Hyppää pääsisältöön
Sanoma
  • Suomeksi Fi FI - Suomeksi
  • In English En EN - In English
  • Sanoma Ad Manager
    Digimainonnan kotimainen itseostokanava
  • Sanoma Media B2B
    Mediaratkaisut ja markkinoinnin palvelut
Kirjaudu sisään
  • Mediat & palvelut
    • Sanoman mediat
      • Aikakausmedia
      • Digimedia
      • Radio ja audio
      • TV ja video
      • Uutismedia
    • Mainonnan ratkaisut
      • Digimainonta
      • Natiivimainonta
      • Radio- ja audiomainonta
      • Printtimainonta
      • TV-mainonta
      • Tapahtumakumppanuudet
      • Videomainonta
    • Markkinoinnin palvelut
      • Asiakasymmärrys ja insight
      • Kasvupalvelu
      • Palvelut markkinointitoimistoille
    • Alueellinen mainonta
      • Uusimaa
      • Varsinais-Suomi
      • Etelä-Karjala & Etelä-Savo
      • Päijät-Häme & Kymenlaakso
      • Pirkanmaa & Kanta-Häme
      • Satakunta
      • Keski-Suomi
      • Lappi
      • Pohjois-Karjala & Pohjois-Savo
      • Etelä-Pohjanmaa, Keski-Pohjanmaa & Pohjanmaa
      • Pohjois-Pohjanmaa & Kainuu
    • SANOMA CONTENT STUDIO
      • Strateginen sisältömarkkinoinnin suunnittelu
      • Sisällöntuotanto kaikkiin kanaviin
      • Tähdet sisältöihisi
      • Tiimi
      • Yhteydenotto
  • Asiakastarinat
  • Ajankohtaista
    • Näkemyksiä markkinoinnista
    • Sanomista juuri nyt
    • Tilaisuudet ja webinaarit
  • Tietopankki
    • Toimialatietoa
      • Autot
      • Asuminen
      • Elintarvikkeet ja juomat
      • Erikoistavarakauppa
      • Finanssi
      • Lääkkeet ja hyvinvointituotteet
      • Matkailu ja liikenne
      • Tele
      • Työnantajakuva ja rekrytointimarkkinointi
      • Verkkokauppa
      • Viihde ja vapaa-aika
      • Vähittäiskauppa
      • Yritykseltä yritykselle - B2B-markkinointi
    • Tutkimustietoa
      • Suomalaiset mediankäyttäjinä
      • Mediakatsaus
    • Oppaat ja työkalut
      • Markkinoinnin vuosikello
      • Markkinoinnin termit
      • Kaikki oppaat ja työkalut
    • Vastuullisuus
    • Markkinoinnin trendit 2026
  • Suunnittelijan työkalut
    • Aineisto- ja varaustiedot
    • Poikkeusaikataulut
    • Hinnat ja myyntiehdot
      • Printtimainonta
      • Display- ja videomainonta
      • TV-mainonta
      • Radiomainonta
      • Myyntiehdot
    • Mediakortit
    • Ajankohtaista tuotetietoa
    • Sanoma Ad Manager -ohjeet
    • Ohjelmallinen ostaminen
    • Poliittinen ja yhteiskunnallinen mainonta
  • Osta mainontaa
    • Pyydä tarjous
    • Sanoma Ad Manager
    • Printti-ilmoitukset
    • Edut Suomen Yrittäjille
  • Yhteystiedot
Ota yhteyttä

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Ajankohtaista
  3. Näkemyksiä markkinoinnista

Miltä näyttää suomalaisen uutismedian tulevaisuus?

Säilyykö luottamus uutismediaan? Kiinnostavatko uutiset Z-sukupolvea? Pysyykö kotimainen media kiinnostavana mainosalustana? Väheneekö kirjoitetun sisällön merkitys? Helsingin Sanomien vastaava päätoimittaja Erja Yläjärvi ottaa kantaa uutismediaa koskeviin myytteihin.
12.3.2024
Jaa:FacebookXLinkedin

Uutissivustojen kävijämäärät kertovat, että suomalaisten uutisnälkä kasvaa jatkuvasti ja uutiset kiinnostavat enemmän kuin koskaan aiemmin. Uutismedian liiton joulukuussa julkaiseman Suomalaisten uutismedia 2023 -tutkimuksen mukaan useampi kuin joka toinen suomalainen kokee mielenkiintonsa yhteiskunnallisiin asioihin kasvaneen. Kasvussa ollut kiinnostus on nyt yhdeksän prosenttiyksikköä suurempi kuin kaksi vuotta sitten.

Saman tutkimuksen mukaan kaksi kolmesta ja 15–24-vuotiaista peräti kolme neljästä kertoo luotettavuuden merkityksen kasvaneen heidän omassa mediankäytössään. 

