Hyppää pääsisältöön
Sanoma
  • Suomeksi Fi FI - Suomeksi
  • In English En EN - In English
  • Sanoma Ad Manager
    Digimainonnan kotimainen itseostokanava
  • Sanoma Media B2B
    Mediaratkaisut ja markkinoinnin palvelut
Kirjaudu sisään
  • Mediat & palvelut
    • Sanoman mediat
      • Aikakausmedia
      • Digimedia
      • Radio ja audio
      • TV ja video
      • Uutismedia
    • Mainonnan ratkaisut
      • Digimainonta
      • Natiivimainonta
      • Radio- ja audiomainonta
      • Printtimainonta
      • TV-mainonta
      • Tapahtumakumppanuudet
      • Videomainonta
    • Markkinoinnin palvelut
      • Asiakasymmärrys ja insight
      • Kasvupalvelu
      • Palvelut markkinointitoimistoille
    • Alueellinen mainonta
      • Uusimaa
      • Varsinais-Suomi
      • Etelä-Karjala & Etelä-Savo
      • Päijät-Häme & Kymenlaakso
      • Pirkanmaa & Kanta-Häme
      • Satakunta
      • Keski-Suomi
      • Lappi
      • Pohjois-Karjala & Pohjois-Savo
      • Etelä-Pohjanmaa, Keski-Pohjanmaa & Pohjanmaa
      • Pohjois-Pohjanmaa & Kainuu
    • SANOMA CONTENT STUDIO
      • Strateginen sisältömarkkinoinnin suunnittelu
      • Sisällöntuotanto kaikkiin kanaviin
      • Tähdet sisältöihisi
      • Tiimi
      • Yhteydenotto
  • Asiakastarinat
  • Ajankohtaista
    • Näkemyksiä markkinoinnista
    • Sanomista juuri nyt
    • Tilaisuudet ja webinaarit
  • Tietopankki
    • Toimialatietoa
      • Autot
      • Asuminen
      • Elintarvikkeet ja juomat
      • Erikoistavarakauppa
      • Finanssi
      • Lääkkeet ja hyvinvointituotteet
      • Matkailu ja liikenne
      • Tele
      • Työnantajakuva ja rekrytointimarkkinointi
      • Verkkokauppa
      • Viihde ja vapaa-aika
      • Vähittäiskauppa
      • Yritykseltä yritykselle - B2B-markkinointi
    • Tutkimustietoa
      • Suomalaiset mediankäyttäjinä
      • Mediakatsaus
    • Oppaat ja työkalut
      • Markkinoinnin vuosikello
      • Markkinoinnin termit
      • Kaikki oppaat ja työkalut
    • Vastuullisuus
    • Markkinoinnin trendit 2026
  • Suunnittelijan työkalut
    • Aineisto- ja varaustiedot
    • Poikkeusaikataulut
    • Hinnat ja myyntiehdot
      • Printtimainonta
      • Display- ja videomainonta
      • TV-mainonta
      • Radiomainonta
      • Myyntiehdot
    • Mediakortit
    • Ajankohtaista tuotetietoa
    • Sanoma Ad Manager -ohjeet
    • Ohjelmallinen ostaminen
    • Poliittinen ja yhteiskunnallinen mainonta
  • Osta mainontaa
    • Pyydä tarjous
    • Sanoma Ad Manager
    • Printti-ilmoitukset
    • Edut Suomen Yrittäjille
  • Yhteystiedot
Ota yhteyttä

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Ajankohtaista
  3. Näkemyksiä markkinoinnista

Miellyttämisen halu – heikkous vai vahvuus?

