Hyppää pääsisältöön
Sanoma
  • Suomeksi Fi FI - Suomeksi
  • In English En EN - In English
  • Sanoma Ad Manager
    Digimainonnan kotimainen itseostokanava
  • Sanoma Media B2B
    Mediaratkaisut ja markkinoinnin palvelut
Kirjaudu sisään
  • Mediat & palvelut
    • Sanoman mediat
      • Aikakausmedia
      • Digimedia
      • Radio ja audio
      • TV ja video
      • Uutismedia
    • Mainonnan ratkaisut
      • Digimainonta
      • Natiivimainonta
      • Radio- ja audiomainonta
      • Printtimainonta
      • TV-mainonta
      • Tapahtumakumppanuudet
      • Videomainonta
    • Markkinoinnin palvelut
      • Asiakasymmärrys ja insight
      • Kasvupalvelu
      • Palvelut markkinointitoimistoille
    • Alueellinen mainonta
      • Uusimaa
      • Varsinais-Suomi
      • Etelä-Karjala & Etelä-Savo
      • Päijät-Häme & Kymenlaakso
      • Pirkanmaa & Kanta-Häme
      • Satakunta
      • Keski-Suomi
      • Lappi
      • Pohjois-Karjala & Pohjois-Savo
      • Etelä-Pohjanmaa, Keski-Pohjanmaa & Pohjanmaa
      • Pohjois-Pohjanmaa & Kainuu
    • SANOMA CONTENT STUDIO
      • Strateginen sisältömarkkinoinnin suunnittelu
      • Sisällöntuotanto kaikkiin kanaviin
      • Tähdet sisältöihisi
      • Tiimi
      • Yhteydenotto
  • Asiakastarinat
  • Ajankohtaista
    • Näkemyksiä markkinoinnista
    • Sanomista juuri nyt
    • Tilaisuudet ja webinaarit
  • Tietopankki
    • Toimialatietoa
      • Autot
      • Asuminen
      • Elintarvikkeet ja juomat
      • Erikoistavarakauppa
      • Finanssi
      • Lääkkeet ja hyvinvointituotteet
      • Matkailu ja liikenne
      • Tele
      • Työnantajakuva ja rekrytointimarkkinointi
      • Verkkokauppa
      • Viihde ja vapaa-aika
      • Vähittäiskauppa
      • Yritykseltä yritykselle - B2B-markkinointi
    • Tutkimustietoa
      • Suomalaiset mediankäyttäjinä
      • Mediakatsaus
    • Oppaat ja työkalut
      • Markkinoinnin vuosikello
      • Markkinoinnin termit
      • Kaikki oppaat ja työkalut
    • Vastuullisuus
    • Markkinoinnin trendit 2026
  • Suunnittelijan työkalut
    • Aineisto- ja varaustiedot
    • Poikkeusaikataulut
    • Hinnat ja myyntiehdot
      • Printtimainonta
      • Display- ja videomainonta
      • TV-mainonta
      • Radiomainonta
      • Myyntiehdot
    • Mediakortit
    • Ajankohtaista tuotetietoa
    • Sanoma Ad Manager -ohjeet
    • Ohjelmallinen ostaminen
    • Poliittinen ja yhteiskunnallinen mainonta
  • Osta mainontaa
    • Pyydä tarjous
    • Sanoma Ad Manager
    • Printti-ilmoitukset
    • Edut Suomen Yrittäjille
  • Yhteystiedot
Ota yhteyttä

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Ajankohtaista
  3. Näkemyksiä markkinoinnista

Sekasin ja vapaa huolista niin ku Barbie

Cha cha cha. Länsimaisen estetiikan valtavirta on kääntymässä minimalismista värikkäämpään ja moninaisempaan suuntaan, kirjoittaa OMG:n Kari Tervonen.
7.6.2023
Jaa:FacebookXLinkedin

Iloisempi ilmaisu heijastelee myös kasvavaa torjuntaa eri poliittisilta ilmansuunnilta tuputettavaa tiukkapipoisuutta kohtaan. Niin autoritäärisissä maissa kuin demokratioissa on etenkin nuorten aikuisten keskuudessa voimistuva trendi tehdä elämässään päätöksiä ja ilmaista omia ajatuksiaan rennosti niiden oikeellisuudesta välittämättä.  