Myytti 1: Luottamus uutismediaan on itsestäänselvää

Miksi luotettavan ja riippumattoman tiedonvälityksen merkitys korostuu erityisesti juuri nyt?

”Kahdesta syystä: tekaistujen uutisten ja salaliittoteorioiden määrä on ollut maailmanlaajuisesti voimakkaassa kasvussa. Vaikka Suomi on ollut tältä kehitykseltä melko hyvin suojassa, myös meillä näkyy tiettyjä trendejä paikkansapitämättömän tiedon lisääntymisestä. Kaikista intresseistä riippumattomalle journalismille on nyt korostetusti kysyntää. Toinen syy on tekoälyn teknologinen kehitys. Tekoälyllä tuotettua sisältöä on jo valtava määrä. Tarve sille, että olemme itse avoimia omasta työprosessistamme, lisääntyy entisestään”, sanoo Helsingin Sanomien vastaava päätoimittaja Erja Yläjärvi. 

Sanoma julkaisi hiljattain eettiset periaatteet tekoälyn vastuulliselle käytölle ja Helsingin Sanomat avasi työtapojaan ja journalistisia periaatteitaan lukijoilleen. 

Kansainvälisesti katsoen Suomessa luotetaan uutismediaan enemmän kuin missään muualla.  Luottamusta ei Yläjärven mukaan tule kuitenkaan ottaa itsestäänselvyytenä.  

”Luottamus pohjaa historiaan. Suomi on pieni, suhteellisen yhtenäinen maa, jossa on pitkä lukemisen perinne ja laadukas julkinen palvelu ja sanomalehdistö. Näemme merkkejä siitä, että tietyt ryhmät Suomessakin pitävät uutisia vähemmän luotettavina. Tilanteemme on kuitenkin aidosti todella hyvä myös pohjoismaisittain. Meidän täytyy tehdä työmme hyvin ja pitää itse huolta siitä, että meihin luotetaan.”

Myytti 2: Nuoret eivät ole kiinnostuneita uutisista

Sitkeästi elävä käsitys on, että nuoret eivät ole kiinnostuneita uutisista, vaikka luvut todistavat toista. 

”Nuoret ovat ihan valtavan kiinnostuneita journalismista”, myös Yläjärvi vakuuttaa. ”Minulla on kaksi teini-ikäistä tytärtä. He ovat erittäin valveutuneita siitä, mitä maailmalla tapahtuu. Se, kuluttavatko he sosiaalisesta mediasta vain paikkansa pitävää tietoa, on toinen asia. Kyllä nuoret tavoittaa, jos heillä on sellainen kokemus, että heitä puhutellaan heidän näkökulmastaan ymmärrettävästi.”

”Yksi meidän perisyntimme on ollut, että nuorista puhuvat yleensä viranomaiset, huoltajat ja poliisi. Tässä haluamme parantaa. Kyllä nuoret osaavat puhua itsekin.” 

Nuoret tavoittaa helposti lähestyttävällä sisällöllä, joka ei tunnu etäiseltä eikä ylimieliseltä. 

”Erityisesti nuorille, mutta myös vanhemmille, on äärimmäisen tärkeää, että sisältö on läheistä ja tutun tuntuista, vaikka puhuttaisiinkin vaikeista asioista. Aihepiirien tulee olla relevantteja.”

Pahinta on kuvitella, että nuoret haluavat kuluttaa vain hömppäsisältöjä. 

”Toki sisältö voi olla viihdyttävää ja kiinnostavaa, mutta sen täytyy olla älykästä. Nuoret ovat fiksuja, eivätkä kuluta mitä sattuu.” 

Yläjärven mukaan nuoret on hyvin tietosia tekoälyllä tuotetusta feikkisisällöstä. 

”Nuoret ovat käyttäneet kaikenlaisia filttereitä omassa somessaan jo vuosia, toisin kuin vanhemmat ikäluokat. He ovat myös lähtökohtaisesti tietoisempia siitä, että on paikkansa pitävää ja aitoa sisältöä ja feikattua sisältöä. Nuorissa on mielestäni tältä osin toivoa.” 

Myytti 3: Kotimainen media ei ole kiinnostava mainosalusta

Facebookin ja Instragramin omistama Meta ja Google ovat napanneet jo yli 60 prosentin markkinaosuuden Suomen digimainonnasta. Mikä saa kotimaisen median pysymään kiinnostavana mainosalustana jatkossakin? 

”Se, että meillä on kiinnostavia tuotteita”, Yläjärvi sanoo. ”Sanoman portfoliossa esimerkiksi Helsingin Sanomat, Ilta-Sanomat, Nelonen ja Ruutu täydentävät toisiaan. Kaikki tuotteet ovat itsessään kiinnostavia ja tarjoavat suomalaista, suomenkielistä sisältöä. Pidän suomen kieltä, oli se sitten kirjoitettua tai puhuttua, todella tärkeänä mainosympäristön kiinnostavuuden kannalta.”