Kenellekään ei ole niin ihanaa tehdä töitä kuin sille, joka haluaa myös vastavuoroisesti kuunnella, ymmärtää ja luottaa, että kaikki tekevät parhaansa, kirjoittaa Grundlagen Sari Heinilä.
Sari Heinilä artikkelikuva
17.12.2021
Jaa:FacebookXLinkedin

47-vuotias markkinoinnin ammattilainen tässä päivää. Takana on yli 20 vuotta töitä markkinoinnin suunnittelun johtamisen parissa. Tästä ajasta lähes puolet meni uskoen, että tämän kuuluu olla paljon vaikeampaa, tai että tämähän pitää saada näyttämään vaikealta. Jotenkin todella älykkäältä. Monimutkaiselta. Vähän rakettitieteeltä. Vuokaavioita, blueprinttejä ja taulukoita. Kaikessa kuuluu näkyä signaaleja älykkyydestä, jopa nerokkuudesta. Koulujen ja kokemuksen kehittämä maalaisjärki ei riitä.

Onneksi ne ajat ovat nyt suhteellisen kaukana takana.

Koskaan en nimittäin ole ollut niin vanha kuin alle kolmekymppisenä. Heti kun täytin 29 sanoin olevani kolmekymmentä,  koska kuljinhan jo sitä kohti. Sitten olisin kulmahuonekelpoinen työaikuinen. Käytin bleisereitä ja korkokenkiä (vääristä syistä). Pinnan alla kuitenkin pelotti vähän, kun puhelin soi. Kuka siellä on, mitä se haluaa ja osaanko vastata fiksusti.

Samaan aikaan olin herkkä tulkitsemaan tilanteita. Aina antennit pystyssä sekä ääneen sanottujen että piiloviestien suhteen. Aina varmistamassa, että tiimikavereiden ja asiakkaiden tunteet ja tuntemukset tulevat huomioiduiksi ja odotukset mahdollisuuksien mukaan täytetyiksi. Välillä se on jopa raskasta. 

Halua kuunnella, ymmärtää ja toimia toisten parhaaksi sanotaan herkästi miellyttämisen haluksi, joka taas on olevinaan paha juttu. Miksi ihmeessä? Miellyttämisen halu ei nimittäin ole mielistelyä tai omista näkemyksistä ja ajatuksista tinkimistä. Se on herkkyyttä kuunnella ja empatiakykyä ymmärtää, miten kanssaihmiset asiat kokevat ja mihin se kokemus on johtamassa. Se voi olla jopa kaikkein tärkein työväline: kun ymmärtää, minkälaisia paineita ja pelkoja ihmisillä pinnan alla on, pystyy ratkaisemaan väärien ongelmien sijaan oikeita.

Kehityskeskustelussa kolmekymppisenä sanottiin, että “jos sä ikinä haluat esimieheks ni sun pitää olla kovempi ja hankkia itelles auktoriteettia eikä olla niin pehmee”. Silloin ymmärsin, että jos esimiesasemassa tulee olla kova, niin en halua esimieheksi. No, toisinhan siinä matkan varrella kävi.

Kovaa minusta ei kuitenkaan tullut eikä toivottavasti tulekaan. Esimiesaseman pitäisi olla ennen kaikkea palvelurooli. Se ei ole palkinto hyvin tehdystä työstä vaan velvoite ja kunnia tehdä parhaansa oman porukkansa puolesta ja kääntää katseet samaan suuntaan. Esimies laittaa muiden edun työyhteisössä oman etunsa tavoittelun edelle ja uskoo, että se johtaa yhteiseen hyvään. Erityisen hyvään se johtaa, kun porukalla on töissä turvallinen ympäristö luottaa itseensä ja muihin juuri sellaisena kuin he ovat. Pomo ei saa ikinä pomottaa eikä alainen saa koskaan olla kenenkään silmissä alamainen. Kaikki päätökset eivät ole kivoja, mutta taitava ja tunneälykäs esimies muistaa kohdella silti ihmisiä ihmisinä samalla kun käsittelee asiat asioina.

Sama pätee yhteistyön johtamiseen yritysten välillä. Asiakas, joka kohtelee kumppaniaan itsensä rinnalla tasavertaisena haasteidensa ratkojana, on voittava. Kenellekään ei ole niin ihanaa tehdä töitä kuin sille, joka haluaa myös vastavuoroisesti kuunnella, ymmärtää ja luottaa, että kaikki tekevät parhaansa. Parhaimmillaan toimisto on maksettu oppositio, jonka kanssa yhteiset sessiot sekä yhteinen arki ovat molemmin puolin lämpimiä ajatuksia herättävää kanssakäymistä, jota leimaa onnistumisen tunne. Huonoimmillaan yhteistyötä taas leimaa tunne siitä, että tekeminen muistuttaa enemmän yllä mainittua pomottamisen ja alamaisuuden kulttuuria kuin samassa veneessä samaan suuntaan soutamista.

