Radiota, digiä ja liikkuvaa kuvaa yhdistänyt Finnkinon joulukampanja onnistui yli odotusten

Tavoite
Finnkinon monikanavaisella joulukampanjalla haettiin laajaa tavoittavuutta. Kohderyhminä olivat erityisesti vähintään 3 kuukauden välein elokuvissa kävijät ja lapsiperheet.
Kampanjalla oli kaksi kärkeä: uuden lahjakorttituotteen onnistunut lanseeraus ja runsaasti myyntiä tutulle sarjalipputuotteelle.
Ratkaisu
Lahjakorttilanseeraus toteutettiin ohjelmayhteistyönä Radio Suomipopilla, sillä keskeinen haaste oli kertoa uuden kortin kaikista ominaisuuksista ja toimintamekanismeista. Juuso Mäkilähde ja Tinni Wikström (kuvassa) ottivat lähetyksessään kuuntelijoita visailuun, jonka aiheena oli lahjakortin pariin kuuluvat asiat.
Tällä tavoin saatiin luontevasti esiteltyä laajasti lahjakortin tarjontaa. Kilpailumekaniikka mukaili lahjakortin keskeisintä toiminnallisuutta: saldon lataamista. Kampanjaan tuettiin spoteilla radiossa ja Suplassa. Kampanja sisälsi lisäksi digimainontaa ja somenäkyvyyttä.
Tutun sarjalipputuotteen kampanja toteutettiin liikkuvan kuvan toteutuksena tv:ssä ja digikampanjana Sanoman verkostossa.
”Aina oikea lahja” -konseptin tarkoituksena on nostaa esiin sitä, kuinka Finnkinon liput ovat hyvä lahja ihan kaikille.
Olemme molempien tuotteiden osalta todella tyytyväisiä kampanjaan. Lahjakorttikampanja toteutettiin innovatiivisella tavalla radion ohjelmayhteistyönä, ja Videolle teki sarjalipuille hienon tv-spotin.
Tulokset
Radiokampanjalla tavoitettiin yhteensä arviolta yli miljoona kuuntelijaa ja 25─54-vuotiaiden kohderyhmästä peräti 32 %. Finnkinon lahjakorttivisailuun osallistui 1889 kuuntelijaa, mikä on erinomainen tulos. Kampanjasivulla vieraili 3 104 kuuntelijaa.
Vahvin osa yhteistyötä oli sen luontevuus osana sisältöä. Juontajat saivat kuuntelijat heittäytymään innolla mukaan leikkimieliseen kisailuun, josta saatiin lisää luontevaa ja viihdyttävää sisältöä. Tietokilpailun kautta Finnkino teemoja saatiin nostettua jatkuvasti, ja juontajat innostuivat muutoinkin puhumaan leffoista. Lopputuloksena erittäin toimiva ja kuuntelijoita viihdyttävä hyväntuulinen kokonaisuus!
Sanoman kampanjatutkimuksen mukaan Finnkinon monimediallinen kampanja on hyvin huomattu. Vastaajista 61 % oli huomannut kampanjan, ja se tavoitti erityisen hyvin ydinkohderyhmät, lapsiperheet ja vähintään 3 kuukauden välein elokuvissa kävijät.
Mainoksista tv- ja digimainonta huomattiin parhaiten. Nuoret muistivat kuulleensa radiomainontaa selvästi vanhempia ikäryhmiä useammin.
83 % kaikista vastaajista koki kampanjan viestin selkeäksi. Sanoman referenssiluku vastaavissa kampanjoissa on 70 %. Kampanja oli myös hyvin pidetty: 80 % vastaajista kertoi pitäneensä kampanjasta. Syitä kampanjasta pitämiseen olivat erityisesti mainonnan selkeys, tunnelma ja idea.
Kampanja onnistui erityisesti vaikuttamaan positiivisesti mielikuvaan ja herättämään kokeilu- ja käyntiaikomuksia Finnkinolla. Kaikki tulokset ylittivät Sanoman tietopankin keskiarvot.
Yhteistyömme sujui hienosti luovasta ideasta aina toteutukseen saakka. Uuden lahjakorttituotteen lanseeraus oli kiva toteuttaa näin hauskalla idealla. Kampanja onnistui yli odotusten ja saimme hienon startin uudelle tuotteelle. Sarjalippukampanja huomattiin ja se myös aktivoi hyvin kuluttajia.
”Yhteistyö Sanoman kanssa oli sujuvaa, projektinhallinta hyvää ja suhtautuminen proaktiivista ensimmäisestä briiffistä alkaen. Tarjouksesta oli helppo ostaa osuudet, joita halusimme lähteä edistämään”, Iisakka kertoo.
Päivi Iisakka pitää Sanoman vahvuutena monikanavaisuutta.
”Sanoman kautta saa myös tarpeeksi näkyvyyttä ja impressioita. Finnkinon elokuvateattereita sijaitsee kaikissa suurimmissa kaupungeissa ja kävijöitä tulee laajoilta alueilta , joten puhua voi melkein valtakunnallisesta markkinoinnista. Sanomalla ei ole kilpailijaa, joka pystyisi näin laajaan monikanavaiseen näkyvyyteen”, hän kiittää.
Finnkinolla on pieni markkinointitiimi, joten Iisakka arvostaa myös Sanoman tarjoamaa tuotanto- ja ideointiapua.
”Meille oli tärkeää, että saimme tosi kivoja ideoita samassa paketissa. Kampanja oli todella toimiva ja onnistunut”, Iisakka summaa.
Kampanja oli menestys monilla mittareilla
32 %
kampanja tavoitti 25─54-vuotiaiden kohderyhmästä peräti 32 %
1889
kuuntelijaa osallistui lahjakorttivisailuun
61 %
kampanjatutkimukseen vastanneista oli huomannut kampanjan
83 %
koki kampanjan viestin selkeäksi
80 %
piti kampanjasta
Kaikki tulokset
ylittivät Sanoman tietopankin keskiarvot
Kiinnostuitko?
Tutustu Sanoman mediaratkaisuihin.