RH Kylmätekniikka tuplasi liikevaihtonsa investoimalla voimakkaasti markkinointiin
“Kun tulin taloon, homma oli siinä pisteessä, että markkinoinnin suhteen suunta ei voinut olla kuin ylöspäin”, kuvailee Joni Puskala RH Kylmätekniikalta yrityksen lähtötilannetta.
Google-mainontaa oli tehty vuosien aikana satunnaisesti muutaman sadan euron kuukausibudjetilla ilman suurempia tuloksia. Vuonna 2023 kelkka haluttiin kääntää täysin, ja avuksi otettiin Sanoman monipuoliset mainoskanavat ja markkinointiosaaminen.
“Me toimimme päinvastoin kuin moni muu yritys eli emme tinkineet heikkona aikana markkinoinnista vaan investoimme siihen. Ymmärsimme, että tarvitsemme liidivirtaa tai meillä ei ole töitä. Investoitu summa on tullut moninkertaisena takaisin”, Puskala kiittelee.
Sanoma on toteuttanut RH Kylmätekniikalle perinteisen Google-mainonnan lisäksi näyttöpohjaista bannerimainontaa laajassa digiverkostossa, jolloin mainokset näkyvät esimerkiksi hs.fissä ja is.fissä.
Kolmen kuukauden mittainen kampanja ajoitettiin ilmalämpöpumppujen kovimpaan myyntisesonkiin eli kevät-kesä -kaudelle. Samaan aikaan käynnistettiin kampanjat Facebookissa ja Instagramissa, jotta sivustolle saatiin liikennettä. Retarketingin, eli uudelleenmarkkinoinnin avulla sivustokävijät on pyritty tavoittamaan uudelleen myöhemmin.
Avuksi otettiin oma asiantuntija osana Google Ads premium -palvelua
RH Kylmätekniikalla on käytössään Sanoman Google Ads premium -palvelu, joka sisältää henkilökohtaisen Google-suunnittelijan. Asiantuntija pitää mainoskampanjoista ja seurannasta huolta asiakkaan puolesta.
“Soittelin asiakaspäällikkö Santeri Saloselle, niin paljon, että hän kehotti meitä ottamaan oman Google-suunnittelijan. Olemme olleet Nico Henrikssoniin todella tyytyväisiä. Häneltä tulee hyviä ideoita ja homma on toiminut.”
Puskala saa kuukausittain automaattisen raportin tehdyistä toimenpiteistä ja tuloksista, ja lisäksi sähköpostiin kilahtaa säännöllisesti Nicon kasaama raportti.
“Nico hoitaa pääosin kaikki toimenpiteet, mutta saatan välillä kommentoida esimerkiksi raportteja ja käymme asioita läpi sähköpostitse tai puhelimitse. Hänet saa aina hyvin kiinni”, Puskala kiittelee.
Lämpöpumppuala on voimakkaasti sesonkibisnestä, joten vaihtelua yhteydenottojen ja sivustokävijöiden määrässä tulee paljon vuoden mittaan.
“Huomaan kyllä heti, jos tulee vähemmän kyselyitä ja olen yhteydessä Nicoon. Häneltä tulee yleensä hyviä ideoita, mitä voidaan kokeilla ja hän hoitaa kampanjoiden muutokset ja seurannan.”
Muutos markkinan kilpailutilanteessa johti toimenpiteisiin
Puskala kertoo, että vuosi 2023 oli ensimmäinen vuosi koronan jälkeen, kun kilpailu lämpöpumppualalla kiristyi tosissaan.
“Korona-aikana soittoja tuli niin paljon, että mainonnalle ei ollut tarvetta. Eli meidän alallamme korona toi positiivisia vaikutuksia”, hän sanoo.
Koronan jälkeen tilanne muuttui, sillä alalle on tullut lisää toimijoita, kysyntä on ollut vähäisempää, korot ovat nousseet ja kuluttajilla raha on ollut tiukassa.
“Sen vuoksi on ehdoton asia, että näkyvyys verkossa on kunnossa. Keskitymme erityisesti kuluttajamarkkinaan, joten verkkonäkyvyys on kaikki kaikessa. Alalle on helppo tulla, mutta jos näkyvyys ei ole kunnossa, ei ole mahdollisuuksia pysyä alalla kovin pitkään”, Puskala sanoo.
Liikevaihto tuplaantui ja liidien määrä moninkertaistui
RH Kylmätekniikan liikevaihto oli toissa vuonna 360 000 euroa ja viime vuonna 630 000 euroa, joten se on lähes kaksinkertaistunut tehtyjen toimenpiteiden seurauksena.
Myös verkosta tulevien liidien määrä on moninkertaistunut.
“Suurin osa asiakkaista, yli 90 %, on tullut oman liidihankinnan kautta, kun edellisellä kaudella suurin osa liideistä tuli muita väyliä pitkin, esimerkiksi maahantuojilta ja muilta yhteistyökumppaneilta.”
Myös sivuston kävijämäärät ovat kasvaneet räjähdysmäisesti. Puskala on erittäin tyytyväinen saavutettuihin tuloksiin, sillä mainontaan sijoitetut eurot ovat tulleet moninkertaisena takaisin.
Puskalalla on itsellään taustalla kaupallinen tutkinto, joten hänellä on ymmärrystä markkinoinnista. “Olen saanut uutta oppia ihan mielettömän määrän tässä matkan varrella.”
Henkilökohtainen palvelu saa kiitosta
Puskala kokee erittäin hyvänä asiana, että yhteyshenkilöt, Santeri ja Niko, ovat pysyneet koko ajan samoina ja heidät saa helposti kiinni.
“Uuden ihmisen kanssa kaikki olisi formaalimpaa. Nyt voin soittaa Santerille vaikka illalla. Pidän siitä, että yhteistyökumppanin kanssa suhde kehittyy henkilökohtaisemmalle tasolle ja voidaan luopua etiketeistä”, hän sanoo.
Puskalan mukaan yhteistyö Sanoman kanssa on toiminut kaikin puolin erinomaisesti.
“Olen ollut erityisen tyytyväinen Santeriin, joka on ollut alusta asti mukana ja tuntee meidän tilanteemme ja tarpeemme hyvin. Hän on joutunut varmasti kestämään pommitusta ja kyselyitä täältä suunnasta, mutta kaikki on aina hoitunut hienosti”, Puskala kiittelee.
Puskala on ollut tyytyväinen myös Sanoman Google Ads premium -palveluun ja omaan Google-suunnittelijaan.
“Jos minulla on ollut ongelmia tai kysymyksiä, niihin on tartuttu nopeasti. Myös se on ollut positiivista, että Nicolta on tullut oma-aloitteisesti ideoita ja kehitysehdotuksia. Sitä arvostan suuresti.”
Kiireiselle ja paljon liikkuvalle yrittäjälle myös kumppanin joustavuus on ollut tärkeä asia.
“Koska en ole sen alan asiantuntija ja otan palvelun ulkoa, niin onhan se ihanteellinen tilanne, että voin heittää pallon täysin ulkoiselle toimijalle, jotta minun ei tarvitse murehtia ja tehdä sen eteen mitään”, hän summaa.
Millainen mainoskampanja sinulle saisi olla?
Saat meiltä mutkattomasti markkinointiin ja mainontaan liittyviä palveluja ja ratkaisuja – niin paikallisesti kuin valtakunnallisesti. Suunnitellaan sinulle toimiva ratkaisu yhdessä.