”Myös luotettavuus, läpinäkyvyys ja tavoittavuus ovat mainosympäristön kannalta olennaisia tekijöitä. Olemme Sanomalla avoimia toiminnastamme, meillä on kasvot ja meille voi soittaa”, Yläjärvi vertaa. 

”Kauttamme pystyy tavoittamaan lähes kaikki suomalaiset. Kun Helsingin Sanomien, Ilta-Sanomien, Nelosen ja maakuntalehtien yleisöt laitetaan yhteen, tavoittavuus on ihan poikkeuksellinen. Yleisömme on hyvin sitoutunutta ja tunnemme yleisömme, joten pystymme tarjoamaan mainostajille heitä kiinnostavia mediaympäristöjä ja kohderyhmiä.” 

Myytti 4: Kirjoitetun tekstin merkitys vähenee

Uutismedioiden kautta kulutetaan yhä enemmän myös videota ja audiota.  

”Helsingin Sanomat on ja tulee jatkossakin olemaan ensisijaisesti kirjoitettua sisältöä. Mutta kuten äänikirjojen suosio osoittaa, kuunnellun sisällön kulutus kasvaa aivan räjähdysmäisesti varsinkin nuoremman yleisön parissa. Meillä on paljon sisältöjä, jotka soveltuvat sellaisenaan kulutettavaksi kuunnellen. Toisaalta meillä on paljon sellaisia aihepiirejä, joista voidaan tehdä omia tuotettuja podcasteja. Niillä on merkittävä rooli osana maksullista tuotetta”, Yläjärvi kertoo. 

”Video on meille kerronnallisesti täydentävä. Videolla näytämme missä olemme, selitämme vaikeita uutistilanteita tai tiivistämme olennaisen videon muotoon.”

Vaikka ihmisten keskittymiskyky on nykymaailman hektisyydessä koetuksella, tekstin merkitys ei Yläjärven mukaan tule vähenemään. 

”Jos jonain päivänä ei jaksa tarttua 300-sivuiseen kirjaan, Kuukausiliitteen rauhallinen juttu tai pitkä reportaasi voi olla hyvää syventävää lukemista. Tekstin merkitys ei automaattisesti vähene, vaikka sen kuluttamisen tavat muuttuvat.” 

Kuva: Samuli Pulkkinen

Katso myös: 

Natiivimainonnassa yhdistyvät luotettava mediaympäristö ja laadukas sisältö

Tutustu Sanoman uutismediaan

Tagit

Näkemyksiä Uutismedia

Sinua voisi kiinnostaa myös

  • Ei mulle kannata mainostaa, eihän?

    Jos et mainosta meille yli 55-vuotiaille, et ehkä ymmärrä kuka Suomessa oikeasti ostaa, Päivi Puotiniemi kirjoittaa.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    13.11.2025
    Lue lisää
  • Yhdessä kohti vaikuttavampaa markkinointia – Sanoma Agency Partner tiivistää Sanoman ja markkinointitoimistojen yhteistyötä

    Sanoma lanseeraa Sanoma Agency Partner -kumppanuuden, joka tarjoaa kaikenkokoisille toimistoille työkaluja, tietoa ja asiantuntijaosaamista – maksutta ja helposti.

    Tagit

    Näkemyksiä
    Julkaistu
    11.11.2025
    Lue lisää
  • Sanoman kesälehdissä tavoitat yhteensä lähes miljoona kesää suunnittelevaa kuluttajaa

    Kesälehdet ovat lukijoiden suosikkisisältöjä ja toimivat tärkeimpinä inspiraation ja tiedon lähteinä kesän suunnitelmiin. Mainokset kuuluvat oleellisena osana sisältöön ja tarjoavat vinkkejä loman suunnitteluun.

    Tagit

    Tuotetietoa Uutismedia
    Julkaistu
    11.11.2025
    Lue lisää
  • Tauno Tasalakkien aika on ohi – nyt markkinat kaipaavat rohkeutta

    Talousennusteet ovat jatkuvasti olleet ylimyönteisiä. Nyt paranemiseen on vihdoin syytä uskoa, kirjoittaa Omnicom Media Groupin Kari Tervonen.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    22.10.2025
    Lue lisää
  • Tuloksellista luovuutta ja kestävää brändin rakennusta

    Brändi on yrityksen tie asiakkaan sydämeen ja kannatteleva voima läpi muutosten. Siksi odotankin Effie-töiltä paitsi tuloksellisuutta ja luovuutta, myös aitoutta ja osoitusta kestävästä brändin rakentamisesta, kirjoittaa Effie Awards Finland 2025 -päätuomari Annika Payn.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    8.10.2025
    Lue lisää
  • Uutismedian etusivu on voittajan valinta – Helsingin Sanomien, Aamulehden ja Satakunnan Kansan etusivut 2026 ovat nyt varattavissa

    Monikanavainen etusivu on ohittamaton mainospaikka. Etusivulla synnytät puheenaiheita ja saat aikaan toimintaa.