Sanonpa vielä senkin, että kiltit ihmiset ovat ihan parhaita. Miten ihmeessä kiltteydestäkin on joskus tehty kirous? Suurimman jäljen ihminen nimittäin jättää tähän maailmaan sillä, miten kohtelee muita. Soolona on vaikea saavuttaa niin merkittäviä asioita, että ihminen niistä tunnetaan. Mutta kenet tahansa meistä voidaan tuntea joko kusipäänä tai hyvänä tyyppinä, eikä siihen tarvita edes tiimityötä. Kusipäätkin muistetaan, mutta hyviä tyyppejä kaivataan. Ja jännä juttu on sekin, että muut auttavat ja tukevat mieluummin hyvää tyyppiä kuin kusipäätä.

Annetaan siis hyvän kiertää. Hyvää joulun aikaa.                                               

Pitkän toimistotaustan omaava Sari Heinilä on brändi- ja markkinointitoimisto Grundlagen strategiajohtaja sekä Helsingin toimiston vetäjä. Aiemmin hän toimi McCann Helsingin toimitusjohtajana ja sitä ennen hasan & partnersin sekä TBWA\Helsingin johtoryhmissä ja asiakkuusjohtajana.

Tagit

Näkemyksiä Vieraskynä

Sinua voisi kiinnostaa myös

  • Ei mulle kannata mainostaa, eihän?

    Jos et mainosta meille yli 55-vuotiaille, et ehkä ymmärrä kuka Suomessa oikeasti ostaa, Päivi Puotiniemi kirjoittaa.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    13.11.2025
    Lue lisää
  • Yhdessä kohti vaikuttavampaa markkinointia – Sanoma Agency Partner tiivistää Sanoman ja markkinointitoimistojen yhteistyötä

    Sanoma lanseeraa Sanoma Agency Partner -kumppanuuden, joka tarjoaa kaikenkokoisille toimistoille työkaluja, tietoa ja asiantuntijaosaamista – maksutta ja helposti.

    Tagit

    Näkemyksiä
    Julkaistu
    11.11.2025
    Lue lisää
  • Tauno Tasalakkien aika on ohi – nyt markkinat kaipaavat rohkeutta

    Talousennusteet ovat jatkuvasti olleet ylimyönteisiä. Nyt paranemiseen on vihdoin syytä uskoa, kirjoittaa Omnicom Media Groupin Kari Tervonen.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    22.10.2025
    Lue lisää
  • Tuloksellista luovuutta ja kestävää brändin rakennusta

    Brändi on yrityksen tie asiakkaan sydämeen ja kannatteleva voima läpi muutosten. Siksi odotankin Effie-töiltä paitsi tuloksellisuutta ja luovuutta, myös aitoutta ja osoitusta kestävästä brändin rakentamisesta, kirjoittaa Effie Awards Finland 2025 -päätuomari Annika Payn.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    8.10.2025
    Lue lisää
  • EU-komissio ja yhdysvaltalaiset teknologiayhtiöt aiheuttavat ongelmia yhteiskunnalliselle mainonnalle 

    EU:n uusi poliittisen mainonnan lainsäädäntö astuu voimaan 10.10. Komissio tuskin ymmärsi lakia tehdessään, että esimerkiksi hyväntekeväisyysjärjestöjen varainkeruu vaikeutuu lain myötä, Jaakko Kuivalainen kirjoittaa. 

    Tagit

    Digiratkaisut Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    19.9.2025
    Lue lisää
  • Suomalainen markkinointi on kriisissä

    Työt tyhmentyvät, halventuvat ja ala houkuttelee yhä vähemmän, kirjoittaa työelämäprofessori Antti Vassinen Aalto-yliopistosta. Vassinen puhui aiheesta Sanoman Get Tomorrow Executive Forum -asiakastilaisuudessa.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    5.9.2025
    Lue lisää
  • Markkinoinnin muutosvoimat Suomessa – mitä kuluttajat odottavat yrityksiltä?