Henkinen virtaus on muuttumassa iloisemmaksi

Viime viikkoina olemme saaneet lukea uutisotsikoita suomalaisten köyhtymisestä. Ostovoiman jyrkin pudotus nähtiin jo viime syksynä, ja on hieman outoa, että siitä puhutaan nyt uutena asiana. Päinvastoin maalis-toukokuussa sekä Suomessa että USA:ssa palkkasumma nousi pitkästä aikaa edellisvuoteen nähden hintoja enemmän. Toisen keskeisen veturimaan eli Kiinan talous on vihdoin viiden prosentin kasvuvauhdissa. Talouden kasvunäkymä on toki edelleen ohut, valtiontalous vaikeuksissa, perusinflaatio ja korot yhä korkealla, mutta suomalaisten kuluttajien ja sijoittajien mielialojen toistaiseksi synkin hetki nähtiin jo lokakuussa 2022.

Toki ostovoiman laskun vuoksi säästömoodi on päällä jyrkkänä joka viidennellä suomalaisella ja loivana joka toisella sen päälle. Ruoan ja energian hintoja seurataan edelleen tarkasti, minkä näkee siitäkin, että useimmin noteerattuja mainostajia huhtikuun tutkimuksessa olivat S-ryhmä ja Vattenfall.

Mutta reippaasti vaan vihreää boleroa päälle. Jos talous kääntyikin viime syksynä niukempaan aikaan, on ajan henkinen virtaus sentään muuttumassa pykälää iloisemmaksi.

Ikävaiheella on vahva vaikutus elämäntyyliin

Ikä selittää elämäntyyliä vahvasti. Nuoret ovat ihmissuhde- ja ulkonäkökeskeisiä, bränditietoisia ja kulutusorientoituneita oman tulevaisuutensa rakentajia. Ruuhkavuosia elävät kamppailevat arkipaineidensa kanssa eniten. Kauppias, joka pystyy järjestämään heille aikaa ja rauhaa ostaa, on vahvoilla. Nuoret lapsiperheet tuskailevat eniten rahan riittävyydenkin kanssa, ja korkojen nousu on monille suurin mielenriesa juuri nyt. Irtiotto arkipaineista ja työuran vaihdos ihan toisenlaiseen ammattiin toteutetaan kaikkein useimmin 40-vuotiaana, paradoksaalisesti juuri kun kokemus ja ikä ovat ihanteellisia vanhan työn osalta ja stressi suurinta.

Viisikymppiset suomalaiset hakevat elämäänsä toteuttamisen arvoisia innostavia uusia haaveita ja ovat niitä keksiville kauppamiehille otollinen kohderyhmä. Hyväkuntoiset eläkeläiset ovat tutkimusten mukaan suomalaisista tyytyväisimpiä elämäänsä, ja uskallan väittää tämän ryhmän olevan monen toimialan ylenkatsoma kuluttajaryhmä – autokauppiaita lukuun ottamatta.

Palveluiden kulutus kasvaa

Vapaa-ajan palvelukulutus vetää tällä hetkellä jonkin verran tavarakulutusta paremmin. Erityisesti omasta tärkeimmästä harrastuksesta tinkiminen on tuiki harvinaista. Kaikki missä yhdistyy fyysinen ja henkinen mielihyvä, menestyy verrattain hyvin. Jokainen tuote, joka liitetään itsensä toteuttamiseen tai oman terveyden edistämiseen nautinnollisesti, pärjää kulusäästöjenkin keskellä. 

Koskemattomin kulutuksen kohde on nopeat tietoliikenneyhteydet – jopa lääkemenojakin karsitaan tuplasti useammin. Huomattavasti useampi suomalainen on rohkaistunut pyytämään keväällä pomoltaan palkankorotusta kuin hidastanut omaa verkkoaan halvemmalla sopimuksella.

