Hyppää pääsisältöön
Sanoma
  • Suomeksi Fi FI - Suomeksi
  • In English En EN - In English
  • Sanoma Ad Manager
    Digimainonnan kotimainen itseostokanava
  • Sanoma Media B2B
    Mediaratkaisut ja markkinoinnin palvelut
Kirjaudu sisään
  • Mediat & palvelut
    • Sanoman mediat
      • Aikakausmedia
      • Digimedia
      • Radio ja audio
      • TV ja video
      • Uutismedia
    • Mainonnan ratkaisut
      • Digimainonta
      • Natiivimainonta
      • Radio- ja audiomainonta
      • Printtimainonta
      • TV-mainonta
      • Tapahtumakumppanuudet
      • Videomainonta
    • Markkinoinnin palvelut
      • Asiakasymmärrys ja insight
      • Kasvupalvelu
      • Palvelut markkinointitoimistoille
    • Alueellinen mainonta
      • Uusimaa
      • Varsinais-Suomi
      • Etelä-Karjala & Etelä-Savo
      • Päijät-Häme & Kymenlaakso
      • Pirkanmaa & Kanta-Häme
      • Satakunta
      • Keski-Suomi
      • Lappi
      • Pohjois-Karjala & Pohjois-Savo
      • Etelä-Pohjanmaa, Keski-Pohjanmaa & Pohjanmaa
      • Pohjois-Pohjanmaa & Kainuu
    • SANOMA CONTENT STUDIO
      • Strateginen sisältömarkkinoinnin suunnittelu
      • Sisällöntuotanto kaikkiin kanaviin
      • Tähdet sisältöihisi
      • Tiimi
      • Yhteydenotto
  • Asiakastarinat
  • Ajankohtaista
    • Näkemyksiä markkinoinnista
    • Sanomista juuri nyt
    • Tilaisuudet ja webinaarit
  • Tietopankki
    • Toimialatietoa
      • Autot
      • Asuminen
      • Elintarvikkeet ja juomat
      • Erikoistavarakauppa
      • Finanssi
      • Lääkkeet ja hyvinvointituotteet
      • Matkailu ja liikenne
      • Tele
      • Työnantajakuva ja rekrytointimarkkinointi
      • Verkkokauppa
      • Viihde ja vapaa-aika
      • Vähittäiskauppa
      • Yritykseltä yritykselle - B2B-markkinointi
    • Tutkimustietoa
      • Suomalaiset mediankäyttäjinä
      • Mediakatsaus
    • Oppaat ja työkalut
      • Markkinoinnin vuosikello
      • Markkinoinnin termit
      • Kaikki oppaat ja työkalut
    • Vastuullisuus
    • Markkinoinnin trendit 2026
  • Suunnittelijan työkalut
    • Aineisto- ja varaustiedot
    • Poikkeusaikataulut
    • Hinnat ja myyntiehdot
      • Printtimainonta
      • Display- ja videomainonta
      • TV-mainonta
      • Radiomainonta
      • Myyntiehdot
    • Mediakortit
    • Ajankohtaista tuotetietoa
    • Sanoma Ad Manager -ohjeet
    • Ohjelmallinen ostaminen
    • Poliittinen ja yhteiskunnallinen mainonta
  • Osta mainontaa
    • Pyydä tarjous
    • Sanoma Ad Manager
    • Printti-ilmoitukset
    • Edut Suomen Yrittäjille
  • Yhteystiedot
Ota yhteyttä

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Ajankohtaista
  3. Näkemyksiä markkinoinnista

Arvot, hyvä yhteistyö ja välittäminen markkinoinnin keskiössä

Fazer Leipomoiden Noora Pöyhönen, Tallink Siljan Sari Sotkas ja SOK:n Lauri Toivonen keskustelivat markkinoinnin vallankumouksesta Sanoman Get the New Tomorrow -tilaisuudessa.
Get the New Tomorrow Markkinoinnin_Vallankumous livekuvitus.jpg
15.10.2020
Jaa:FacebookXLinkedin

Fazer Leipomoiden Noora Pöyhönen, Tallink Siljan Sari Sotkas ja SOK:n Lauri Toivonen keskustelivat markkinoinnin vallankumouksesta Sanoman Get the New Tomorrow -tilaisuudessa.