    Tagit

    Tuotetietoa Uutismedia
    Julkaistu
    22.9.2025
    Lue lisää
  • HS Koulutusliite ja Aamulehden Opinnot ja Ura -teema tavoittavat opiskelijat ja heidän vanhempansa

    HS Koulutusliite ilmestyy 23.1.2026 ja Aamulehden Opinnot & Ura -teema 27.1.2026. Koulutukseen ja uravalintoihin liittyviä asioita käsitellään näissä liitteissä monipuolisesti ja kiinnostavista näkökulmista.

    Tagit

    Printtiratkaisut Tuotetietoa Uutismedia
    Julkaistu
    22.9.2025
    Lue lisää
  • Uutis- ja aikakausmediamme tavoittaa nyt 90 % suomalaisista – ”Näiden lukujen perusteella olemme onnistuneet tarjoamaan merkityksellistä sisältöä lukijoidemme moninaisiin tarpeisiin”

    Ilta-Sanomat jatkaa Suomen suurimpana uutismediana. Aikakausmedioiden lukijamäärät kasvavat myös printissä ja näköislehtiä luetaan yhä enemmän. Alueidensa tavoittavimmissa medioissa panostetaan paikallisuuteen ja Lasten uutisissa ilahdutaan suosiosta nuoremmassa kohderyhmässä.

    Tagit

    Aikakausmedia Uutismedia
    Julkaistu
    22.9.2025
    Lue lisää
  • EU-komissio ja yhdysvaltalaiset teknologiayhtiöt aiheuttavat ongelmia yhteiskunnalliselle mainonnalle 

    EU:n uusi poliittisen mainonnan lainsäädäntö astuu voimaan 10.10. Komissio tuskin ymmärsi lakia tehdessään, että esimerkiksi hyväntekeväisyysjärjestöjen varainkeruu vaikeutuu lain myötä, Jaakko Kuivalainen kirjoittaa. 

    Tagit

    Digiratkaisut Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    19.9.2025
    Lue lisää
  • Poliittisen ja yhteiskunnallisen mainonnan sääntely tiukentuu

    Seuraamme sääntelyn kehitystä ja välitämme ajantasaista tietoa mainostaja-asiakkaille. Kehitämme tuotteitamme jatkuvasti niin, että meillä on laaja mainonnan tarjooma kaikille yhteiskunnallisille ja poliittisille mainostajille myös jatkossa.

    Tagit

    Digiratkaisut Tuotetietoa Uutismedia
    Julkaistu
    19.9.2025
    Lue lisää
  • Suomalainen markkinointi on kriisissä

    Työt tyhmentyvät, halventuvat ja ala houkuttelee yhä vähemmän, kirjoittaa työelämäprofessori Antti Vassinen Aalto-yliopistosta. Vassinen puhui aiheesta Sanoman Get Tomorrow Executive Forum -asiakastilaisuudessa.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    5.9.2025
    Lue lisää
  • Markkinoinnin muutosvoimat Suomessa – mitä kuluttajat odottavat yrityksiltä?

    Markkinointi ei voi vain reagoida, sen täytyy johtaa muutosta. Markkinointistrategi Reetta Thurman nosti esiin Sanoman Get Tomorrow Executive Forum -asiakastapahtuman puheenvuorossaan kolme keskeistä kuluttajakäyttäytymistä muokkaavaa teemaa.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    4.9.2025
    Lue lisää
    Sanoma

    Markkinoinnin kumppani kaikenlaisille yrityksille.

    Saat meiltä mutkattomasti markkinointiin ja mainontaan liittyviä palveluja ja ratkaisuja – niin paikallisesti kuin valtakunnallisesti.

    Closure

    • Etusivu
    • Ajankohtaista
    • Alueellinen mainonta
    • Asiakastarinat
    • Mediat ja palvelut
    • Tietopankki
    • Suunnittelijan työkalut
    • Osta mainontaa
    • Yhteystiedot
    • Ota yhteyttä

    Yrityspalvelu mainostaja- ja toimistoasiakkaille
    Arkisin klo 8-16

    yrityspalvelu@sanoma.fi

    010 80 80 85

    Soitto yrityspalveluun maksaa paikallisverkko- tai matkapuhelinmaksun verran.

    • Facebook
    • Linkedin

    Footer menu

    • Tietosuoja
    • Responsible Disclosure Statement

    ©2025 Sanoma Media Finland