Maailmantalouden kasvun polkaisevat tänä tai ensi vuonna käyntiin älykkään digitaalisen teknologian nopea kehitys sekä puhtaan energian ja tuotantotapojen investoinnit. Suomi on ilmoittautunut vahvasti mukaan molempiin voittaviin sarjoihin myönteisellä suhtautumisella uusiin energiainvestointeihin ja kouluttamalla verrattain hyvän määrän ICT-väkeä. Turvallisuus- ja innovaatiopolitiikassa toisensa uudelleen löytäneillä Pohjoismailla on varsin vahva yhteinen kestävän kehityksen teknologiavisio, ja maailman mittakaavassa pienten maiden yhteistyö on voimaa.

Huoli ympäristön tilasta säilyy

Mielialat ja yöt muuttuvat valoisammiksi, mutta ympäristöhuolet eivät katoa. Tämä tarkoittaa Suomen taloudelle myös kasvumahdollisuuksia. Jatkuvasta Ukrainan sotatilasta huolimatta huoli ympäristöstä ja luonnontilasta on noussut pitkästä aikaa jälleen suuremmaksi kuin huoli Suomen sotilaallisesta turvallisuudesta tai sitä edeltänyt kahden vuoden koronahuoli.

Huolestuneisuus ympäristöstä ei ole valtavasti näkynyt ostopäätöksissä, koska vähintään samaan vauhtia on noussut skeptisyys yritysten viherpesua kohtaan. Useimmin suomalaiset kiinnittävät huomiota vastuullisuuteen elintarvikkeiden, vaatteiden, pesuaineiden ja sähkön hankinnoissa. Ja onneksi ympäristövastuullisuuden markkinointiviestinnässä on jo käynnissä selvä kehitysharppaus parempaan.

Ympäristön tilan suhteen välinpitämättömiä tai täysin kyynistyneitä suomalaisia on vain joka kymmenes, mutta tosi kovaäänisiä he kyllä ovat.

Sosiaalisen median titaanit ottavat osumaa

Vaikka työllisyys Suomessa on huipputasolla, työpaikkansa jatkuvuudesta huolestuneiden määrä on yli kaksinkertaistunut viime elokuusta.  Kun huoli työpaikoista kasvaa, USA:ssa on nousemassa vastalääkkeeksi nuorison keskuudessa uusi minitrendi. Funempoyment tarkoittaa asennetta ottaa kohdalle mahdollisesti osuva työttömyys rennosti ja nauttia sen hyvistä puolista. Ahkeran luterilaisen etiikan suomalaisille sanakin on jo silkkaa jumalanpilkkaa.

Sosiaalinen media teki kansalaisista jonkinsorttisia oman elämänsä päätoimittajia. Tekoälyn vauhdittamaa tuotamme kuvia ja tekstiä kiihtyvää vauhtia, paljon enemmän kuin kukaan haluaa seurata. Ja vielä enemmän ja nopeammin omaa huttua tuottavat yritykset. Kaikkialle punkevien henkilökohtaista dialogia taitavasti käyvien robottien ja sisällöntuotannon räjähdyksen myötä koko digitaalinen media ottaa harppauksen uutta aikaa kohti, ja voittamattomina titaaneina pidetyt Google, Facebook, Instagram ja kumppanit voivat ottaa yllättävän nopeasti osumaa, kun kuluttajien käytös muuttuu.

Toivoisin suomalaisilta vallanpitäjiltä todella ennakkoluulottomia ja näkemyksellisiä ratkaisuja suomalaisen median vahvistamiseksi nyt, kun toimenpiteillä on vielä kohtalaisen hyvät mahdollisuudet vaikuttaa.

Oston harkintaan käytetty aika lyhenee

Tietoa on tarjolla ennätysmäärä, mutta halua käsitellä sitä omilla aivoilla on kovin rajallinen määrä. Arkikäyttäytymisemme ei muutu fiksummaksi. Ostaminenkin on tiedon määrästä huolimatta entistä sattumanvaraisempaa. Isompien tavaroiden ostopäätöstä harkitaan loppusuoralla kymmenen sekunnin verran, ja kaikkineen tuotteen hakuun ja valintaan käytetään aikaa keskimäärin neljä minuuttia. Ostaminen on pikamatka, oli sitten kyseessä verkkokauppa tai kivijalkamyymälä.

Kun oston harkintaan käytetty aika lyhenee, valituksi tulee usein vahva mieleinen brändi tai kauppiaan päällimmäiseksi nostama riittävän edullinen ja riittävän hyvä tuote. Mainostajat ovat maailmanlaajuisesti viimeinkin siirtäneet markkinapanoksiaan 2023 aikana lisää pitempiaikaiseen tunnettuuden ja haluttavuuden rakentamiseen – ja toisaalta kauppakanavassa markkinointiin. Jos tuotetta ei tunneta, ei sen ostoa voida harkita. Tai sitten on oltava kaupassa päällimmäisenä tyrkyllä.

Maailman ongelmia halutaan kesällä 2023 ratkoa hyväntuulisina ja kauniisti pukeutuneina. Kesän varmaksi hittituotteeksi voi povata Pina Coladan ja radan ohella toisenlaista voimaantumista ja kauneusihannetta symboloivaa Barbie-tilpehööriä. Muovinuken suosio saavuttaa huippunsa Barbie-elokuvan ensi-illan myötä heinäkuussa, kun onnellisuustutkimuksien paalupaikkaa pitävä suomalainen on taatusti onnellisimmillaan.

Kari Tervonen toimii maailman suurimpiin markkinoinnin asiantuntijayrityksiin kuuluvan Omnicom Media Groupin Suomen tutkimus- & strategiajohtajana.

Tagit

Näkemyksiä Vieraskynä

Sinua voisi kiinnostaa myös

  • Ei mulle kannata mainostaa, eihän?

    Jos et mainosta meille yli 55-vuotiaille, et ehkä ymmärrä kuka Suomessa oikeasti ostaa, Päivi Puotiniemi kirjoittaa.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    13.11.2025
    Lue lisää
  • Yhdessä kohti vaikuttavampaa markkinointia – Sanoma Agency Partner tiivistää Sanoman ja markkinointitoimistojen yhteistyötä

    Sanoma lanseeraa Sanoma Agency Partner -kumppanuuden, joka tarjoaa kaikenkokoisille toimistoille työkaluja, tietoa ja asiantuntijaosaamista – maksutta ja helposti.

    Tagit

    Näkemyksiä
    Julkaistu
    11.11.2025
    Lue lisää
  • Tauno Tasalakkien aika on ohi – nyt markkinat kaipaavat rohkeutta

    Talousennusteet ovat jatkuvasti olleet ylimyönteisiä. Nyt paranemiseen on vihdoin syytä uskoa, kirjoittaa Omnicom Media Groupin Kari Tervonen.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    22.10.2025
    Lue lisää
  • Tuloksellista luovuutta ja kestävää brändin rakennusta

    Brändi on yrityksen tie asiakkaan sydämeen ja kannatteleva voima läpi muutosten. Siksi odotankin Effie-töiltä paitsi tuloksellisuutta ja luovuutta, myös aitoutta ja osoitusta kestävästä brändin rakentamisesta, kirjoittaa Effie Awards Finland 2025 -päätuomari Annika Payn.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    8.10.2025
    Lue lisää
  • EU-komissio ja yhdysvaltalaiset teknologiayhtiöt aiheuttavat ongelmia yhteiskunnalliselle mainonnalle 

    EU:n uusi poliittisen mainonnan lainsäädäntö astuu voimaan 10.10. Komissio tuskin ymmärsi lakia tehdessään, että esimerkiksi hyväntekeväisyysjärjestöjen varainkeruu vaikeutuu lain myötä, Jaakko Kuivalainen kirjoittaa. 

    Tagit

    Digiratkaisut Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    19.9.2025
    Lue lisää
  • Suomalainen markkinointi on kriisissä

    Työt tyhmentyvät, halventuvat ja ala houkuttelee yhä vähemmän, kirjoittaa työelämäprofessori Antti Vassinen Aalto-yliopistosta. Vassinen puhui aiheesta Sanoman Get Tomorrow Executive Forum -asiakastilaisuudessa.

