Sanoman kampanjat siivittivät Lämmöllä-verkkolehden lukijamäärän kasvuun: ”Tavoite tuplaantui”
Suomen Lämmitystieto Oy on julkaissut Lämmöllä-lehteä vuodesta 1985 asti. Vuonna 2024 tehtiin merkittävä loikka, kun Lämmöllä-lehti siirtyi verkkoon – ja samalla yhteistyö Sanoman kanssa sai uuden vaihteen.
“Kun verkkolehti julkaistiin maaliskuussa 2024, päätimme panostaa kunnolla sen tunnettuuden kasvattamiseen”, kertoo Suomen Lämmitystieto Oy:n viestintäkoordinaattori Toni Degerlund.
Tavoite oli saada lehdelle 30 000 lukijaa vuoden aikana, mutta tulokset yllättivät: joulukuussa lukijamäärä oli liki 53 000 ja tammikuussa peräti 67 000.
“Tavoite käytännössä tuplaantui. Vajaa 70 000 on tässä vaiheessa verkkolehdellemme todella hyvä määrä lukijoita”, Degerlund kiittelee.
Monikanavainen näkyvyys tuo tuloksia
Lämmöllä-lehti on suunnattu omakoti- ja rivitaloasujille, joita kiinnostavat pientalojen talotekniikka: lämmitys, jäähdytys, ilmanvaihto, automaatio, uusiutuvat energiat ja energiatehokkuus. Sisällöt tehdään journalistisin perustein, eikä lehti ole maksullinen. Rahoitus tulee ilmoitusmyynnistä ja kumppanuuksista.
Markkinointia on toteutettu laajasti Sanoman kanavissa: printtimainontaa, bannereita ja videomainontaa digissä, radiomainontaa sekä natiivisisältöjä. Erityisen hyvin ovat toimineet Ilta-Sanomien digimainokset.
“Ilta-Sanomat on ollut meille ylivertainen markkinointikanava. Klikkiprosentit ja tavoittavuus ovat olleet todella hyviä, ja rajallinen budjetti on saatu käytettyä tehokkaasti.”
Radiomainontaa on toteutettu paikallisradioissa sekä valtakunnallisessa jouluradiossa.
“Vaikka tarkkaa dataa ei ole saatavilla, meillä on mielikuva, että sekin on toiminut erittäin hyvin ja lisännyt lehtemme tunnettuutta."
Kampanjoissa on myös hyödynnetty Sanoman rekisteriä omakotiasujista ja öljylämmittäjistä. Rekisteriä hyödynnettiin esimerkiksi Höylä-energiatehokkuussopimuksen viestinnässä, sillä se haluttiin suunnata nimenomaan öljylämmittäjille. Lisäksi käytössä on ollut uudelleenmarkkinointi, jonka avulla kiinnostuneita lukijoita on tavoitettu uudelleen.
“On suuri rikkaus, että Sanoman kautta voimme tehdä monipuolista mainontaa eri kanavissa.”
Strateginen kumppanuus tuo varmuutta tekemiseen
Suomen Lämmitystieto Oy on tehnyt Sanoman kanssa yhteistyötä yli kymmenen vuoden ajan. Palavereita pidetään 4–6 kertaa vuodessa, jolloin tarkastellaan tuloksia ja ideoidaan uutta.
“Sanoman yhteyshenkilö Sirkka Willför tuntee meidän toimialamme, tavoitteemme ja kohderyhmämme, joten häneltä tulee valmiina hyviä ideoita. Se sujuvoittaa yhteistyötä”, Degerlund sanoo.
Suomen Lämmitystieto Oy:ssä on tehty strateginen päätös keskittää mainonta Sanomalle.
“Kun panostukset keskittää, niistä saa enemmän irti. Luotamme siihen, että Sanomalta löytyy rautainen osaaminen ja kyky kehittää meille toimivia ratkaisuja.”
Tulokset puhuvat puolestaan: kun pakkanen kiristyy ja pörssisähkön hinta nousee, Lämmöllä-lehden jutut energiatehokkuudesta kiinnostavat yhä useampaa suomalaista. Oikeilla markkinointitoimenpiteillä kiinnostuneet lukijat on tavoitettu tehokkaasti.
Millainen mainoskampanja sinulle saisi olla?
Sparraillaan hetki ja suunnitellaan yhdessä sinulle toimiva mainonnan kokonaisuus, jolla onnistut saavuttamaan tavoitteesi.