    Markkinointi ei voi vain reagoida, sen täytyy johtaa muutosta. Markkinointistrategi Reetta Thurman nosti esiin Sanoman Get Tomorrow Executive Forum -asiakastapahtuman puheenvuorossaan kolme keskeistä kuluttajakäyttäytymistä muokkaavaa teemaa.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    4.9.2025
    Lue lisää
  • Effie-kilpailussa on kyse koko markkinointialan yhteisestä oppimishetkestä

    Kilpailut luovat yhteistä kulttuuria ja muistuttavat siitä, että markkinointi ja viestintä eivät ole irrallinen osa liiketoimintaa, vaan sen kasvun moottoreita, kirjoittavat Marketing Finlandin Riikka-Maria Lemminki ja Sanoman Leena Koskinen.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä Omakynä Vieraskynä
    Julkaistu
    3.9.2025
    Lue lisää
  • Kiinnity iloon – tv-ohjelmayhteistyö tekee brändistäsi osan elämystä

    TV-viihde tavoittaa laajasti eri kohderyhmiä vastaanottavaisessa mielentilassa. Kun kiinnityt tv-viihteeseen, kiinnityt iloon ja stressittömyyteen, Tuomo Sinkkonen kirjoittaa.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä TV & video
    Julkaistu
    2.9.2025
    Lue lisää
  • Markkinointijohtaja on kasvun ja muutoksen strateginen osaaja

    Markkinointi on liiketoiminnan strateginen työkalu, ei operatiivinen tukirooli, Teea Björklund kirjoittaa.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    20.8.2025
    Lue lisää
  • Tekoälypäänsärkyä näköpiirissä?

    Markkinointi, asiakaspalvelu, datan käsittely ja analysointi, ostokäyttäytyminen analysointi...tekoäly muuttaa näitä kaikkia huimaa tahtia. Tässä nopeassa teknologiamyllerryksessä on erittäin helppo kokea riittämättömyyttä, kirjoittavat Sanoman Kasvupalvelun Marjaana Himma ja Jenni Tamminen.

    Tagit

    Digiratkaisut Google Ads Markkinoinnin suunnittelu Näkemyksiä Omakynä Somemainonta
    Julkaistu
    19.8.2025
    Lue lisää
  • Mikä ihmisiä oikeasti kiinnostaa? Näin teet kunnastasi puheenaiheen

    Kuntamarkkinoija, mitä jos sloganien sijaan nostaisit esiin kuntasi persoonan? Natiivimainonnalla kerrot oikeista asioista syvällisesti, yllättävästi ja viihdyttävästi, kirjoittaa Sanoma Content Studion luova tuottaja Tiina Saari.

    Tagit

    Aikakausmedia Näkemyksiä Natiivimainonta Omakynä Uutismedia
    Julkaistu
    11.8.2025
    Lue lisää
    Sanoma

    Markkinoinnin kumppani kaikenlaisille yrityksille.

    Saat meiltä mutkattomasti markkinointiin ja mainontaan liittyviä palveluja ja ratkaisuja – niin paikallisesti kuin valtakunnallisesti.

    Closure

    • Etusivu
    • Ajankohtaista
    • Alueellinen mainonta
    • Asiakastarinat
    • Mediat ja palvelut
    • Tietopankki
    • Suunnittelijan työkalut
    • Osta mainontaa
    • Yhteystiedot
    • Ota yhteyttä

    Yrityspalvelu mainostaja- ja toimistoasiakkaille
    Arkisin klo 8-16

    yrityspalvelu@sanoma.fi

    010 80 80 85

    Soitto yrityspalveluun maksaa paikallisverkko- tai matkapuhelinmaksun verran.

    • Facebook
    • Linkedin

    Footer menu

    • Tietosuoja
    • Responsible Disclosure Statement

    ©2025 Sanoma Media Finland