    Tagit

    Näkemyksiä Vieraskynä
    Julkaistu
    5.9.2025
    Lue lisää
  • Markkinoinnin muutosvoimat Suomessa – mitä kuluttajat odottavat yrityksiltä?

    Markkinointi ei voi vain reagoida, sen täytyy johtaa muutosta. Markkinointistrategi Reetta Thurman nosti esiin Sanoman Get Tomorrow Executive Forum -asiakastapahtuman puheenvuorossaan kolme keskeistä kuluttajakäyttäytymistä muokkaavaa teemaa.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    4.9.2025
    Lue lisää
  • Effie-kilpailussa on kyse koko markkinointialan yhteisestä oppimishetkestä

    Kilpailut luovat yhteistä kulttuuria ja muistuttavat siitä, että markkinointi ja viestintä eivät ole irrallinen osa liiketoimintaa, vaan sen kasvun moottoreita, kirjoittavat Marketing Finlandin Riikka-Maria Lemminki ja Sanoman Leena Koskinen.

    Tagit

    Effie Näkemyksiä Omakynä Vieraskynä
    Julkaistu
    3.9.2025
    Lue lisää
  • Kiinnity iloon – tv-ohjelmayhteistyö tekee brändistäsi osan elämystä

    TV-viihde tavoittaa laajasti eri kohderyhmiä vastaanottavaisessa mielentilassa. Kun kiinnityt tv-viihteeseen, kiinnityt iloon ja stressittömyyteen, Tuomo Sinkkonen kirjoittaa.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä TV & video
    Julkaistu
    2.9.2025
    Lue lisää
  • Markkinointijohtaja on kasvun ja muutoksen strateginen osaaja

    Markkinointi on liiketoiminnan strateginen työkalu, ei operatiivinen tukirooli, Teea Björklund kirjoittaa.

    Tagit

    Näkemyksiä Omakynä
    Julkaistu
    20.8.2025
    Lue lisää
  • Tekoälypäänsärkyä näköpiirissä?

    Markkinointi, asiakaspalvelu, datan käsittely ja analysointi, ostokäyttäytyminen analysointi...tekoäly muuttaa näitä kaikkia huimaa tahtia. Tässä nopeassa teknologiamyllerryksessä on erittäin helppo kokea riittämättömyyttä, kirjoittavat Sanoman Kasvupalvelun Marjaana Himma ja Jenni Tamminen.

    Tagit

    Digiratkaisut Google Ads Markkinoinnin suunnittelu Näkemyksiä Omakynä Somemainonta
    Julkaistu
    19.8.2025
    Lue lisää
  • Mikä ihmisiä oikeasti kiinnostaa? Näin teet kunnastasi puheenaiheen

    Kuntamarkkinoija, mitä jos sloganien sijaan nostaisit esiin kuntasi persoonan? Natiivimainonnalla kerrot oikeista asioista syvällisesti, yllättävästi ja viihdyttävästi, kirjoittaa Sanoma Content Studion luova tuottaja Tiina Saari.

    Tagit

    Aikakausmedia Näkemyksiä Natiivimainonta Omakynä Uutismedia
    Julkaistu
    11.8.2025
    Lue lisää
    Sanoma

    Markkinoinnin kumppani kaikenlaisille yrityksille.

    Saat meiltä mutkattomasti markkinointiin ja mainontaan liittyviä palveluja ja ratkaisuja – niin paikallisesti kuin valtakunnallisesti.

    Closure

    • Etusivu
    • Ajankohtaista
    • Alueellinen mainonta
    • Asiakastarinat
    • Mediat ja palvelut
    • Tietopankki
    • Suunnittelijan työkalut
    • Osta mainontaa
    • Yhteystiedot
    • Ota yhteyttä

    Yrityspalvelu mainostaja- ja toimistoasiakkaille
    Arkisin klo 8-16

    yrityspalvelu@sanoma.fi

    010 80 80 85

    Soitto yrityspalveluun maksaa paikallisverkko- tai matkapuhelinmaksun verran.

    • Facebook
    • Linkedin

    Footer menu

    • Tietosuoja
    • Responsible Disclosure Statement

    ©2025 Sanoma Media Finland