”Markkinoinnissa on palattu perusasioiden äärelle. Nyt alamme puhua taas ideoista, brändeistä ja siitä, miten markkinoinnilla pitäisi vaikuttaa. Brändi edustaa tahtotilaa ja lupausta asiakkaalle. Markkinointia on kaikki ne teot, mitkä vievät kohti tätä tahtotilaa”, Lauri Toivonen avasi keskustelun.

Noora Pöyhönen kertoi, että Fazerilla markkinointi on kasvun moottori ja liiketoimintastrategian jalkauttaja. Myös Tallink Siljalla markkinointi on mukana kaikissa operatiivisissa toiminnoissa, jotka tähtäävät asiakkaan sitouttamiseen ja aktivoimiseen.

”Se on jatkuva vuorovaikutusmalli asiakkaiden kanssa. Joka ikinen pieni kohtaaminen on siinä yhtä tärkeä”, Sari Sotkas totesi.  

Lauri Toivonen piti suomalaisessa markkinoinnin keskustelussa yhtenä vaarallisimmista asioista sitä, että markkinointi ajatellaan funktion kautta.

”Markkinointihan on kulttuuri, tapa tehdä asioita. Markkinointi edustaa teoreettisesti koko yrityksen tulopuolta. S-ryhmässä meillä on ruvettu keskustelemaan markkinoinnista niin, että me teemme sitä kaikki yhdessä.”

Esimerkiksi Toivonen otti suomalaisen ruokaketjun parantamisen.

”Ei se ole markkinointiviestintää, vaan kulttuurinen asia, johon osallistuvat kaikki hankinnasta lähtien.”

Esimerkiksi tv-formaatti Suomalainen menestysresepti ei ole syntynyt mainosideasta, vaan taustalla on suomalaisen ruokaketjun parantaminen.

Noora Pöyhösen mukaan jokainen fazerilainen on brändilähettiläs, on kyseessä sitten brändivastaava, leipuri sämpylälinjalla tai leipäauton kuljettaja.

”Meidän jokaisen täytyy miettiä, miten rakennan ylivoimaista kuluttajakokemusta, miten yllätän ja parannan ihmisten elämää joka päivä.”

Brändi on lupaus, jonka yrityksen pitää lunastaa päivittäin.

”Hyvissä bränditaloissa jokainen ihminen miettii mitä tänään teen, jotta lupaus lunastuu. Se on työntekijöiden velvollisuus”, Toivonen totesi.

Sotkas painotti, että markkinointia kannattaa ajatella yrityksissä paljon laajemmin kuin markkinointiviestintänä.

”Kauneimmatkaan toteutukset ja parhaimmatkaan mainosfilmit eivät auta, jos niistä ei seuraa myyntiä. Mitä tahansa brändin nimissä luvataan, jonkun pitää vastata siitä, että lupaus toteutuu.”

”Älä pelkää keskustelua”

Noora Pöyhönen nosti esiin, että aidot perusasiat ovat ihmisille korona-aikana ihan eri tavalla tärkeitä.

Toivonen kehotti kaikkia, jotka haluavat rakentaa luottamusta, palaamaan perusasioiden äärelle.

SOK teki vuonna 2015 pakolaiskriisin aikaan Joulurauhaa-filmin.  

”Viestimme siinä, että Osuuskaupan omistavat kaikki ihmiset, Osuuskauppaan saavat kaikki tulla ja me toivotamme kaikki meille tervetulleeksi töihin, sillä meillä on jo töissä kymmeniä eri kansallisuuksia. Näiden perusasioiden sanomista pidettiin rohkeana. Olimme varmoja, että filmistä nousee paskamyrsky ja vihapuhetta meitä kohtaan. Se oli kuitenkin helppo tehdä, koska kyseessä olivat arvot, joita edustamme.”

”Älä pelkää keskustelua”, Toivonen korosti. ”Markkinoinnin tehtävänä on viedä meidät keskustelun ytimeen. Jos edustat omia arvojasi, sinulla ei ole mitään pelättävää. Silloin otat markkinaa. Tästä markkinoinnissa on kysymys.”

