"Sosiaalisesta vastuusta voi rakentaa kilpailutekijän, joka kasvattaa yrityksen arvoa”
”Sosiaalisen vastuun asiat pitää olla kunnossa. Se on kuitenkin jo monille yrityksille tosi iso kilpailutekijä, jolla saadaan houkuteltua tulevaisuuden osaajia taloon”, Mari Haavisto sanoo Sanomista vastuullisuudesta -podcastissa.
Sosiaalista vastuuta on perinteisesti tarkasteltu työturvallisuutena ja ihmisoikeusvastuuna pitkissä hankintaketjuissa kolmansiin maihin asti. Laajemmin sosiaalisessa vastuussa on kyse siitä, minkälaiset vaikutukset organisaatioilla on ihmisiin ja yhteisöihin. Kyse on ihmisten monimuotoisuudesta, yhdenvertaisuudesta ja mukaan ottamisesta.
Sosiaalinen vastuu on yksi ratkaisu osaajapulaan
Mari Haavisto nostaa esiin kolme sosiaaliseen vastuuseen liittyvää teemaa, joilla on merkitystä yrityksen liiketoimintaan ja euroihin.
Tutkimusten mukaan johtoryhmän monimuotoisuudella on vaikutusta yrityksen kannattavuuteen. Toinen vaikuttava tekijä on maineriski.
”Suurin osa mediakohuista on tavalla tai toisella sosiaalisen vastuun laiminlyöntejä organisaatioissa”, Haavisto sanoo.
Kolmas teema liittyy työnantajamielikuvaan. Sosiaalinen vastuu on yksi ratkaisu osaajapulaan. Tämän päivän parikymppiset eivät ajattele, mitä työnantaja minusta haluaa, vaan he miettivät, minne ovat valmiita antamaan työpanoksensa ja mitkä ovat sellaisia arvoja, joiden mukaan he haluavat elää.
Vastuullisuusasiat ovat suomalaisissa yrityksissä Haaviston mukaan aika hyvällä tolalla. Haasteena on, että monet organisaatiot eivät ymmärrä tekevänsä vastuullisia tekoja. Vasta silloin, kun vastuullisista teoista kerrotaan, niistä tulee yrityksille kilpailutekijä.
”Vastuullisuudesta tekee monelle yritykselle hankalaa se, että siihen liittyy paljon vaikeita termejä, ja on EU-direktiivejä sekä raportointivelvoitteita. Esimerkiksi pk-yrityksillä ei välttämättä ole osaamista, aikaa tai resursseja vastata näihin kaikkiin vaateisiin. Tätä kautta vastuullisuudesta saattaa tulla jopa taakka monelle yritykselle.”
”Vastuullisuusasiat eivät itse asiassa ole niin vaikeita, kun niitä alkaa purkaa osiin. Tätä taakkaa haluaisin olla purkamassa”, Haavisto sanoo.
Liputtaminen ja rinnan röyhistely eivät toimi
Mari Haavisto haluaa välttää vastuullisuusviestinnästä puhumista. ”Ensin tulee olla teot, sitten sanat. Jos tekee pelkkiä tekoja, se ei vielä kasvata arvoa eikä ole kilpailutekijä yritykselle. Jos taas on pelkkiä sanoja, silloin on kyse viherpesusta tai pinkkipesusta. Sekä tekoja että sanoja tarvitaan, jotta saadaan vaikuttavuutta.”
Jokaisen yrityksen tulisi Haaviston mukaan ymmärtää, että sosiaalinen vastuu koskee kaikkia. Jos pystyy nöyrästi sanomaan, että emme tiedä kaikkea, me olemme alkutekijöissä tai vasta matkalla, mutta olemme valmiita ja halukkaita ymmärtämään, oppimaan ja tekemään työtä, asenne on oikea.
”Vastuullisuusasioista viestimisessä ei toimi liputtaminen ja rinnan röyhistely. Enemmän kannattaa kertoa tekojen tuloksista”, Haavisto neuvoo.
Haavisto kannustaa pysähtymään monimuotoisuuden äärelle. ”Ymmärretäänkö me työntekijöitämme tarpeeksi, ja kuinka monimuotoinen organisaatiomme on.” Toinen pohdittava asia on osallisuus. ”Otetaan ihmisiä organisaation eri puolilta ja tasoilta vaikkapa strategiaa tekemään. Se antaa varmasti takaisin.”
Sanomista vastuullisuudesta
Miksi vastuullisuus markkinoinnissa on niin vaikeaa? Sanomista vastuullisuudesta -podcast antaa vinkkejä, apua ja vertaistukea markkinoijille vastuullisuuden viidakossa.
Kuuntele Mari Haaviston ja juontaja Hanna Kinnusen keskustelu Suplasta
Tutustu vastuullisuussisältöihimme: