Hyppää pääsisältöön
Sanoma
  • Suomeksi Fi FI - Suomeksi
  • In English En EN - In English
  • Sanoma Ad Manager
    Digimainonnan kotimainen itseostokanava
  • Sanoma Media B2B
    Mediaratkaisut ja markkinoinnin palvelut
Kirjaudu sisään
  • Mediat & palvelut
    • Sanoman mediat
      • Aikakausmedia
      • Digimedia
      • Radio ja audio
      • TV ja video
      • Uutismedia
    • Mainonnan ratkaisut
      • Digimainonta
      • Natiivimainonta
      • Radio- ja audiomainonta
      • Printtimainonta
      • TV-mainonta
      • Tapahtumakumppanuudet
      • Videomainonta
    • Markkinoinnin palvelut
      • Asiakasymmärrys ja insight
      • Kasvupalvelu
      • Palvelut markkinointitoimistoille
    • Alueellinen mainonta
      • Uusimaa
      • Varsinais-Suomi
      • Etelä-Karjala & Etelä-Savo
      • Päijät-Häme & Kymenlaakso
      • Pirkanmaa & Kanta-Häme
      • Satakunta
      • Keski-Suomi
      • Lappi
      • Pohjois-Karjala & Pohjois-Savo
      • Etelä-Pohjanmaa, Keski-Pohjanmaa & Pohjanmaa
      • Pohjois-Pohjanmaa & Kainuu
    • SANOMA CONTENT STUDIO
      • Strateginen sisältömarkkinoinnin suunnittelu
      • Sisällöntuotanto kaikkiin kanaviin
      • Tähdet sisältöihisi
      • Tiimi
      • Yhteydenotto
  • Asiakastarinat
  • Ajankohtaista
    • Näkemyksiä markkinoinnista
    • Sanomista juuri nyt
    • Tilaisuudet ja webinaarit
  • Tietopankki
    • Toimialatietoa
      • Autot
      • Asuminen
      • Elintarvikkeet ja juomat
      • Erikoistavarakauppa
      • Finanssi
      • Lääkkeet ja hyvinvointituotteet
      • Matkailu ja liikenne
      • Tele
      • Työnantajakuva ja rekrytointimarkkinointi
      • Verkkokauppa
      • Viihde ja vapaa-aika
      • Vähittäiskauppa
      • Yritykseltä yritykselle - B2B-markkinointi
    • Tutkimustietoa
      • Suomalaiset mediankäyttäjinä
      • Mediakatsaus
    • Oppaat ja työkalut
      • Markkinoinnin vuosikello
      • Markkinoinnin termit
      • Kaikki oppaat ja työkalut
    • Vastuullisuus
    • Markkinoinnin trendit 2026
  • Suunnittelijan työkalut
    • Aineisto- ja varaustiedot
    • Poikkeusaikataulut
    • Hinnat ja myyntiehdot
      • Printtimainonta
      • Display- ja videomainonta
      • TV-mainonta
      • Radiomainonta
      • Myyntiehdot
    • Mediakortit
    • Ajankohtaista tuotetietoa
    • Sanoma Ad Manager -ohjeet
    • Ohjelmallinen ostaminen
    • Poliittinen ja yhteiskunnallinen mainonta
  • Osta mainontaa
    • Pyydä tarjous
    • Sanoma Ad Manager
    • Printti-ilmoitukset
    • Edut Suomen Yrittäjille
  • Yhteystiedot
Ota yhteyttä

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Ajankohtaista
  3. Näkemyksiä markkinoinnista

Markkinoinnin kaksi vähemmän puhuttua P:tä

Sanoma B2B:n Head of Marketing Leena Koskinen haluaa nostaa valokeilaan vanhojen ja uusien markkinoinnin P:n lisäksi vähemmän fokuksessa olleet menestystekijät, jotka hän on nimennyt markkinoinnin sosiaalisiksi P:ksi.
Leena Koskinen artikkelikuva
17.4.2023
Jaa:FacebookXLinkedin

E. Jerome McCarthy loi jo 1960-luvulla koko markkinointialaa muuttaneet 4P:tä ja markkinointimix -ajattelun. Näin oppien valossa itsekin valaistun 90-luvulla Runeberginkadulla. Opiskelujen jälkeisen työelämän reilut 25 vuotta markkinointitehtävissä ovat osoittaneet, että 4P-malli (product, price, place, promotion) ei ole vanhentunut yli 50 vuoden aikana vaan on yhtä relevantti tänä päivänä kuin ilmestyessään. 

30 vuotta myöhemmin Robert F. Lauteborn esitti oman versionsa ja muunnelman 4P:n mallista. Tätä hänen versiotaan kutsuttiin 4C:n malliksi (customer value, customer cost, communication ja convenience), joka oli määritelty myyjän sijaan asiakkaan näkökulmasta. Jostain syystä tämä 4C:n malli ei ole noussut vastaavanlaiseen menestykseen kuin edeltäjänsä.

Eka Ruola lanseerasi perinteisen 4P:n tueksi vuonna 2021 neljä uutta P:tä, jotka hän mainiosti nimesi emotionaalisiksi P:ksi McCarthyn luoman funktionaalisen 4P-mallin kylkeen. Ruolan neljä P:tä (people, purpose, platform ja passion) korostaa asiakaskokemuksen elinehtoa menestykselle, brändin merkityksellisyyden ja kerronnan alustan tärkeyttä sekä intohimoa ajaa näitä asioita. Allekirjoitan täysin myös nämä emotionaaliset P:t.

Haluaisin nostaa esille ja keskusteluun kaksi uutta, tai ainoastaan ehkä vähemmän esillä ollutta, P:tä McCarthyn funktionaalisten ja Ruolan emotionaalisten P:n lisäksi. Kutsutaan näitä kahta P:tä sosiaalisiksi P:ksi.

Ensimmäinen markkinoinnin sosiaalinen P on personnel ─ markkinoinnin tärkein kohderyhmä

Väitän, että markkinoinnin tärkein kohderyhmä on oma henkilöstö. Kaikki kaupalliset yritykset, joissa on enemmän kuin yksi työntekijä, havahtuvat siiten, että menestyäkseen täytyy voittaa oma henkilökunta puolelleen. Usko oman yrityksen tuotteisiin tai palveluihin on kriittistä. Aitous ja intohimo myyvät. 

Olen itse kokenut muun muassa Hartwallin vuosien aikana, että kun saa myynnin ja koko yrityksen hurmaantumaan uuteen tuotteeseen, kategoria voi kasvaa ensimmäisen vuoden aikana jopa 60 % ja voittaa Vuoden elintarvike -palkinnon. Koko henkilöstön merkitys myös edellä mainittuun asiakaskokemukseen on kriittinen, on sitten kyse logistiikasta, laskutuksesta, asiakaspalvelusta tai mistä tahansa muusta yrityksen osa-alueesta.

Henkilöstön puolelleen saaminen voi parhaimmillaan synnyttää lähes taikuutta. Tämän ovat tiedostaneet myös kansainväliset jätit. Unileverin Omo-brändin slogan ”dirt is good” on jalkautettu omalle henkilöstölle todella konkreettisesti. David Arkwright, entinen Global OMO Brand Director, käytti yli puolet ajastaan siihen, että paikalliset bränditiimit kokivat itse kuluttajainsightin eli käytännössä leikkivät mudassa, loivat taidetta ja pelasivat ulkopelejä, eli tekivät kaikkea sellaista, joista ei voi selviytyä puhtain vaattein. Tässä esimerkkiä myös meille suomalaisille markkinoijille.

Toinen markkinoinnin sosiaalinen P on partners – yksin voimme tehdä niin vähän 

Viisaus ei asu yhdessä ihmisessä. Sen totesi myös Steve Jobs: ”Great things in business are never done by one person. They are done by team of people”. Tällä joukkiolla ihmisiä Jobs eittämättä viittasi myös kumppaneihin.

Väitän, että moni markkinoija voisi hyödyntää kumppaneita vieläkin enemmän ja menestyä entistä paremmin. Kun kaikki markkinoijat ymmärtäisivät ammentaa sen mittavan ammattitaidon, tiedon ja intohimon, mitä kumppaneissa asustaa, työnteko olisi menestyksen lisäksi myös paljon hauskempaa. Tämän olen kokenut sekä markkinoijan että kumppanin roolissa. Omalla uralla isoimmat menestykset eivät koskaan ole tulleet yksin, eivätkä helposti. 

On kyse sitten luovasta kumppanista, mediatoimistosta, mediasta tai tutkimustoimistosta, kehotan kysymään enemmän, pyytämään apua useammin ja haastamaan tiukemmin. Hinkatkaa yhdessä niin kauan kuin on tarpeen lopputulos sellaiseksi, johon kaikki uskovat. Näin myös hyväksytään, että myös mahdollinen epäonnistuminen on yhteinen. 

Kumppanuus ei tässä kontekstissa tarkoita tasa-arvoista parisuhdetta. Kumppanuus edellyttää markkinoijalta johtajuutta. Hän on se, jonka haasteeseen haetaan ratkaisua, joka osoittaa luottamusta ja kylvää innostuksen siemenen. Hän on myös se, joka tekee lopulta päätöksen. 
Ehdotan, että seuraavaan markkinointistrategiaan tai toimintasuunnitelmaan otetaan nämä kaksi markkinoinnin sosiaalista P:tä mukaan, mikäli niitä ei ole siellä vielä huomioitu. Näin olemme taas yhden askeleen lähempänä menestystä.

Kirjoittaja on markkinointiin ja brändin rakentamiseen p….n intohimoisesti suhtautuva henkilö, jolla on kokemusta markkinoijan, toimiston sekä median puolelta.
 

Tagit

Näkemyksiä Omakynä

Sinua voisi kiinnostaa myös

  • Ei mulle kannata mainostaa, eihän?

    Jos et mainosta meille yli 55-vuotiaille, et ehkä ymmärrä kuka Suomessa oikeasti ostaa, Päivi Puotiniemi kirjoittaa.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    13.11.2025
    Lue lisää
  • Yhdessä kohti vaikuttavampaa markkinointia – Sanoma Agency Partner tiivistää Sanoman ja markkinointitoimistojen yhteistyötä

    Sanoma lanseeraa Sanoma Agency Partner -kumppanuuden, joka tarjoaa kaikenkokoisille toimistoille työkaluja, tietoa ja asiantuntijaosaamista – maksutta ja helposti.

    Tagit

    Näkemyksiä
    Julkaistu
    11.11.2025
    Lue lisää
  • Sisältömarkkinoinnin trendit 2026: viihteellinen sisältöstrategia ja AI-lieju mainittu!

    Sanoma Content Studion sisältöjohtaja Jenni Lieto paljastaa kolme tärkeintä nostoa sisältömarkkinoinnin tulevaisuudesta.

    Tagit

    Omakynä Sisältömarkkinointi Trendit 2026
    Julkaistu
    6.11.2025
    Lue lisää
  • Tauno Tasalakkien aika on ohi – nyt markkinat kaipaavat rohkeutta

    Talousennusteet ovat jatkuvasti olleet ylimyönteisiä. Nyt paranemiseen on vihdoin syytä uskoa, kirjoittaa Omnicom Media Groupin Kari Tervonen.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    22.10.2025
    Lue lisää
  • Tuloksellista luovuutta ja kestävää brändin rakennusta

    Brändi on yrityksen tie asiakkaan sydämeen ja kannatteleva voima läpi muutosten. Siksi odotankin Effie-töiltä paitsi tuloksellisuutta ja luovuutta, myös aitoutta ja osoitusta kestävästä brändin rakentamisesta, kirjoittaa Effie Awards Finland 2025 -päätuomari Annika Payn.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    8.10.2025
    Lue lisää
  • EU-komissio ja yhdysvaltalaiset teknologiayhtiöt aiheuttavat ongelmia yhteiskunnalliselle mainonnalle 

    EU:n uusi poliittisen mainonnan lainsäädäntö astuu voimaan 10.10. Komissio tuskin ymmärsi lakia tehdessään, että esimerkiksi hyväntekeväisyysjärjestöjen varainkeruu vaikeutuu lain myötä, Jaakko Kuivalainen kirjoittaa. 

    Tagit

    Digiratkaisut Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    19.9.2025
    Lue lisää
  • Suomalainen markkinointi on kriisissä

    Työt tyhmentyvät, halventuvat ja ala houkuttelee yhä vähemmän, kirjoittaa työelämäprofessori Antti Vassinen Aalto-yliopistosta. Vassinen puhui aiheesta Sanoman Get Tomorrow Executive Forum -asiakastilaisuudessa.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    5.9.2025
    Lue lisää
  • Markkinoinnin muutosvoimat Suomessa – mitä kuluttajat odottavat yrityksiltä?

    Markkinointi ei voi vain reagoida, sen täytyy johtaa muutosta. Markkinointistrategi Reetta Thurman nosti esiin Sanoman Get Tomorrow Executive Forum -asiakastapahtuman puheenvuorossaan kolme keskeistä kuluttajakäyttäytymistä muokkaavaa teemaa.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    4.9.2025
    Lue lisää
  • Effie-kilpailussa on kyse koko markkinointialan yhteisestä oppimishetkestä

    Kilpailut luovat yhteistä kulttuuria ja muistuttavat siitä, että markkinointi ja viestintä eivät ole irrallinen osa liiketoimintaa, vaan sen kasvun moottoreita, kirjoittavat Marketing Finlandin Riikka-Maria Lemminki ja Sanoman Leena Koskinen.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä Omakynä Vieraskynä
    Julkaistu
    3.9.2025
    Lue lisää
  • Kiinnity iloon – tv-ohjelmayhteistyö tekee brändistäsi osan elämystä

    TV-viihde tavoittaa laajasti eri kohderyhmiä vastaanottavaisessa mielentilassa. Kun kiinnityt tv-viihteeseen, kiinnityt iloon ja stressittömyyteen, Tuomo Sinkkonen kirjoittaa.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä TV & video
    Julkaistu
    2.9.2025
    Lue lisää
  • Markkinointijohtaja on kasvun ja muutoksen strateginen osaaja

    Markkinointi on liiketoiminnan strateginen työkalu, ei operatiivinen tukirooli, Teea Björklund kirjoittaa.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    20.8.2025
    Lue lisää
  • Tekoälypäänsärkyä näköpiirissä?

    Markkinointi, asiakaspalvelu, datan käsittely ja analysointi, ostokäyttäytyminen analysointi...tekoäly muuttaa näitä kaikkia huimaa tahtia. Tässä nopeassa teknologiamyllerryksessä on erittäin helppo kokea riittämättömyyttä, kirjoittavat Sanoman Kasvupalvelun Marjaana Himma ja Jenni Tamminen.

    Tagit

    Digiratkaisut Google Ads Markkinoinnin suunnittelu Näkemyksiä Omakynä Somemainonta
    Julkaistu
    19.8.2025
    Lue lisää
    Sanoma

    Markkinoinnin kumppani kaikenlaisille yrityksille.

    Saat meiltä mutkattomasti markkinointiin ja mainontaan liittyviä palveluja ja ratkaisuja – niin paikallisesti kuin valtakunnallisesti.

    Closure

    • Etusivu
    • Ajankohtaista
    • Alueellinen mainonta
    • Asiakastarinat
    • Mediat ja palvelut
    • Tietopankki
    • Suunnittelijan työkalut
    • Osta mainontaa
    • Yhteystiedot
    • Ota yhteyttä

    Yrityspalvelu mainostaja- ja toimistoasiakkaille
    Arkisin klo 8-16

    yrityspalvelu@sanoma.fi

    010 80 80 85

    Soitto yrityspalveluun maksaa paikallisverkko- tai matkapuhelinmaksun verran.

    • Facebook
    • Linkedin

    Footer menu

    • Tietosuoja
    • Responsible Disclosure Statement

    ©2025 Sanoma Media Finland