    Verkkokaupan asiantuntijat kertovat, mitkä ovat verkkokaupan trendit ja menestyksen avaimet vuonna 2026.

    Tagit

    Digiratkaisut Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026 Vieraskynä
    Julkaistu
    16.1.2026
    Lue lisää
  • Hyvinvoinnin trendit 2026: Hyvä olo saa näkyä ulospäin

    Hyvinvointia koskevat trendit koosti Hyvä terveys ja ET Terveys -lehtien päätoimittaja Päivi Virkkunen.

    Tagit

    Aikakausmedia Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026
    Julkaistu
    14.1.2026
    Lue lisää
  • Kauneuden trendit 2026: luonnollisuus, hauskanpito ja rohkea vanheneminen

    Me Naisten päätoimittaja Katja Sipilä ja Glorian päätoimittaja Kristiina Raitala poimivat kauneudessa korostuvat trendit.

    Tagit

    Aikakausmedia Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026
    Julkaistu
    13.1.2026
    Lue lisää
  • Ruuan trendit 2026: Elämyksiä minipanostuksella, autenttisuutta ja fuusiota

    Glorian ruoka & viinin päätoimittaja ja HS ruokatoimituksen vetäjä Sanna Maskulin kertoo, mitkä trendit korostuvat ruokailussa.

    Tagit

    Aikakausmedia Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026
    Julkaistu
    12.1.2026
    Lue lisää
  • Sisustuksen trendit 2026: Biofiliaa, epävärejä ja fantasiamaisemia

    Glorian kodin päätoimittaja Venla Kujakallio kertoo, mitkä trendit näkyvät sisustuksessa juuri nyt.

    Tagit

    Aikakausmedia Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026
    Julkaistu
    9.1.2026
    Lue lisää
  • Muodin trendit 2026: 80-luku, leikkisyys ja värit

    Me Naisten päätoimittaja Katja Sipilä ja Glorian päätoimittaja Kristiina Raitala kertovat, mitkä trendit korostuvat muodissa.

    Tagit

    Aikakausmedia Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026
    Julkaistu
    8.1.2026
    Lue lisää
  • Matkailun trendit 2026: Ruokareissuja ja treenilomia, ultraluksusta ja pennin venyttämistä

    Matka-lehden päätoimittaja Venla Kujakallio kokosi matkailun nousevat trendit.

    Tagit

    Aikakausmedia Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026
    Julkaistu
    7.1.2026
    Lue lisää
  • IAB Finlandin tutkimus: Suomen markkinassa riittää uskoa ohjelmallisen ostamisen mahdollisuuksiin

    Vaikka suomalainen ohjelmallisen ostamisen markkina ei ole viime vuosina juuri kasvanut, IAB Finlandin kyselytutkimus osoittaa, että ostotavan painoarvo pysyy. Kasvun avaimiksi voivat nousta uudet kanavat ja mittaamisen tavat.

    Tagit

    Markkinoinnin suunnittelu Mittaaminen Näkemyksiä Tutkittua Vieraskynä
    Julkaistu
    18.12.2025
    Lue lisää
  • Effie 2025 -finaaliin 36 markkinointityötä

    Effie Awards Finland 2025 -kilpailun ohjausryhmä on valinnut ensimmäisen kierroksen tuomaroinnin pisteiden perusteella kilpailun finalistit. Toiselle tuomarointikierrokselle nousi yhteensä 36 markkinointityötä, joista seitsemän työtä on ehdolla useammassa kategoriassa.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä
    Julkaistu
    18.12.2025
    Lue lisää
  • Kilpailu on käynnissä − Grand One etsii digitaalisen markkinoinnin helmiä

    Grand One on Suomen suurin ja merkittävin digitaalisen median töille tarkoitettu kilpailu. Sanoma jatkaa kilpailun pääyhteistyökumppanina ja sponsoroi osana kumppanuutta Tuloksellisin kampanja -sarjaa.

    Tagit

    Digiratkaisut Näkemyksiä
    Julkaistu
    10.12.2025
    Lue lisää
  • Mistä tuloksellinen markkinointi muodostuu vuonna 2026?

    Markkinointistrategit Tiina Kosonen ja Mia Lähdesalmi nostivat Markkinoinnin trendit -webinaarin puheenvuorossaan esiin tuloksellisen ja vaikuttavan markkinoinnin teemoja, jotka jokaisen markkinoijan kannattaisi tietää.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026 Vieraskynä
    Julkaistu
    8.12.2025
    Lue lisää
  • Markkinoinnin trendit 2026: Tunteet, algoritmit, brändi, ihmisten ymmärtäminen, mitattavuus – ja tietenkin AI

    Kysyimme joukolta markkinoinnin ammattilaisia, mitkä trendit korostuvat markkinoinnissa vuonna 2026.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä Trendit 2026 Vieraskynä
    Julkaistu
    5.12.2025
    Lue lisää
    Sanoma

    Markkinoinnin kumppani kaikenlaisille yrityksille.

    Saat meiltä mutkattomasti markkinointiin ja mainontaan liittyviä palveluja ja ratkaisuja – niin paikallisesti kuin valtakunnallisesti.

    Closure

    • Etusivu
    • Ajankohtaista
    • Alueellinen mainonta
    • Asiakastarinat
    • Mediat ja palvelut
    • Tietopankki
    • Suunnittelijan työkalut
    • Osta mainontaa
    • Yhteystiedot
    • Ota yhteyttä

    Yrityspalvelu mainostaja- ja toimistoasiakkaille
    Arkisin klo 8-16

    yrityspalvelu@sanoma.fi

    010 80 80 85

    Soitto yrityspalveluun maksaa paikallisverkko- tai matkapuhelinmaksun verran.

    • Facebook
    • Linkedin

    Footer menu

    • Tietosuoja
    • Responsible Disclosure Statement

    ©2025 Sanoma Media Finland