Toivosen mukaan yrityksellä tulee olla kyky käydä dialogia. Ympäröivän maailman kanssa tulee käydä jatkuvaa keskustelua, jotta yrityksestä ei tule vain tuotantotalo, joka puskee tavaraa markkinoille.

”Hyvä näkemys ja erittäin hyvä data auttavat tekemään johtopäätöksiä. Pitää olla myös hyvät kumppanit, kuten Sanoma, joka pystyi tukemaan meitä, kun olemme joutuneet tähän ylös ja alas menevään vuoristorataan, jossa kukaan ei tiedä, mitä huomenna päätetään matkustuksen suhteen. Vaaditaan kumppaneita, joiden kanssa voi sopia, että muutetaan huomisia suunnitelmia”, Sotkas totesi.

Pöyhösen mukaan ihmisten käyttäytyminen on muuttunut radikaalisti ja nopeasti.

”Olet rakentanut viestejä ja kampanjoita kuukausia, ja yhtäkkiä huomaat, että tuote, palvelu tai viesti ei ole enää ollenkaan relevantti. Koko koneisto − brändinhaltija, mainostoimisto, mediatoimisto, tuotanto − tulisi rakentaa niin ketteräksi, että esimerkiksi telkkariin pystyttäisiin tulemaan tosi ajankohtaisella, eilen suunnitellulla viestillä. Tässä meillä on vielä tekemistä.”

Markkinoinnilla tuli olla Pöyhösen mielestä talon sisällä aito mandaatti toteuttaa asioita ja viedä niitä nopeasti päätökseen. Brändin identiteetti pitää olla hyvin määritelty, jotta ydin säilyy nopeissa muutoksissa. Suunnitelmallisuus korostuu ajassa, jossa on pakko reagoida nopeasti.

Miltä sitten näyttää markkinoinnin vallankumous vuonna 2021?

Pöyhönen liputti arvoista lähtevän markkinoinnin puolesta. Sotkas painotti yli rajojen tehtävää hyvää yhteistyötä. Toivonen korosti sellaista asioiden tekemistä, joista ihmiset välittävät.

”Nämä asiat ovat yleensä niitä, jotka vähän pelottavat. Jos ei pelota, idea ei ole riittävän hyvä”, Toivonen summasi.

Get Tomorrow Markkkinoinnin vallankumous screenshot

Katso tallenne keskustelusta ja tutustu Get the New Tomorrow -tapahtuman sisältöön

Tagit

Vieraskynä

Sinua voisi kiinnostaa myös

  • Tauno Tasalakkien aika on ohi – nyt markkinat kaipaavat rohkeutta

    Talousennusteet ovat jatkuvasti olleet ylimyönteisiä. Nyt paranemiseen on vihdoin syytä uskoa, kirjoittaa Omnicom Media Groupin Kari Tervonen.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    22.10.2025
    Lue lisää
  • Tuloksellista luovuutta ja kestävää brändin rakennusta

    Brändi on yrityksen tie asiakkaan sydämeen ja kannatteleva voima läpi muutosten. Siksi odotankin Effie-töiltä paitsi tuloksellisuutta ja luovuutta, myös aitoutta ja osoitusta kestävästä brändin rakentamisesta, kirjoittaa Effie Awards Finland 2025 -päätuomari Annika Payn.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    8.10.2025
    Lue lisää
  • Suomalainen markkinointi on kriisissä

    Työt tyhmentyvät, halventuvat ja ala houkuttelee yhä vähemmän, kirjoittaa työelämäprofessori Antti Vassinen Aalto-yliopistosta. Vassinen puhui aiheesta Sanoman Get Tomorrow Executive Forum -asiakastilaisuudessa.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    5.9.2025
    Lue lisää
  • Effie-kilpailussa on kyse koko markkinointialan yhteisestä oppimishetkestä

    Kilpailut luovat yhteistä kulttuuria ja muistuttavat siitä, että markkinointi ja viestintä eivät ole irrallinen osa liiketoimintaa, vaan sen kasvun moottoreita, kirjoittavat Marketing Finlandin Riikka-Maria Lemminki ja Sanoman Leena Koskinen.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä Omakynä Vieraskynä
    Julkaistu
    3.9.2025
    Lue lisää
  • Näin Grand Oneen ilmoitettiin töitä – tilastoja ja trendejä

    Alan haastava vuosi heijastui kilpailuun vain vähän. Kaikki avainluvut kasvoivat. Tilastoja avaa kilpailun tuottaja Rami Ahonen.

    Tagit

    Digiratkaisut Vieraskynä
    Julkaistu
    28.2.2025
    Lue lisää
  • Nämä ovat markkinoinnin trendit vuonna 2025

    Joukko markkinoinnin ammattilaisia suuntaa katseensa vuoteen 2025. Näkemyksissä nousevat esiin tekoälyn kehitys, asiakasymmärrys, brändin rakentaminen ja kulutuskäyttäytymisen muutos.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä Trendit 2025 Vieraskynä
    Julkaistu
    22.1.2025
    Lue lisää
  • Verkkokaupan trendit 2025: Elämyksellisyys, asiakasymmärrys, tekoäly, kumppanuudet ja vastuullisuus

    Verkkokaupan asiantuntijat kertovat, mitkä ovat verkkokaupan trendit ja menestyksen avaimet vuonna 2025.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä Trendit 2025 Vieraskynä
    Julkaistu
    15.1.2025
    Lue lisää
  • Mitättömän mainonnan hinta

    Lähes 700 miljoonaa euroa markkinointi-investoinneista jättää suomalaiset kylmiksi. Dagmarin strategi Leena Koskinen analysoi, miten tähän on tultu ja miten sadat miljoonat eurot saadaan tuottamaan paremmin.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    9.12.2024
    Lue lisää
  • Markkinalähtöisyydelle on helppo nyökkäillä − mutta toteutus vaatii näitä viittä radikaalia muutosta

    Markkinalähtöisyys, tai paremminkin sen puute, nostetaan usein esiin leimallisesti suomalaisten yritysten heikkoutena, kirjoittaa Kuulas Helsingin Emilia Lillberg.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    11.10.2024
    Lue lisää
  • Oikeissa töissä

    Effie on koko alalle todellinen näytön paikka, ja henkilökohtaisesti lupaan, että otamme siitä kaiken irti juhlimalla helmikuussa 2025 ei vain oivaltavia kampanjoita, vaan myös yrityksiä, joille markkinointiin panostaminen on strateginen päätös ja liiketoiminnan ajuri, kirjoittaa Effie Awards Finland 2024 -kilpailun päätuomari Elli Tuominen.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    8.10.2024
    Lue lisää
  • Markkinointi kasvun tuojana − viisi keskeistä ajuria

    Mitä markkinoinnin asettaminen kasvusuunnitelmien ytimeen tarkoittaa? Nappaa talteen Dentsun Anna Salon vinkit.

    Tagit

    Markkinoinnin suunnittelu Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    23.9.2024
    Lue lisää
  • Luovuuden ja tuloksellisuuden liitto: Miksi Effie on tärkeämpi kuin koskaan?

    Luovuus on markkinoinnin sydän, joka onnistuessaan inspiroi, innostaa ja liikuttaa sekä tuo entistä parempia tuloksia, kirjoittavat Riikka-Maria Lemminki ja Leena Koskinen.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä Omakynä Vieraskynä
    Julkaistu
    2.9.2024
    Lue lisää
    Sanoma

    Markkinoinnin kumppani kaikenlaisille yrityksille.

    Saat meiltä mutkattomasti markkinointiin ja mainontaan liittyviä palveluja ja ratkaisuja – niin paikallisesti kuin valtakunnallisesti.

    Closure

    • Etusivu
    • Ajankohtaista
    • Alueellinen mainonta
    • Asiakastarinat
    • Mediat ja palvelut
    • Tietopankki
    • Suunnittelijan työkalut
    • Osta mainontaa
    • Yhteystiedot
    • Ota yhteyttä

    Yrityspalvelu mainostaja- ja toimistoasiakkaille
    Arkisin klo 8-16

    yrityspalvelu@sanoma.fi

    010 80 80 85

    Soitto yrityspalveluun maksaa paikallisverkko- tai matkapuhelinmaksun verran.

    • Facebook
    • Linkedin

    Footer menu

    • Tietosuoja
    • Responsible Disclosure Statement

    ©2025 Sanoma Media Finland